"Надо поговорить": Чому Трамп і Путін не підуть на політичну авантюру Зеленського

Про те, що звернення президента Зеленського до українських громадян стосовно телемосту з Росією має передвиборний характер, не приховував і сам промовець. Але і "міжнародна" частина цього звернення до реальних дипломатичних пропозицій так само не має жодного стосунку

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Надо поговорить": Чому Трамп і Путін не…

Пропозиція чинного президента України Володимира Зеленського замість телемосту з Росією провести прямі переговори з президентом країни-агресора Володимиром Путіним за участю "нормандських лідерів" та керівництва США та Великої Британії у Мінську була, формально кажучи, зовнішньополітичним зверненням до керівництва сусідньої держави. Але чимало деталей цього звернення, особливо, якщо порівняти їх із контекстом світової геополітичної реальності, наштовхують на думку, що і та частина промови чинного українського президента, яку він ніби як адресував Володимиру Путіну, також є політичним продуктом для внутрішнього українського використання.

Першим моментом, звичайно, є канал комунікації, який обрав Зеленський. Ні, звичайно, президент США Дональд Трамп може собі дозволити призначити побачення Кім Чен Ину на нейтральній смузі між двома Кореями у Твіттері - і той, як не дивно, на це побачення прийде. Але Володимир Зеленський зі своїм російським тезкою наразі ніби не так близько знайомі - тому пропозицію про особисту зустріч - якщо вона є реальною - слід було б, мабуть, передавати за більш традиційними дипломатичними каналами. Ні-ні, звичайно, всі в курсі, що стосунки президента та виконувача обов'язків міністра закордонних справ Павла Клімкіна не склалися. І сам виконувач обов'язків керівника МЗС пішов у "політичну відпустку", що остаточно заплутало ситуацію. Але не настільки, щоб запрошення для Володимира Путіна неможливо було передати за дипломатичними каналами. Хоч це, звісно, було б і куди менш ефектно, ніж звернення у соцмережах.

У Кремлі, як не дивно, дуже оперативно пообіцяли вивчити пропозицію Володимира Зеленського. "Це нова ініціатива. Безумовно, вона буде розглянута. Але поки я не можу сказати про якусь реакцію", - сказав прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Але результати цього розгляду, загалом, нескладно передбачити. Російське керівництво неодноразово наголошувало, що переговори про мир на Донбасі Україна повинна вести не з Кремлем, а із російськими маріонетками із самопроголошених республік. Чому б раптом ця позиція мала бути зміненою на першу вимогу Зеленського - сказати складно. Окрім того, свою роль грає іще й цілком зрозуміле небажання Путіна допускати на переговори дві недружні до Росії країни.

А ще одна, третя істотна перешкода плану Зеленського полягає у тому, що ані США, ані Велика Британія у новий формат переговорів стосовно російсько-українського конфлікту не підуть. Стосовно Великої Британії - то все доволі просто. Навіть якщо абстрагуватись від всіх супутніх обставин, Тереза Мей залишається прем'єром до 22 липня. Після чого у країни буде новий керівник. Якому впродовж місяців треба чи то досягти угоди з ЄС стосовно умов Брекзіту, чи то підготувати країну до "жорсткого Брекзіту" без будь-якої угоди, чи то знову-таки домовитись із ЄС про відтермінування цього рішення. В будь-якому випадку, керівництву Британії та Форін-офісу у найближчих півроку буде просто не до України. Що стосується США - то ситуація є фактично аналогічною. Хоча Дональду Трампу й судилося, здається, добути в кріслі президента США свій термін, але конфлікти в адміністрації, загальна некомпетентність у вибудовуванні зовнішньої політики США, а також відносно недалекі вибори - все це робить активну участь вищого керівника США у переговорах стосовно україно-російського конфлікту фактично неможливою.

І третім гвіздком у труну ідеї про американо-британську участь у мінському форматі, вочевидь, можна вважати дипломатичний скандал, який розгорівся між Лондоном і Вашингтоном впродовж останніх двох діб після того, як було оприлюднено звіти посла Сполученого Королівства у США, в яких той вкрай жорстко (хоч і справедливо) називає адміністрацію Дональда Трампа невмілою, непередбачуваною, розділеною внутрішньою боротьбою і нездатною до покращення.

Беручи до уваги всі ці моменти, надіятись на те, що у Москві, Вашингтоні та Лондоні продивляться сьогодні відеозвернення українського президента і негайно зателефонують, щоб домовитись про дату зустрічі, якось не виходить. На що, втім, Володимир Зеленський не надто і розраховував. Втім, не має лиха без добра - як би не обернулася історія із "прямими переговорами із Путіним", поставити галочку біля передвиборної обіцянки "розширити нормандський формат за рахунок США та Великої Британії" Володимир Олександрович після сьогоднішньої репризи таки зможе.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme