Парламент і нові обличчя: Головні виклики для Зеленського

О 20:00 в Україні закрилися виборчі дільниці, а екзит-поли опублікували свої перші результати

Парламент і нові обличчя: Головні виклик…

За даними Національного екзит полу Володимир Зеленський отримав 73,2%, голосів, а Петро Порошенко -25,3%. Викреслили обох кандидатів - 1,5%. Ці дані станом на 18:00. Остаточні будуть о 22:00.

В "1+1" дані трошки інші: Володимир Зеленський - 72,7%, Петро Порошенко - 27,3%. Екзит-пол 112 + NewsOne так само демонструє приголомшливі цифри Зеленського - 73,7% проти 26,3% у Порошенка.

Офіційні дані ЦВК мають оприлюднити до 1-го травня. Але вже зараз можна говорити, що швидше за все шостим президентом України за результатами другого туру стане Володимир Зеленський. І на нього чекає низка викликів, які ми проаналізуємо.

Електоральні очікування

Як говорив в останньому інтерв'ю Ігор Коломойський, якого називають головним бенефіціаром Володимира Зеленського, в нового президента буде імунітет на перші 100 днів після інавгурації. І під час цих 100 днів український народ чекатиме змін від новообраного глави держави. Якщо вірити соцопитуванням, то серед очікувань є багато речей, за які новообраний президент не відповідатиме. Наприклад, КМІС опитав людей перед другим туром  - 39% чекатимуть від Зеленського зниження тарифів. І байдуже, що за тарифну політику відповідає Кабмін. А ще 32,4% людей хочуть прискорення чи початку розслідування найбільш резонансних корупційних справ, забуваючи про правоохоронні та антикорупційні органи. Тому "ні обіцянок, ні пробачень" не врятують Зеленського від зростання антирейтингу, бо в другому турі за нього проголосували як виборці інших кандидатів, зокрема Бойка-Вілкула зі Сходу, так і ненависники Порошенка. Їхнє розчарування через відсутність тарифних "пряників", які не дозволяє зробити економіка, стане однією з проблем для нового глави держави. З гнівом українців все ж стикається кожен президент, але народна нелюбов дає можливість різним групам впливу не тільки інформаційно вбивати гаранта, але й керуючись настроями суспільства блокувати його роботу через парламент. Між іншим, саме Верховна Рада є інструментом стримування глави держави, особливо Зеленського, в якого не буде там своєї фракції. 

Парламентські моменти і коаліція

Володимир Зеленський дуже хоче закон про імпічмент. Але не менше того він прагне розпустити парламент, оскільки йому потрібна більшість. Та сам розуміє, що може не встигнути. Все це випливає з його слів під час останніх розмов з пресою.

Відповідно до законодавства, президент має три приводи, аби розпустити Верховну Раду. Згідно зі статтею 90 Конституції, Президент управі достроково припинити її повноваження, якщо:

1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 Конституції;

2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України;

3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть початися.

Як раніше вже писав Depo.ua, Окружний адмінсуд Києва демонструє готовність забезпечити підґрунтя для важливих політичних рішень. Саме цей суд, про вплив на який колишнього антикорупційного уповноваженого уряду Азарова, а нині особистого адвоката Ігоря Коломойського і одночасно провідного юриста виборчого штабу Зеленського Андрія Богдана повідомляли ЗМІ, в межах розгляду позову нардепа Андрія Деркача звернувся до Верховної Ради з вимогою підтвердити наявність коаліції та надати її персональний склад станом на 28 лютого. А на підставі відповіді чи її відсутності суд може забезпечити новому президенту правові підстави для дострокового розпуску парламенту. Depo.ua детально розповідало про цей та інші сценарії розвитку подій довкола перспектив Ради 8 скликання.

Якщо і стане зрозуміло, що коаліції нема і це дасть змогу президенту ухвалювати рішення про розпуск парламенту, він все одно може не встигнути. Офіційно в президента є час розпустити Раду до 27 травня. Після цього вступає в силу обмеження "6 місяців до завершення повноважень парламенту". І під час цього про розпуск не йтиметься. Та тут маємо декілька "але". ЦВК має оголосити офіційні результати другого туру виборів до 1-го травня. Повноваження Петра Порошенка спливають в червні, а інавгурація нового глави держави має відбутися не пізніше ніж 3-го червня. Дату встановлює голова ВР. Якщо Порошенко і не добуде свій термін, інавгурацію навіть проведуть умовно після травневих свят, а коаліції юридично не існуватиме, правова колізія нікуди не дінеться. Зеленський, здавалося б, все одно мусить дати депутатам місяць на переговори по формуванню союзу. Це чітко прописано в частині сьомій статті 83 Конституції України: "коаліція депутатських фракцій у Верховній Раді України формується протягом одного місяця з дня відкриття першого засідання Верховної Ради України, що проводиться після чергових або позачергових виборів Верховної Ради України, або протягом місяця з дня припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України". Якщо розвал коаліції відбудеться в квітні - все зрозуміло, розпуск неможливий. Якщо ж виявиться, що її не існує з 28-го лютого - варіанти є. Над другим вже працюють юристи команди "Зе", бо в ньому саме Зеленський зацікавлений. 

Але станом на сьогодні президенту доведеться жити до кінця осені (парламентські вибори 27-го жовтня) без власної фракції. Сподіватися новий президент зможе хіба на лобістів Коломойського чи перебіжчиків з інших фракцій. Та за присутності найбільшої фракції БПП в коаліції з НФ протягнути свої ініціативи без компромісів йому буде дуже важко. Станом на сьогодні провладним фракціям, навпаки, буде вигідно "вбивати" рейтинг коміка-президента. Це може стосуватися і неприйняттям його кандидатур на посаду голів СБУ, генпрокурора, міністрів оборони та глави МЗС. 

Серед обіцянок Зеленського - підтримка закону про імпічмент та внесення законопроекту про скасування недоторканності депутатів можуть стати його фішкою. Особливо, якщо останній не буде підтриманий нардепами. 

Команда і нові обличчя

Час до парламентських перегонів Зеленський використовуватиме для побудови власної команди, з якою спробує просунути вдасні ідеї та увійти в осінні перегони. Якщо прізвища експертів, з якими він прийде в Адміністрацію президента, він вже назвав, як і потенційних міністра оборони та зовнішньополітичного відомства (Апаршин та Данилюк), то з главами ОДА і РДА у нього можуть виникнути проблеми. Також після другого туру Зеленський обіцяв назвати п'ятірку своїх людей, включно з потенційним прем'єром. Хоча Уряд - це не його повноваження. На момент написання статті - цих кадрів ми не знали.

В Зеленського нема своїх людей на місцях, тому йому доведеться або залишати нинішніх очільників ОДА та РДА, призначених Порошенком, або сподіватися на резерв Коломойського, що лише підтвердить залежність президента від олігарха. Наприклад, Петро Порошенко в свій част з липня по грудень 2014 року звільнив 21 з 24 губернаторів, яких призначав Турчинов. Ще трьох губернаторів звільнили у 2015-му. 

Ігор Коломойський в інтерв'ю "Схемам" говорив, що Зеленському доведеться притертися до системи, зрозуміти як вона працює і кадрових чисток на початках може не бути взагалі. За такого варіанту під питанням опиниться керованість регіонів для глави держави. 

Якщо говорити про Уряд, то там є низка міністрів, яких привів Порошенко. Наприклад, глава МЗС Клімкін, керівник Міністерства інформаційної політики Стець. Цілком можливо, що вони підуть разом з Петром Олексійовичем. Але присутність кадрів Зеленського там залежатиме виключно від домовленостей із Кабміном і ВР. 

Можливо, змінюватимуться й керівники зовнішньополітичних відомств, хоча свого часу Олександр Турчинов та Петро Порошенко змінили всього 25. 

Загалом, в Зеленського можуть бути тільки зацікавлені в продовженні роботи уряду Гройсмана. Бо восени, бажано до парламентських виборів, необхідно ухвалювати бюджет на 2020-й рік, а вже в травні в Україну приїде місія МВФ. Продовжити співпрацю з фондом набагато зручніше із прем'єром та урядом, який з ними співпрацює. 

В РНБО Зеленський розставить власних людей і його роль у перші дні влади буде дуже важливою. Бо саме РНБО має повноваження приймати рішення, обов’язкові до виконання, в тому числі Кабінетом міністрів. 

Адміністрація президента, куди Зеленський так само зайде із власними людьми, може стати ключовим відомством для пошуку компромісів з елітами - від національних до регіональних. І тут так само важливою є особистість керівника АП. 

Силовики

Зміна керівників силових відомств - це справжній виклик для Зеленського. Враховуючи відсутність власних сил у парламенті на початках, президенту можливо доведеться і надалі працювати з генпрокурором Луценком та главою СБУ Грицаком, принаймні до осені. Питання міністра оборони залишиться відкритим так само. Очільники цих відомств мають бути підтримані парламентом. 

Хто стане секретарем РНБО на момент написання статті - невідомо.  Говорячи про МВС та міністра Арсена Авакова, Володимир Зеленський дякував йому за хорошу роботу після першого туру виборів. Від МВС в бік Зеленського також лунали приємні слова, в основному від соратника міністра Антона Геращенка. Також в розслідуванні Bihus.Info йдеться про можливий вплив людей Авакова на команду Зеленського. Та доказів цьому немає жодних. Сам же Аваков публічно говорив, що не підтримує ні Порошенка, ні Зеленського. Намагався продемонструвати нейтралітет, хоча неодноразово виникали підозри, що міністр працює проти президента Порошенка.

Оскільки президент України є верховним головнокомандувачем, то він призначає вище командування ЗСУ та інших військових формувань. Та тут Зеленський може сподіватися хіба на кадри людей, яких він бачить в РНБО та Міноборони.

Зовнішня політика

Незалежно від того, чи підтримає Верховна Рада подання Зеленського стосовно міністра закордонних справ, зовнішня політика за Конституцією належить до сфери відповідальності президента. Тому на цій ниві новий глава держави мусить показувати неабиякий хист в умовах гарантованих внутрішніх труднощів. 

Найбільш гучні локальні проблеми, які спробує вирішити Зеленський, можуть бути пов'язані з Угорщиною та Польщею. Питання нацменшин, за які дуже переймається Віктор Орбан, стане предметом обговорень. А поляків цілком можна підкупити звільненням одіозного очільника Інституту нацпам'яті Володимира В'ятровича, хоча для цього доведеться шукати компроміс з Кабміном, який призначає голову відомства. 

Окрім Польщі та Угорщини важливою складовою стане збереження співпраці з МВФ, ЄС, та США. Зеленському треба продемонструвати спадкоємність курсу, зберегти антиросійську коаліцію. Спецпредставник США Курт Волкер вже заяив, шо Штати в Україні надовго. Та і в ЄС готові прийняти будь-якого президента.

Але головні очікування українців, пов'язані з новим президентом у зовнішній політиці стосуються переговорів з Росією. Опитування КМІС свідчить, що на це сподіваються 23,3% респондентів. Зеленський, який обіцяв мир на Донбасі і розширення нормандського формату за рахунок США та Великої Британії, буде змушений іти на діалог. та чи піде на нього Москва? Цілком можливо, що Путін спробує виторгувати щось в українського президента в обмін на звільнення частини наших полонених. Особливо це буде актуальним на фоні можливих невдач Зеленського у внутрішній політиці до осені через протидію парламенту і втрату рейтингів. 

Та зрозуміло, що зовнішня політика стосовно Росії в Зеленського навряд чи сильно відрізнятиметься від тієї, яку сповідує Порошенко. Бо комік не є самогубцем. Та ключ від миру лежить в Москві. 

Не втратити рейтинг

Політика Зеленського - від внутрішньої до зовнішньої - отримає оцінку вже на парламентських виборів. Партія "Слуга народу" станом на квітень за соціологією є лідером вподобань. Розклади за КМІСом виглядають наступним чином: 

25,9% – "Слуга народу";
15,7% – Опозиційна платформа – "За Життя";
13,9% – Блок Петра Порошенка "Солідарність";
12,1% – "Батьківщина";
5,1% – "Громадянська позиція";
5% – "Сила і Честь".

І саме від кадрових призначень, результатів компромісу чи його відсутності у парламентів, зовнішньополітичних успіхів або невдач, та співпраці з Урядом в реформах залежить, наскільки ці показники зберігатимуться. Чого досягти президенту буде вкрай важко. 

Окрім цього, як відомо Depo.ua, в парламенті є законопроект про обмеження повноважень президента. Про нього читайте далі. 

Читайте також: Контракт Тимошенко для Коломойського: Чи зроблять з Зеленського царя Додона

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme