ТСК з усіх зрад: Чому владі все одно доведеться розслідувати "вагнерівців"

"Слуги" не схотіли створювати Тимчасову слідчу комісію щодо "справи Вагнера", зате утворили іншу – з розслідування одразу усієї зради з 2014 року

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
ТСК з усіх зрад: Чому владі все одно дов…

У середу депутатська більшість у Верховній Раді відмовилася підтримати постанову №4105 про утворення Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих протиправних дій посадових осіб, що могли призвести до уникнення кримінальної відповідальності членами "приватної військової компанії Вагнера" та завдання шкоди національним інтересам України.

За проєкт, внесений членом фракції "Голос" Романом Костенком, проголосували фракція "Європейська солідарність" у повному складі (27 депутатів) і 19 із 20 нардепів "Голосу". Кнопки "за" натиснули також, і це до певної міри несподіванка, 17 (із 44) членів фракції "Опозиційна платформа – За життя". Підтримали постанову також 12 (із 244 можливих) "слуг народу", 11 (із 25) представників фракції "Батьківщина", 4 із 22 членів групи "За майбутнє" і 7 позафракційних. Жодного голосу не дала депгрупа "Довіра". Загальної кількості в 97 нардепів не вистачило, щоби обставинами "вагнерівського скандалу" зайнялася спеціальна депутатська комісія: для створення ТСК потрібні 150 голосів.

Натомість створили ТСК "з рослідування усіх зрад" на чолі з Кузьміним та Безуглою

Замість вищевказаної ТСК Рада започаткувала діяльність іншої слідчої комісії депутатів:

З питань розслідування можливих протиправних дій представників органів державної влади та інших осіб, що могли сприяти порушенню державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України і становити загрозу національній безпеці України. 

Створення такої комісії передбачене постановою №5243, що її подав голова фракції "Слуга народу" у ВР Давид Арахамія. А "народили" цю ТСК 252 депутатські голоси: 214 від "слуг", 1 від ОПЗЖ (зелену кнопку натиснув лише Михайло Папієв), 9 від "Батьківщини", відповідно 11 і 12 від депгруп "За Майбутнє" і "Довіра" і 5 від позафракційних. Нуль депутатів голосували "за" від "ЄС" і "Голосу".

За словами Арахамії, ця ТСК має ширші завдання, ніж комісія щодо "вагнерівців": має перевірити на предмет "зради" оприлюднені "плівки Медведчука" та іншу відповідну інформацію, опубліковану в ЗМІ. Депутати із фракцій "Європейська солідарність" і "Голос" виступали проти створення цієї ТСК, завдання якої, за їхніми словами, не мають конкретних часових рамок і чіткої мети. 

Однак створено те, що створено: на світ з’явилася слідча комісія, до складу якої увійдуть 11 нардепів – шість "слуг", по депутату від "За Майбутнє" і "Довіри". Керуватиме ними "слуга", заступниця голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла, а заступником мав стати Нестор Шуфрич від ОПЗЖ, та його замінив у цій ролі колега по фракції, колишній перший заступник генпрокурора і заступник секретаря Радбезу часів президента Януковича Ренат Кузьмін (що спричинило зливу критики в соцмережах, бо в кінці 2020 року Кузьмін спробував ініціювати кримінальну справу про визнання Революції Гідності "державним переворотом"). Перший звіт про результати роботи ТСК має прозвучати в парламенті за півроку.

Хто спустив на гальма скандал із "вагнерівцями"

Патріотична частина суспільства вимагала створення депутатської слідчої комісії саме по "справі Вагнера": у вересні 2020 року Верховна Рада вперше у своїй історії розглянула на пленарному засіданні підписану понад 25 тисячами громадян електронну петицію з такою вимогою. Згідно з регламентом роботи ВР, депутати лише поговорили без ухвалення рішень. А вчора ухвалили протилежне рішення.

Depo.ua детально розповідав про "справу Вагнера" і намагання опозиції з’ясувати її обставини. Тож нагадаємо про цю історію максимально коротко.

Детальніше читайте в статті Новини по "Вагнергейту": Чи почне Зеленський зливати Єрмака

У липні 2020 року під Мінськом білоруські силовики затримали 33 бойовиків російської ПВК. За даними українських правоохоронців, вони є причетними до воєнних злочинів на Донбасі, зокрема, до збиття літаків Боїнг рейсу MH17, Іл-76 і АН-26 під Луганськом. Невдовзі затриманих відпустили, переважна їхня більшість повернулася на Росію. Володимир Путін назвав цю історію операцією українських і американських спецслужб. Натомість в СБУ і Службі зовнішньої розвідки України спочатку назвали це повідомлення російським фейком. Та невдовзі журналіст Юрій Бутусов повідомив у Фейсбук, що затримання найманців таки було спецоперацією українських спецслужб, яка готувалася понад рік. І була провалена з вини "крота", який затесався десь в Офісі президента Зеленського. Так тему "вагнерівців" почали активно використовувати в політичних цілях проти чинного глави держави та його близького оточення.

Далі скандал відійшов у затінок інших подій. Та й міжнародні розслідувачі з групи Bellingcat, обіцяючи зробити це з грудня 2020 року, досі не представили обіцяну частину свого фільму, де мають розкрити деталі зриву спецоперації із затримання бійців ПВК "Вагнера". Прем’єра, на яку в Україні одні чекають з нетерпінням, а інші з острахом, знову відкладається – за останніми повідомленнями, тепер на осінь-2021. Представник Bellingcat, болгарський журналіст Христо Грозєв пообіцяв у більш стислі терміни оприлюднити текстовий варіант розслідування. Так чи інакше, складається враження, що цей фільм є хоч і важливим, та лише одним з елементів складної гри довкола України, яку ведуть США, Велика Британія і Росія.

Поки ж фільм від Bellingcat не побачив світ, Банкова поспішає скористатися паузою і створити інформаційну завісу, через яку завдати удару на випередження по тих колах, які, на думку представників команди Зеленського, бажають озброїтися "вагнергейтом" для знищення рейтингів президента. Хто ці "вороги", здогадатися неважко хоча б за підсумками голосувань по створенню ТСК у середу.

Ініційована монобільшістю слідча комісія, можливо, згадає "справу Вагнера". Але точно не вона стане головним предметом її уваги. Нагадаємо, раніше в мережу зливали аудіозаписи, на яких голос, схожий на голос Медведчука, веде розмови з представниками російської влади. А днями програма розслідувань Bihus.Info оприлюднила чергову порцію записів такого штибу. До цієї історії намагаються активно прив’язати Порошенка. Можна чекати, що надалі акценти на нібито зв'язках Медведчука з Порошенком ставатимуть більш гучними. І цьому немало посприяє новостворена ТСК. Тоді як справді об’єктивна слідча комісія мала б відповісти на три ключові питання. Хто записував? Хто монтував? Хто злив записи? 

Чому хитрість з цією ТСК зрештою зіграє проти влади

Окрім згаданого Кузьміна, у складі ТСК переважно "слуги". І вже це ставить під сумнів об'єктивність майбутніх висновків. Її голова Мар’яна Безугла заявила про намір невідкладно зайнятися справою "вагнерівців", записами розмов політиків, "незалежно від часу давності їх оприлюднення", рішеннями, які ухвалювали в 2014 році та які стосувалися трагічних подій поблизу Іловайська і Дебальцевого. "Не залишаться без уваги й рішення (чи їх відсутність), що призвели до окупації Російською Федерацією Криму, а також Мінські угоди", - сказала Безугла. Тобто парламентські "слідчі" в першу чергу шукатимуть компромат на попередників, а не полюватимуть на "крота" у владних кабінетах, який міг зірвати спецоперацію по "вагнерівцях" - такі висновки можна зробити із заяви Безуглої.

На перший погляд така комісія виглядає дієвим медійним інструментом. Можна буде за потреби виводити на інформаційні майданчики або голову ТСК, або когось з її членів з брифінгами, терміновими повідомленнями і в такий спосіб тримати на гачку політичних опонентів. Але ж кінцева мета ТСК - провести розслідування, і цю скриньку Пандори не можна буде закрити як мінімум без звіту. А для того, щоби розслідувати все, що вона на себе взвалила, ТСК доведеться опитати тисячі осіб. І скільки буде скандалів навколо цих допитів! Та й об'єктивно кажучи, не змогли би народні депутати розслідувати за рік справи, з якими Генпрокуратура працює роками.

Тож вимальовується три варіанти завершення із цією ТСК (і всі вони для влади негативні). Перший – визнати, що зрада у справі вагнерівців таки була, і тоді доведеться починати вже справжнє слідство і жертвувати кимось з найближчих до Зеленського людей. Не виключено, що Єрмаком. 

Другий – заявити, що ніякої зради в справі вагнерівців не було, і чекати, як дня страти, виходу фільму від Bellingcat, а потім знову виправдовуватися і пояснювати свою позицію. Бо після створення ТСК, навіть в такому монструозному вигляді, шляхи для відступу вже відрізано. Можна ще звісно надувати щоки і мовчати аж до самого виходу фільму, але це буде рівнозначно зізнанню в тому, що зрада у справі "вагнерівців" таки була.

Є і третій варіант, який може комусь нагорі здатися ефективним: гальмувати розслідування епізоду з "вагнерівцями" і при цьому робити акцент на "зрадах" попередників. Однак такий розвиток подій з огляду на війну виглядає реальною зрадою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme