Передвиборчі інтриги: Чи заборонять в Україні ОПЗЖ, "партію Шарія" і "Слугу народу"

Актуалізація теми заборони ОПЗЖ і Партії Шарія викликана небажанням партійних технологів шукати нові інформаційні приводи під час літньої паузи у політичному житті країни

Передвиборчі інтриги: Чи заборонять в Ук…

Рекомендацію заборонити діяльність в Україні партії "Опозиційна платформа – За життя" (лідери Віктор Медведчук і Юрій Бойко) та "Партії Шарія" виписала Міністерству юстиції України Громадська рада при Мін’юсті. Такою стала реакція ради на відповідне звернення до неї "патріотичних політичних сил і громадських організацій", перелік яких публічно не оприлюднено.

Як виникла тема заборони партії Шарія та ОПЗЖ

До порядку денного засідання Громадської ради включили питання "Щодо заборони політичних партій, дії яких спрямовані на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та підрив безпеки держави". Доповідав голова Громради Василь Гончарук, представник неурядової організації "Громадянський правозахист". У підсумку рада рекомендувала Мін’юсту почати юридичний процес заборони діяльності обох згаданих партій як таких, що шкодять національній безпеці. Згідно з вимогами закону, тепер міністерство повинно вивчити питання і за наявності підстав направити до суду подання про анулювання реєстраційного свідоцтва партій або заборону їхньої діяльності. Згадані громадські організації, які направили звернення до Громради Міністерства юстиції, повідомили, що СБУ і Мін'юст почали розслідування на предмет порушення зазначеними політсилами статей 5 і 21 закону "Про політичні партії в Україні".

Про рішення колегіального органу громадського контролю за міністерством серед перших повідомила пресслужба політичної партії "Національний корпус", лідером якої є нардеп попереднього скликання, засновник полку "Азов" Андрій Білецький. Власне, згаданий пан Гончарук, за даними руху "Чесно", є членом цієї партії, хоч і балотувався в народні депутати по 218-му округу в Київській області як самовисуванець.

В ОАСК вже є провадження на "Партію Шарія" і позов на "Слугу народу"

Заборонити діяльність в Україні "Партії Шарія" і такого важковаговика, як ОПЗЖ, наразі майже нереально. Фактичну базу для відповідних рішень має надати СБУ, та сумнівно, що в сьогоднішніх умовах Служба безпеки рекомендуватиме Мін'юсту звернутися до суду по скасування реєстрації проросійських партій.

Тим не менше, Окружний адміністративний суд Києва 30 липня уже відкрив провадження за зверненням про заборону діяльності "Партії Шарія" і здійснюватиме розгляд справи спрощено, без повідомлення її учасників. Неназваний позивач вважає діяльність партії невідповідною закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" і просить ОАСК зобов’язати Мін’юст звернутися з позовом до суду про заборону діяльності "Партії Шарія" в Україні і скасувати її державну реєстрацію.

Цікаво, що в тому ж суді лежить і анонімний позов щодо анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії "Слуга народу".ОАСК ще не визначився, чи відкривати відповідну справу.

І чим ближче до місцевих виборів, тим більше у "профільному" суді, (а саме Окружний адмінсуд Києва уповноважений розглядати такі справи) буде позовів від активних, але широкому загалу не відомих громадян, які вимагають зняття з дистанції тих чи інших політичних сил. Це, як уже зазначав Depo.ua, робить суд під керівництвом Павла Вовка вагомим гравцем у політичній системі України – ОАСК може обмінювати закриття таких справ на "індульгенцію" від кримінального переслідування свого керівництва і суддів з боку антикорупційних органів. Тим паче що за конфліктом ОАСК і НАБУ, крім фактів, що можуть свідчити про порушення суддями законів, проглядається і складова політично-кон’юнктурна.

А про уважність суддів ОАСК саме до політичних нюансів свідчить характер низки рішень цього суду. Скажімо, під час Революції Гідності суд забороняв громадянські протести, а вже у перехідний період між президентськими термінами Петра Порошенка і Володимира Зеленськогоухвалював не менш одіозні рішення. Сьогодні партію влади "Слугу народу", звісно, ніхто не заборонятиме, принаймні поки вона залишатиметься в нинішньому статусі. Та нагадати Банковій про свої інтереси і потреби голова суду Павло Вовк з колегами цілком можуть, а також запропонувати щось зі свого боку.

Чому політичні репресії щодо партії – це дуже вигідно самій партії

Судячи з того, як розвиваються події, можна припустити, що таким чином піаряться і умовні "партії Кремля" та їхні опоненти з націонал-патріотичного табору. Перші прагнуть заробити додаткові бали в очах свого виборця, показуючи себе "жертвами" влади Зеленського, яку опозиціонери ще трохи і назвуть "кривавою", як попередню. Хороший приклад – те, як активно експлуатує імідж "гнаною владою" "Партія Шарія". Вуличні бійки з правими радикалами, побиті активісти і суди, допомагають керівництву партії тримати одно партійців в тонусі та поволі нарощувати рейтинги.

Щодо справи в ОАСК, Шарій заявив, що позов проти його партії організувала сама Банкова. Та насправді не факт, що ідея ліквідувати шаріївську партію виникла у команді Зеленського: простіше було борганізувати "розмову" силовиків з українськими спонсорами структури скандального блогера (у цьому контексті ЗМІ згадують, зокрема, родину колишніх "регіоналів" Кацуб, що мешкають у Харкові – їхнє помістя недавно пікетував "Нацкорпус").

Та якщо молодий прибічник ідей Шарія може 25 жовтня і не дійти до виборчих дільниць, то традиційний електорат ОПЗЖ більш упевнено повертається на звичні орбіти руського міра після нетривалої зради із "Зе-командою". Але й "по нутру своїх" треба "підігрівати" належно поданими новинами. Як на подив, довкола партії Медведчука-Бойка останнім часом відбуваються якісь події. То вибухівку поруч із партійним офісом знайдуть, то цілу інформаційну кампанію проведуть з приводу "рейдерської атаки влади" на телеканал "112 Україна" (його відносять до т.зв. "пулу медіа Віктора Медведчука", хоч номінальним власником є народний депутат від ОПЗЖ Тарас Козак).

Підставою для обурення нардепів від Опоплатформи стало і звернення СБУ та прокуратури до Шевченківського райсуду Києва по дозвіл на арешт корпоративних прав телеканалу і передання їх Нацагентству з виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). 6 серпня суд правоохоронцям відмовив, але ж зручна тема для численних заяв вже і так є. "Спробу рейдерської атаки на телеканал "112 Україна" було здійснено за вказівкою президента України Володимира Зеленського. Відповідні завдання отримали підконтрольні президенту Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора", - йдеться в оприлюдненій каналом заяві.

Щойно відпрацювавши цю тему, Бойко і його однопартійці лише почали освоювати нову – "Влада позбавила права участі у виборах частину жителів Донбасу". Аж тут нагодився інформаційний привід із спробою судової заборони ОПЗЖ. І до ворожки не ходи, все на поверхні: ось чесна партія, яка захищає інтереси людей сходу, півдня тощо, а ось – зловмисні націоналісти, які хочуть цю партію у народу відібрати. Не хочете, щоб це сталося, - голосуйте за нас.

Чому це вигідно "Національному корпусу"

Та у ідеологічних опонентів ОПЗЖ є свої плани на електоральний врожай. Зокрема, "Національний корпус" і не приховує свого намагання позиціонуватися як вельми радикальна організація, здатна фізично захистити українців від російських впливів. Час розповідати виборцю про "свинарчуків" і "бариг", як це було 2019 року, коли представники Нацкорпусу і Національних дружин переслідували кандидата в президенти Порошенка по всій країні минув: сьогодні партія Андрія Білецького будує свою виборчу кампанію на протиставленні ОПЗЖ і шаріївцям – як достатньо радикальна сила, здатна протистояти "сепарам", у тому числі фізично. В хід ідуть і вуличні конфлікти з "ватниками", і пікетування, як уже згадувалося, житла спонсорів Партії Шарія. У Дніпрі представники Нацкорпусу заклеюють білборди із закликами до місцевого референдуму, розміщенімісцевим депутатом від ОПЗЖ.

Цими вихідними "Нацкорпус" провів з’їзд в Одесі, де заявив про участь у місцевих виборах і показав загалу кандидатів у депутати міськради цього стратегічно важливого міста, яке, за висловом Білецького, на цих виборах стане головним "полем битви" з проросійським реваншем.

Далі точно буде і радикальні патріоти позмагаються за голоси виборця з іншими партіями цього спектру, серед яких – "Свобода", яка дедалі менш асоціюється з вуличним радикалізмом, чи більш респектабельною "Європейською Солідарністю" Порошенка. Чому б, користуючись моментом, не здобути політичні бали за рахунок любителів простих рішень?

Тож у наступні кілька місяців ми станемо свідками "боїв без правил" між, з одного боку, групою умовно проросійських партій, які волатимуть про репресії і тиск, і радикалами, м’язи яких ще не охолонули від вуличних акцій і які з’ясовуватимуть, хто більший патріот. Непримиренні опоненти діють так синхронно, що може виникнутине підкріплена достатніми доказами підозра про взаємне підігрування антагоністів для ефективної розкрутки в медіа. Вдячного глядача матимуть і ті, і інші, але загалом це все веде до посилення радикалізму української політики і, можливо, перенесення, бійок на рівень місцевих рад.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme