Парламентські вибори в Україні: Що про них треба знати

21-го липня в Україні відбуваються позачергові парламентські вибори

Парламентські вибори в Україні: Що про н…

Depo.ua розповідає головні моменти, які треба знати про них. 

Як відбувається голосування

Вибори до Верховної Ради дев'ятого скликання регламентуються статтями 76-ю та 77-ю Конституції України, а також законами про вибори народних депутатів та про Центральну виборчу комісію (ЦВК). 

Вибори є позачерговими, бо президент України Володимир Зеленський 21 травня 2019 року підписав указ про розпуск парламенту та призначення позачергових виборів.

Указ був оскаржений у Конституційному суді України, але 20 червня суд визнав указ Зеленського конституційним

Голосування на дільницях в Україні на виборах до Верховної Ради розпочнеться о 8:00 і завершиться о 20:00, 21-го липня. На закордонних виборчих дільницях голосування проводиться за місцевим часом країни, де утворені дільниці. 

Право голосу на виборах мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. 

Відбуватиметься голосування майже на 30 тисячах дільниць, а голосуватимуть згідно даних ЦВК практично 30 млн осіб. 

Голосування на виборах до Верховної Ради є таємним, а бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. При цьому виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам, а також фотографувати їх та показувати, за кого віддав власний голос.

Щоб проголосувати виборець повинен мати з собою паспорт громадянина України у вигляді книжечки або ID-картки. Виняток становлять військові строкової служби та особи, які тільки почали процедуру набуття громадянства, бо вони можуть пред’явити військовий квиток та відповідне посвідчення. Зазначене не стосується військовослужбовців контрактників, які мають голосувати за паспортом.

Пропущений строк на вклеювання фото у паспорті-книжечці, або відсутність витягу-додатку до ID-картки не є підставою для того, аби виборцю не видали бюлетень.

Якщо ж виборець пройшов процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси та є в списку виборців на обраній дільниці, то він не має надавати довідку про цю зміну.  Для її отримання переселенці та українці, які хотіли голосувати не за місцем реєстрації, мали до 15 липня подати заяву про зміну місця голосування до органів, які займаються веденням реєстру виборців, там, де вони хочуть проголосувати.

Перевірити інформацію про те, чи включений виборець до списку та на якій дільниці він зареєстрований, можна на сайті Державного реєстру виборців. Виборець може бути зареєстрований лише на одній дільниці.

В день голосування потрапити до списку виборців можна, але тільки за рішенням суду. 

Виборці голосують за партію зі списком кандидатів, а також обирають мажоритарника на окрузі, в якому зареєстровані. Виборець, який змінив місце голосування без зміни виборчої адреси має право на отримання лише бюлетеня зі списком партій.

Переселенці матимуть право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі і голосуватимуть лише за партійний список. Через прив'язку виборчої адреси до одномандатних округів вони не зможуть проголосувати за кандидатів за мажоритарною системою. Так само голосуватимуть й українці, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном.

Скільки депутатів обираємо

Згідно із Законом, вибори в Україні відбуваються за змішаною системою. 225 народних обранців ми маємо обирати за списком партій, а ще 225 – за мажоритаркою. Та як і Рада нинішнього скликання, наступний парламент буде кількісно меншим від свого конституційного складу в 450 нардепів. Ми оберемо 225 депутатів за списками і 199 нардепів на округах, бо 26 мажоритарних округів розташовані на територіях, які не контролює Київ (Крим та окупована частина Донбасу). Загальна кількість мандатів становитиме 424. Термін повноважень українського парламенту становить 5 років. 

Прохідний бар'єр у ВР для партій за списками становить 5%.

Реєстрація кандидатів у депутати завершилася 25-го червня.

За даними ЦВК, загалом було зареєстровано 5980 кандидатів у депутати. У виборах беруть участь 22 партії у виборчі списки яких включені 2760 кандидатів, які беруть участь у виборах на загальнодержавному окрузі. Ще 3220 кандидатів, станом на 27 червня, беруть участь у виборах на одномандатних округах. З них 1700 – самовисуванці, а 1400 – висунуті партіями. На 199 округах в середньому балотуються по 16 нардепів. 

Протягом виборчої кампанії ЦВК зняла з виборів 154 кандидати. 

Серед вибулих – 27 клонів у 17 округах. 93 вибулих кандидати були самовисуванцями, 43 - від партій. 129 – забрали документи за власним бажанням, реєстрацію 7-х скасували примусово. Скасування реєстрації відбулося на 86 округах.

У партійних списках вибули - 18 осіб.

Бюлетень

За інформацією глави ЦВК Тетяни Сліпачук, розмір бюлетеня становитиме 20 на 60 сантиметрів. Сам бланк буде блакитно-сірого кольору.

Скільки грошей

На організацію і проведення виборів ЦВК передбачила 1,9 мільярда гривень.

Партія, яка висунула список кандидатів у депутати, сплачувала на спеціальний рахунок ЦВК заставу в обсязі 4,2 млн грн. За кожного кандидата-мажоритарника партія сплачувала 42 тисячі гривень. Таку ж суму платили і самовисуванці. 

Застави повертають партіям, що подолають бар'єр у 5%, та кандидатам, які будуть обрані народними депутатами. Інші застави будуть перераховані до державного бюджету.

Коли будуть результати виборів

Перші Екзит-поли оголосять сьогодні о 20:00. Перші дані ЦВК з'являться ближче до 00:00. Але підрахунок голосів буде довготривалим. 

За законом ЦВК має оголосити про результати виборів не пізніше ніж на 15 день з дня голосування. Також не пізніше ніж на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів, ЦВК офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".

В одномандатних округах обраним до ВР вважається той депутат, який отримав більшість голосів. У ВР проходять партії, які подолали 5% прохідний бар'єр. 

Народні обранці зобов'язані звільнитися з роботи, несумісної з депутатським мандатом. Згідно із законом про статус народного депутата України, нардеп не має права бути членом уряду чи керівником центрального органу виконавчої влади, мати інший представницький мандат чи бути на державній службі. Також депутату заборонено обіймати посаду міського, сільського, селищного голови, займатися будь-якою іншою оплачуваною роботою, а також входити до складу керівництва, правління чи ради підприємств, прибуткових установ та організацій.

Коли збереться нова Рада

Перше засідання нової Верховної Ради у Володимира Зеленського хочуть провести вже в серпні до Дня Незалежності України. 

Не пізніше 29-го серпня ЦВК має зареєструвати обраних депутатів. 

Не пізніше 9-го вересня Верховна Рада України збирається на першу сесію. Перед її відкриттям депутати складають присягу, і з цього моменту починаються їхні повноваження.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme