Дивне мовчання: Чому антикорупціонери пробачають Зеленському все

Позиція дуже активних громадян, які нищівно критикували Петра Порошенка, за президентства Зеленського кудись поділася. Цікаво, чому?

Дивне мовчання: Чому антикорупціонери пр…

Перші кроки на посаді президента Володимира Зеленського, які мають сумнівну легітимність, викликали негативну реакцію частини українського політичного середовища. Більше того – на них відреагував навіть ринок цінних паперів: цього тижня єврооблігації України впали на новинах про розпуск Ради і можливу відставку уряду та очікуване інвесторами визнання незаконною націоналізації "Приватбанку".

Найбільше критики новий президент почув з приводу дострокового розпуску парламенту і призначення позачергових виборів. А підписання указу про призначення главою президентської Адміністрації Андрія Богдана, який підпадає під люстрацію, викликало публічну незгоду навіть з боку Міністерства юстиції, яке перевірить, чи порушив Зеленський закон. Як відреагували на дії глави держави громадські діячі, "єврооптимісти", антикорупціонери – всі ті, хто так активно боровся з "режимом Порошенка" і викривав навіть найменші відступлення від букви закону за останні п’ять років?

Активісти реанімаційного пакету реформ (РПР) оприлюднили заяву, в якій закликали Володимира Зеленського "діяти виключно в межах своїх конституційних повноважень та, відповідно, відмовитися від дострокового припинення повноважень Верховної Ради України VIII скликання у неконституційний спосіб за відсутності для цього підстав". А до нардепів РПР звернувся з вимогою "поставити питання конституційності указу президента про дострокове припинення повноважень ВРУ перед Конституційним Судом у випадку його видання".

Такі підстави, як відомо, президент депутатам дав – його указ про розпуск Ради вже діє. І він уже оскаржений у Верховному суді. Більше того, голова Верховної Ради Андрій Парубій на позачерговому засіданні у середу, 22 травня, заявив, що указ про розпуск парламенту суперечить Конституції і буде оскаржений у Конституційному суді.

Різку і майже одностайну критику викликала озвучена новоспеченим главою президентської канцелярії Богданом ідея провести всеукраїнський референдум про відносини з Росією. Нардеп Єгор Соболєв у Фейсбук написав: "Люди переживають не за те, що ви хочете радитись з суспільством. Нас всіх лякає сама ідея - домовитись з людожером. Путіна не зупинить жодна угода. Попередня "мирна угода з Росією" закінчилась голодомором, коли українці їли власних дітей. Для нас це урок і обов'язок нового Президента цей урок вивчити. Мир Україні забезпечить сильна армія, сильна спецслужба і готовність всього суспільства боротись за незалежну, успішну, квітучу Україну".

Також цей депутат виклав відео, де критикує порушення президентом закону про люстрацію (мова про призначення Богдана на посаду в АП). А от щодо підстав для розгону парламенту Соболєв на своїй сторінці у ФБ не пише нічого.

Керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін обурюється хіба відмовою від запровадження відкритих партійних списків на виборах нової Ради. І воює у Фейсбук з Генпрокурором Юрієм Луценком – його провину він бачить у поверненні до України юриста Януковича Андрія Портнова. Про неконституційність дій Зеленського щодо ВР – мовчок.

Учора з’явилася заява цілої низки неурядових організацій і лідерів громадської думки: це Український кризовий медіа-центр, Інститут масової інформації, Центр економічної стратегії, "Детектор Медіа", "Інтерньюз-Україна", Рада зовнішньої політики "Українська призма", StopFake, віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Валерій Пекар та інші. Підписанти заяви занепокоєні першими рішеннями новообраного президента, які, "на жаль, наразі демонструють нерозуміння викликів, що стоять перед країною". Активісти не поділяють бажання президента оточити себе "представниками режиму колишнього президента Януковича, що суперечить принципам люстрації, а також людьми без відповідних компетенцій і таких, з якими Володимира Зеленського пов’язують бізнес-інтереси".

У заяві окреслено низку "червоних ліній" для нового президента у безпековій сфері, зовнішній і внутрішній політиці, економіці, питаннях національної ідентичності тощо. Це проведення референдуму щодо переговорів з Росією або принципів мирного врегулювання; сепаратні переговори з Кремлем чи представниками окупаційних влад та їхніх збройних формувань, преференції стосовно олігархів, зокрема, повернення "Приватбанку" його колишнім власникам або виплата "компенсацій" цим власникам та інші.

Виконавчий директор Transparency International Ukraine і один із лідерів партії Святослава Вакарчука "Голос" Ярослав Юрчишин у Фейсбук пише, що «позиція партії Голос – ніяких референдумів з питань нацбезпеки». І обіцяє зайнятися реформою парламенту – після того, як "Голос" потрапить туди. Щодо виборчої моделі єдиним допустимим варіантом називає "прийняття Виборчого кодексу, що передбачає пропорційку з відкритими регіональними списками". "Скориставшись тим, що люди хочуть нової влади, олігархічні еліти розпустили парламент і готуються до виборів за старими правилами. З корупційною мажоритаркою. З продажем місць у закритих партійних списках. Нова якість не можлива за умови виборів за виборчим законом Януковича", - пише Юрчишин.

А от сам факт розпуску Ради за відсутності підстав для цього його, схоже, не обходить. Не висловлює зауваг щодо розгону Ради й сам Transparency International Ukraine. Організацію хвилює лише спосіб обрання нового парламенту.

Отже, як бачимо, обурення громадських активістів поки обмежується підписанням колективних звернень і заяв. Можливо, вони дають час новому президенту схаменутися. А, може, вже точать пера і готують плакати для акцій протесту, щойно вибухне скандал з "любими друзями" Зеленського. Утім, млявість активістів наштовхує й на іншу думку – вони просто намагаються пристосуватися до нових політичних обставин.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme