Парламентський аутсорс: Як саме Верховна Рада може піти в онлайн через коронавірус

Депутати шукають шляхи працювати у пленарному режимі віддалено від зали засідань Верховної Ради

Економічний і політичний оглядач
Парламентський аутсорс: Як саме Верховна…

Парламент, який активно підганяє президент, днями має зібратись на чергове опзачергове засідання аби, в тому числі, і розглянути питання запровадження надзвичайного стану.

Депутати, і іх цілком можна зрозуміти в контексті виникнення спалаху хвороби в депутатському корпусі (офіційно вже троє нардепів захворіли), не надто рвуться їхати на Грушевського. Адже ризики підхопити вірус в умовах тісної пленарної зали - аж надто очевидні.

Тож аби не опинитись у ситуації, коли на засідання прийде нікчемно мала кількість парламентарів і ухвалити жодного рішення не вдасться, керівництво парламенту вкупі з ОП пробує знайти спосіб віддаленої роботи нардепів. У тому, як можна організувати робочий процес через мереже - розбирається Depo.ua.

Почати слід з того, що будь-яке голосування Ради, яке відбудеться не у канонічній будівлі парламенту і у непередбачений законом спосіб (а саме - натисканням кнопок системи "Рада", або, у деяких випадках - голосуванням бюлетенями) не може в повній мірі вважатись законним і вести до результату у вигляді створення нових законодавчих норм.

Втім ситуація з коронавірусом, схоже, спонукає до такого собі "консенсусу еліт", коли мало знайдеться бажаючих протистояти напівзаконному способу ухвалення екстрених законів - аби не бути потім звинуваченим у саботажі боротьби з епідемією. Як не наважаться, напевне, і судді Конституційного суду, більшість з яких за віком перебувають у групі ризику, збиратись на засідання - аби скасувати неконституційні рішення.

Підводні камені

Схоже, що на ранок понеділка у керівництва немає остаточного плану організації дистанційного голосування. Хоча позачергове засідання, твердженням спікера Дмитра Разумкова, має відбутись найближчим часом і парламент та урядз з ОП активно до нього готуються.

"Наші колеги напрацьовують ряд законопроєктів, вони майже готові, - заявив Разумков. Йдеться про низку актів, які будуть спрямовані на боротьбу з епідемією-пандемією та на пом'якшення економічного удару від карантину та можливого надзвичайного стану. 

Але перед тим, як почати ухвалювати ці закони, мають бодай у якійсь мірі легалізувати дистанційне голосування. Єдиним варіантом, про який могло дізнатись суспільство - є пропозиція першого віце-спікера Руслана Стефанчука, яку той виклав у законопроекті №3250. Щоправда тексту проекту досі, вже три дні як він був зареєстрований, у відкритому доступі на сайті парламенту немає. Проте з назви та опису можна зрозуміти, що йдеться про пропозицію проводити пленарні засідання парламенту та засідання комітетів у режимі відеоконференції. Але про спосіб, яким за версією Стефанчука, буде відбуватись голосування, можна лише здогадуватись.

Певні моменти стали зрозумілими вчора зі слів заступниці фракції "Слуга народу" Євгенії Кравчук, яка в коментарі УНІАН повідомила, що в понеділок депутати попробують поекспериментувати з дистанційним голосуванням. "Ми спочатку, перш ніж виносити його на розгляд комітету, чи тим паче, в зал, хочемо з'ясувати, наскільки це все реалістично з технічної точки зору. Ми вибрали, я думаю, має бути не менше 20 депутатів, щоб вони з планшетів підключилися і по відеозв'язку (протестували)", - пояснила депутатка.

Депутатський "мультифейс"

Кравчук нагадала, що депутатам раніше було видано планшети для електронного формату роботи: "У кожного є свій підпис, він закріплений персонально тільки за депутатом".

Можна зрозуміти зі слів Кравчук, що голосування відбуватиметься шляхом опитування кожного депутата і він має висловити своє рішення "за", "проти" чи "утримався" голосом. Це фактично поіменне голосування, коли спікер називатиме почергово прізвище кожного нардепа, а той озвучуватиме в прямій трансляції своє рішення.

При цьому у Раді таки мають бути присутніми як мінімум спікер, що вестиме засідання, та лічильна комісія, що підтвердить голосування. Плюс, звісно, апарат парламенту в мінімальній кількості працівників для забезпечення такої роботи.

Треба сказати, що цей варіант виглядає найбільш наближеним до ідеального голосування, адже все буде прозоро і не вдасться будь-кого запідозрити у кнопкодавстві чи несамостійному голосуванні. Ну хіба що припустисти, як за кадром біля голови депутата хтось тримає заряджений "ствол".

Але недоліком такого варіанту буде дуже велика розтягнутість процедури. І знаючи як швидко втомлюються наші депутати, можна передбачити, що їх робота виявиться надто розтягнутої у часі.

Тому неминучим стає певне удосконалення процедури з переведенням голосування у електронну площину - з використанням особистих цифрових підписів. Але щоб легалізувати таку систему доведеться виконати як мінімум дві суттєві умови.

Варіанти Арахамії

Перша стосується процедурного ухвалення рішення про запровадження такої системи у законі. І голосувати за нього доведеться саме поіменно, описаним вище шляхом опитування кожного нардепа.

А друга умова полягає у розробці відповідного програмного забезпечення, яке дозволить голосування віддалено шляхом натискання на якусь, наприклад, зелену іконку у відповідному додатку на смартфоні або планшеті. І тут виникають складнощі.

Адже розробити такий софт за два дні уявляється справою не зовсім реальною. Втім можна пошукати вже готові продукти, які вдасться поставити на службу українському парламентаризму шляхом певної адаптації. Звісно, якщо десь знайдуться хоч скільки-небудь відповідні нашим потребам розробки.

Зі слів депутатки Євгенії Кравчук випливає, що цей шлях є перспективним. Адже голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, який до роботи у парламенті був власником успішного IT-бізнесу, пробує знайти варіанти. "Він там з Майкрософтом зв'язувався. Я так розумію, що має через майкрософтівський софт зробити, спробувати, принаймні", - сказала Кравчук.

Втім, навіть якщо вдасться знайти софт, який потенційно вдасться допилити, випливе ще один ризик. Він полягатиме у проблемах з безпекою - адже важко буде убезпечитись від можливостей сторонього втручання у роботу програми. Одна справа - якби цей додаток був розроблений відповідно до вимог державної інформаційної безпеки та під контролем відповідних служб. Це б принаймні окреслило коло відповідальних з числа державних службовців. А так - придбаний у сторонніх зарубіжних виробників додаток, хай навіть це буде і Microsoft, та дороблений нашвидкуруч "на колінці" - залишає дуже багато вразливостей для зламу і спотворення волі наших нардепів.

Втім, можливо, ми просто недооцінюємо програмерсько-організаційний талант голови пропрезидентської фракції і сьогодні-завтра нам презентують геніальну у всіх у всіх відношеннях "програмуліну", яка цілком прозоро і переконливо поверне у законодавчу діяльність навіть ізольованих Шахова з Вельможним.

Ну і завжди залишається запасний варіант, про який також обмовилася Кравчук - голосування депутатів на великому відкритому просторі, коли вдасться забезпечити достатню дистанцію між депутатами. І вони голосуватимуть руками.

"Стадіон так стадіон", як казав майже забутий класик.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme