"Амбарна книга ПР" і війна з Шокіним: Хто такий Віктор Трепак, новий заступник Рябошапки

Генеральний прокурор Руслан Рябошапка призначив своїм заступником колишнього сбушника Віктора Трепака, який конфліктував з генпрокурором Шокіним через "діамантову справу", передав в НАБУ "чорну касу" Партії регіонів і приєднався до Гриценка, коли той йшов на вибори

"Амбарна книга ПР"  і війна з Шокіним: Х…

Depo.ua розповідає, чим знаменитий Віктор Трепак, а також що відомо про його родину і статки.

Віктор Трепак – кандидат юридичних наук, учасник бойових дій на сході України, колишній перший заступник голови Служби безпеки України. Служив в СБУ з 2000 року, 2015 до 2016 обіймав посаду першого заступника голови СБУ – начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління.

Потім з 2016 по 2018 був професором кафедри Національної академії СБУ, а з вересня 2018 по жовтень 2019 – доцентом кафедри кримінального права і кримінології Львівського національного університету імені Івана Франка.

Гучні справи Віктора Трепака

Трепак почав фігурувати в ЗМІ ще в домайданівські часи, коли він керував операцією по затриманню судді-колядника Романа Зварича і брав участь в затриманні генерала-втікача, фігуранта справи про вбивство Гонгадзе Олексія Пукача.

Нагадаємо, 2 грудня 2008 року проти голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича, відомого також як суддя-колядник, ГПУ порушила кримінальну справу за хабарництво в особливо великих розмірах. Під час обшуків у кабінетах і квартирах Зварича і його колег правоохоронці виявили величезні кошти - працівники СБУ і Генпрокуратури вилучили $1 млн., 2 млн. грн. У своє виправдання суддя повідомив, що збирався передати гроші у церкву, на допомогу малозабезпеченим, а банкоти, знайдені в кабінетах його колег, нібито призначалися на ремонт приміщення суду, де він працював. Зрештою Зварич оприлюднив версію, що вилучені гроші йому "засіяли", за що отримав прізвисько "колядник". 15 грудня того ж року Генеральна прокуратура України оголосила Зварича в розшук, оскільки він зник з приватної клініки, в якій перебував на лікуванні. 18 грудня 2008 року Верховна Рада дала згоду на його затримання та арешт. 9 березня 2009 року у Львові у квартирі, де мешкав Зварич, співробітники СБУ затримали суддю. Безпосереднє керівництво операції по документуванню злочинних дій та затриманню судді-колядника здійснював підполковник СБУ Віктор Трепак.

В 2009 році Трепак брав Пукача. Підозрюваний в організації незаконного стеження за журналістом "Української правди" Георгія Гонгадзе, його викраденні та вбивстві колишній начальник головного управління кримінального пошуку МВС України Олексій Пукач, який з 2003 року переховувався від органів слідства і суду, був затриманий 21 липня 2009 року в селі Молочкі Чуднівського району Житомирської області. Безпосередню участь в операції із затримання генерала-втікача брав підполковник СБУ Віктор Трепак.

Наступною гучною справою Трепака стала так звана "справа діамантових прокурорів" - кримінальне провадження за обвинуваченням в хабарництві екс-заступника начальника Головного слідчого управління Генеральної Прокуратури України Володимира Шапакіна та екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. Преса прозвала їх діамантовими прокурорами, тому що у чиновників знайшли, крім іншого,  35 пакетів з діамантами загальною кількістю 65 каменів.

Під час розслідування цієї справи Віктор Трепак, тоді вже перший заступник голови СБУ — начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю конфліктував з генеральним прокурором України Віктором Шокіним і в листопаді 2015 написав заяву про звільнення. Причиною назвав "неможливість виконання очолюваним ним спеціальним підрозділом визначених законом завдань щодо протидії корупції та організованій злочинності через перебування на посаді генерального прокурора України Шокіна В.М."

Від широкого загалу не приховувалоя, що протистояння між Трепаком і Шокіним повязане з розслідуванням справи "діамантових прокурорів". За версією Трепака, прокурори, хоч і не маючи офіційно недоторканості, по суті були недоторканими, якщо цього хотів генеральний прокурор.

Такий стан речей давав можливість генпрокурору "панувати" не лише в системі прокуратури, а й в усій правоохоронній системі. І значною мірою — також у судовій системі. Цей та низка інших моментів роблять вітчизняне правосуддя дуже суб'єктивним, коли відповідальність тих-таки корупціонерів залежить не від наявності правових підстав, а від політичного чи особистого інтересу. Ми пішли на реалізацію матеріалів у цій справі, усвідомлюючи всі ризики і загрози. Адже справа стосувалася не просто прокурорів, а прокурорів найвищого рівня — першого заступника начальника головного слідчого управління ГПУ та заступника прокурора Київської області. Надалі став також відомий позаслужбовий зв'язок фігурантів у цій справі з генпрокурором", - розповідав Трепак в інтерв’ю "Дзеркалу тижня"

Провадження в цій справі розпочате 6 липня 2015 року після обшуку у прокурорів і триває донині.

27 травня 2016 року вже колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав до НАБУ так звану "чорну касу" чи "амбарну книгу" Партії регіонів - документи, що підтверджують незаконні виплати "регіоналами" готівкових коштів багатьом колишнім і нинішнім високопсадовцям на загальну суму близько $2 млрд.

Національне антикорупційне бюро України на підставі заяви Трепака почало розслідування.

Витік "чорної бухгалтерії" Партії регіонів в ЗМІ США послужив причиною відставки Пола Манафорта з кампанії Трампа і привів до одного з ключових звинувачень в розслідуванні впливу Росії на вибори президента США. За даними The New York Times, в "чорній бухгалтерії" прізвище Манафорта згадується 22 рази. В цілому йшлося про виплати на суму в $12,7 млн, здійснених протягом 2007-2012 років.

На початку 2019 року кандидат в президенти України Анатолій Гриценко заявив, що Трепак приєднується до його команди і обійматиме посаду заступника керівника Центрального виборчого штабу з питань безпеки та взаємодії з правоохоронними органами.

В разі перемоги Гриценка на виборах Трепак мав очолити СБУ.

Щойно почавши працювати в команді Гриценка, Трепак засвітився у справі про прослуховування. В штабі Гриценка нібито виявили п’ять "жучків", які виявив саме Трепак – повідомив про це з трибуни Верховнох ради голова штабу Гриценка Віктор Чумак.

Щоправда, написали про це переважно ЗМІ, акаунти яких нещодавно забанив Фейсбук.

Критика

Після того, як екс-сбушник Трепак передав "амбарну книгу" Партії регіонів до НАБУ, його колишній шеф, голова СБУ Василь Грицак в інтерв’ю Ліга.net розповів, що не розуміє, чому він не передав ці документи до його відомства, написавши офіційний рапорт, як мав це зробити діячий співробітник СБУ. Яким він на той час і був.

"Трепак ні з ким з нас це не погоджував. Я не знав про те, що він збирається робити.Мені неприємні, крім того, його натяки про спостереження з боку СБУ. Він не сказав, що бачив за собою хвіст СБУ, але він сказав: це точно була не НАБУ. Мене це різонуло. Я не давав вказівок стежити за діючим генералом Служби безпеки!" - заявив Грицак.

Особисте життя і декларація Трепака

Віктор Трепак одружений і має двох синів.

Згідно з його декларацією, поданою до НАЗК, Трепак володіє четвертиною майже 100-метрової квартири у Києві. Також на нього зареєстрований об'єкт незавершеного будівництва (літня тераса) на Львівщині та карабін Blaser R8. Власної машини Трепак не має, але користується Toyota Land Cruiser 120 PR 2009 року випуску, власником якої зазначений Михайло Бугай.

Заробив за рік Трепак понад 3 мільйони гривень, більшість з них дохід від підприємницької діяльності і  близько 37 тисяч гривень зарплати йому дали в академії СБУ і Львівському національному університеті.

Щодо грошових активів, на рахунках в Трепака - понад 1,5 мільйона гривень, 18 тисяч євро та 25 тисяч доларів та готівкою 58 тисяч доларів, 47 тисяч євро та 300 тисяч гривень.

Дружина Трепака володіє чотирма земельними ділянками на Львівщині (площею 1165 кв.м, 850 кв.м, 1000 кв. м та 892 кв.м), квартирою 65,5 кв.м у Львові, будинком 245,9 кв.м на Львівщині, 25% у київській квартирі (рештою квартири володіють чоловік та сини Віктор і Олег).

Заробила Леся Трепак за рік близько 1 мільйона гривень: 940 тисяч від заняття підприємницькою діяльністю та 18 тисяч зарплати у ЛНУ ім. Івана Франка. В банку вона тримає тисячі гривень та 175 доларів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook