Перехопити ініціативу в Росії: Які закони необхідно прийняти для України та окупованого Донбасу

Екологічна катастрофа в окупованому РФ Криму та серія загострень у ході війни на сході України хоч і привернули увагу міжнародної спільноти, аж ніяк не змусили Кремль відступити

Напроти, український порядок денний на нещодавній Генасамблеї і в Радбезі ООН, дебати навколо резолюцій по Криму і введення міжнародних миротворчих сил в ОРДЛО, обстановка в Азовському морі демонструють, що і стилістика дій, і цілі Москви на українському напрямку залишаються незмінними. А тому цілком слушним виглядає питання: до яких форматів тиску Кремль вдасться в подальшому?

На думку "ДС" і Центру вивчення Росії та окупованих територій, до таких слід віднести ескалацію в Азовському морі, посилення тиску на українських олігархів, дипломатичні та інформаційні диверсії і - останнє за списком, але, мабуть, перше за важливістю - активне втручання у виборчі процеси. Погляд на те, в яких формах це буде відбуватися і як цьому протистояти, читайте у другому щорічному спеціальному дослідженні "Ділової столиці" "П'ятий рік війни: нові виклики для України".

Нагадаємо, попереднє наше дослідження, присвячене проблемі окупованих територій, було оприлюднено у жовтні 2017 р. і називалося "Окупований Донбас: економіка, демографія, групи впливу. Стратегії для України".

Концепція миру від головних політичних гравців України.

Петро Порошенко:

Розгортання на тимчасово окупованій території Донбасу багатонаціональної операції під егідою ООН. ЗСУ виходять на кордон з Росією.

Арсен Аваков:

Прийняття закону про амністію, закону про колаборантів, проведення місцевих виборів. Реінтегрувати одразу всю територію непідконтрольного Донбасу не вдасться навіть за участі миротворців ООН - спочатку окремо Горлівку або Новоазовський район. Миротворці стають на межі населеного пункту. Кордон з окупованою територією беруть під контроль і "блакитні каски", і українські прикордонники. Всередину цієї території заходять органи української юстиції і проводять вибори за українським законодавством. Неважливо, хто переможе на цих виборах. Головне - сформувати перехідну адміністрацію на основі обраних за українським законом органів і представників державної влади України. Можливе перехідне спільне патрулювання українських сил МВС з представниками місцевих територіальних громад. Далі - закон про амністію, закон про колаборантів, вирішення питання з перехідним статусом окупованих територій, відновлювати інфраструктуру і підвищувати якість життя людей, які знаходяться в окупації.

Юлія Тимошенко:

"Переговори про мир" без конкретики. Після критики риторика змінилася: для того, щоб повернути мир в Україну, потрібні переговори в Будапештському форматі і сильна армія. Шляхом до завершення окупації також є введення миротворців ООН на умовах України.

Вадим Рабінович:

Мир на Донбасі через переговори. "Зупинити маховик ненависті", "потрібно шукати шляхи примирення" - без згадки про Москву. Донбасу треба дати трирічний перехідний період, під час якого ці території отримають певний статус у складі України - керівником повинен бути призначений представник президента, кандидатура якого буде погоджена з місцевими жителями.

Анатолій Гриценко:

Переговори за його персональної участі. Заявляв про прямі контакти з Росією. Введення миротворчої місії ООН, створення тимчасових органів влади, а також впровадження програми з повернення контролю над підприємствами. Мирний план розрахований на три-п'ять років. До виборів - тимчасова міжнародна адміністрація.

Юрій Бойко:

Київ повинен виходити на прямі переговори з Москвою, Донецьком і Луганськом. Введення миротворців. Ухвалення законів про особливий статус Донбасу на три роки для відновлення мирного життя, прийняття закону про амністію для тих, хто не здійснював тяжких злочинів. Відновлення економічного співробітництва, контроль за українсько-російським кордоном з боку українських прикордонників. І через три роки проведення там місцевих виборів по українським законам.

Олег Ляшко:

Надзвичайно важливо ставитися до жителів ОРДЛО як до рівноправних громадян: "Коли людям не виплачують пенсії - це тільки відштовхує їх і віддаляє досягнення миру". Потрібна миротворча місія на кордоні між Україною і Росією. Необхідна пряма оборонна угода з США. Потрібно вимагати від США і Великої Британії виконання Будапештського меморандуму.

Андрій Садовий:

Питання Донбасу не вирішиться в найближчий рік, два, три і навіть десять. Якщо рівень економіки в Україні підніметься, ми будемо мати сильну армію, тоді будуть зовсім інші можливості. Україну повинні боятися - тоді нас будуть поважати. Треба вимагати від країн - гарантів Будапештського меморандуму виконання своїх зобов'язань. Без активного втручання США важко отримати кращі позиції.

У цілому більш-менш опрацьований план мають лише Порошенко і Аваков. Всі інші говорять політичними гаслами, а не конкретними проробленими концептами.

Концепція миру від РФ

На сьогодні РФ виступає за те, щоб Україна сіла за стіл переговорів з сепаратистами і домовилася про перевибори. Якоїсь ширшої конкретики немає і, судячи з усього, не буде. Росіяни не бачать жодного сенсу в переговорах до закінчення парламентської кампанії.

Головне завдання росіян - запровадження де-факто, а ще краще де-юре подвійного управління цими територіями.

Два помилкових концепти

У цілому ми можемо говорити про те, що вирішення питання миру на Донбасі напряму залежить від результатів виборів.

В разі перемоги проросійського кандидата буде спроба ввести сервітутне управління цими територіями з подальшим перетворенням України на конфедерацію.

У разі перемоги проєвропейського кандидата ніяких глобальних проривів у питанні миру, очевидно, не буде. РФ буде продовжувати наполягати на тому, що це внутрішній конфлікт України і Київ повинен сідати за стіл переговорів із представниками так званих "ДНР" і "ЛНР".

Саме тому слід розуміти, що нові концепти мирних переговорів навряд чи принесуть успіх до тих пір, поки РФ буде вважатися сильною державою (або до зміни правлячого режиму).

Питання миру, який зараз стає ключовим у майбутній президентській кампанії, в тому контексті, в якому він подається в програмних виступах політиків, є штучним і фальшивим. Тому що насправді один концепт веде до розвалу України як держави, а інший майже неможливо реалізувати в нинішніх геополітичних умовах.

Що потрібно зробити?

Не брехати самим собі і вийти з теплої ванни обману, в яку політики заганяють і себе, і український народ.

Почати вже зараз не тільки працювати, але й приймати закони, які стосуються безпосередньо врегулювання мирного процесу. Приступити до напрацювань по діалогу примирення.

Продумати концепцію економічних стимулів для можливого економічного відродження окупованих територій.

Що значить не брехати самим собі?

Мирний процес реально почнеться виключно після того, як з території України вийдуть російські війська. Але вже зараз необхідно зробити ряд кроків для того, щоб бути готовими до початку мирної фази.

Війна буде продовжуватися в тій чи іншій формі ще досить довго. На жаль, закінчити війну в короткий термін без втрати великої частини суверенітету майже неможливо. Люди повинні почати це розуміти, тому що ще одна хвиля розчарувань може бути згубною для країни.

Нам необхідно не на словах, а на ділі зробити серйозний ривок у посиленні української армії як одного з головних гарантів незалежності України. Ми зробили якісний стрибок у 2015-2017 роках. Зараз потрібно зробити новий стрибок, який насамперед пов'язаний з переоснащенням новітньою технікою. Особливу увагу повинно бути приділено авіації, ППО і флоту.

Введення обов'язкового патріотичного виховання в школах і повернення до обов'язкового призову в армію (на термін до шести місяців). При цьому призовники не служать на передовій, а, по суті, проходять курс молодого бійця, отримують патріотичне виховання. Це, крім усього іншого, дасть можливість збільшити кількість контрактників.

Які закони про окупований Донбас нам потрібні і що повинно лежати в основі діалогу про примирення?

В основі діалогу про примирення ми повинні перейти від розмов про звинувачення до "концепту правди". Правда повинна стати основою для всіх подальших кроків щодо тих чи інших людей.

Необхідно скласти вичерпний перелік тих осіб (категорій осіб), які повинні бути засуджені, і тих, які не підлягають суду, але в подальшому не будуть мати права обіймати будь-які посади і балотуватися у будь-які органи влади. Люди на окупованих територіях повинні знати, що їх чекає після звільнення. Той, хто дав про себе неправдиві відомості, повинен бути покараний дуже жорстко і без права амністії.

Військові злочинці з боку України повинні знати про невідворотність покарання. Так само, як хорвати у свій час передали своїх генералів в Гаазький трибунал, Україна повинна взяти на себе зобов'язання зробити те ж саме при наявності реальних звинувачень і фактів від міжнародних структур.

В Мінських угодах прописана можливість створення міліцейських підрозділів на поки що окупованих територіях. Тому нам треба прийняти закон про муніципальну поліцію, який буде поширюватися на всю територію України.

У Мінських угодах прописано право місцевих органів влади давати згоду на призначення керівників органів прокуратури та судів. Варто внести відповідні зміни в законодавство, розширивши ці повноваження на всі області України. Причому як запобіжник потрібно передбачити, що місцеві органи влади мають право лише двічі накладати вето на кандидата, який пропонується з центру. Далі призначається прокурор або суддя без узгодження (ті кандидати, за яких застосовано право вето, в цю область не можуть бути призначені). При цьому потрібно прописати вичерпний перелік причин, за якими той чи інший кандидат може бути заветованим.

Які економічні стимули для окупованого Донбасу?

На всій території України існує тільки українське законодавство. Ніяких окремих законів про ті чи інші території. Замість концепції "особливого політичного статусу" потрібно перейти до концепції "особливого економічного статусу".

Створення міжнародного фонду з відновлення Донбасу (як окупованих, так і не окупованих територій). Визначається 10-15 великих інфраструктурних проектів, під які шукаються донорські гроші. Проекти повинні бути загальними для обох територій, щоб показати, як добудовуються дороги до непідконтрольних територій, як будуються лікарні, в які могли б приходити з сусідніх районів люди, і т. д. Створення технопарків, територія яких після об'єднання пошириться на сусідні райони.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна