"Радикал" та отруєні діти: Навіщо Ляшку відродження корупційної Санепідемслужби

Кількість тем для піару політиків не така вже й велика, тому майбутні учасники виборів намагатимуться витиснути з кожного інформаційного приводу максимум для себе

Політичний оглядач
"Радикал" та отруєні діти: Навіщо Ляшку…

16 липня у позаміському дитячому закладі оздоровлення та відпочинку "Яструбок", який знаходиться у селищі Соснове Лиманського району, сталося масове отруєння дітей та дорослих. За даними ДСНС, протягом 16-17 липня шпіталізували 84 людини, з них 68 - діти. Зараз триває комплексне санітарно-епідеміологічне розслідування спалаху за участю фахівців ДУ "Донецький ОЛЦ МОЗ України", Держпродспоживслужби, департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації.

"Отруєння дітей в таборі "Яструбок" в Донецькій області. Доручив профільним міністерствам і відомствам вжити заходів щодо цієї ситуації. Також будуть здійснені перевірки в дитячих закладах України на дотримання санітарних норм і безпечного харчування", - відреагував на проблему прем'єр Володимир Гройсман.

Але, як у нас зазвичай буває, щойно трапляється якась біда, її обов'язково коментують політики. "Щодня повідомляють про нові масові отруєння і смерті українців. Ми вимагаємо від уряду зібратися на екстрене засідання, відновити діяльність санепідслужби та відновити жорсткий контроль якості продукції, яку продають нашим людям", – написав Ляшко на своїй сторінці в Facebook. Навіщо проводити екстрене засідання уряду, коли Кабмін і так засідає щосереди? Це, по-перше. По-друге, відповідні служби встановлюють причини отруєння, і обов'язково зроблять висновки й без Ляшка. А, по-третє, лідер "радикалів" пропонує відновити діяльність органу, за яким у минулі роки тягнулася недобра слава корупційного. Не секрет, що бізнес постійно скаржився на побори з боку санітарів.

Нагадаємо історію ліквідації санепідемслужби. У вересні 2014 року уряд, який тоді очолював Арсеній Яценюк, в рамках оптимізації роботи органів виконавчої влади ліквідував санітарно-епідеміологічну службу і передав її функції до Державної служби з питань безпеки харчових продуктів. Новостворена тоді Держпродспоживслужба також виконує функції Державної інспекції з захисту прав споживачів і Державної ветеринарної та фітосанітарної служби. Це рішення було негативно сприйняте працівниками санітарно-епідеміологічної служби, які у жовтні 2014 року навіть пікетували Банкову з вимогою повернути СЕС.

8 лютого 2016 року Київський апеляційний адміністративний суд скасував рішення уряду щодо реорганізації Державної санітарно-епідеміологічної служби шляхом її приєднання до Держспоживслужби. Але у березні 2017 року вже уряд на чолі з Гройсманом знову ліквідував СЕС. Як пояснював заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик, розкриття корупційних схем санітарно-епідеміологічної служби є логічним завершенням її діяльності та кар'єри санітарного лікаря як професії.

Утім на цьому епопея не завершилася. Профспілка працівників охорони здоров'я позивається до Кабінету міністрів з вимогою скасувати постанову про ліквідацію СЕС. Судове засідання за цим позовом в Окружному адміністративному суді Києва заплановане на вересень. То ж не виключено, що під цю дату активізуються захисники ліквідованої структури. А низка отруєнь у закладах харчування та у дитячих таборах дасть їм зручні інформаційні приводи для критики позиції уряду.

Випадки, подібні до біди, яка трапилася в "Яструбку", а раніше в Переяслав-Хмельницькому, були і до заборони СЕС, проте у виборця коротка пам'ять, і цей фактор політики вдало використовують на свою користь. Так, у червні 2013-го у київському дитсадку на вулиці Празькій сталося масове отруєння, на лікарняних ліжках опинилося 28 малюків.

Особливо "урожайним" на отруєння виявився 2011 рік. Нагадаємо лише найгучніші історії. З 4 по 8 квітня серед дітей, які одержували харчування з дитячої молочної кухні Центральної міської клінічної лікарні №1 Донецька, було зареєстровано 60 випадків захворювання на гострі кишкові інфекції. Пізніше в продуктах молочної кухні виявили стафілокок. 10 липня в інфекційне відділення Чернігівської обласної дитячої лікарні з діагнозом "харчова токсикоінфекція" госпіталізували 21 дитину - школярі відпочивали в спортивно-оздоровчому таборі "Колос" в селі Бігач Менського району. 12 і 13 липня 74 дитини, які відпочивали в кримських таборах "Альбатрос" і "Нахімовець", потрапили до лікарні з діагнозом "харчове отруєння". Причиною отруєння став стафілокок, виявлений у чотирьох співробітників харчоблоку і в технологічному обладнанні.

То ж, вочевидь, справа не у санепідемслужбі, проблема глибша – допуск до роботи у закладах харчування людей з фальшивими медичними книжками, загальний низький рівень гігієни та безвідповідальність осіб, які відповідають за громадське харчування.

Чи долучиться до хору адвокатів СЕС Олег Ляшко? Такий сценарій можливий. Головний "радикал" опинився у ситуації, коли йому потрібно конкурувати за голоси виборців із групою політиків, які також використовують дражливі теми для того, аби осідлати хвилю соціального популізму. Але оскільки Ляшко, чия політсила часто підставляє плече провладній коаліції, через це дещо обмежений в темах для піару, йому доводиться шукати точкові приводи і роздувати їх до глобальних масштабів.

Прикладом може слугувати нещодавнє прийняття парламентом у першому читанні закону про заборону пальмової олії. Документ, ініційований "радикалами", був ефектно обставлений в медіа: пальмова олія в якості добавки до продуктів харчування шкодить здоров'ю, до того ж, її заборона сприятиме розвитку села. Експерти зауважували: законопроект популістський, жахливих наслідків від застосування пальмової олії наука не виявила, а трансжири, які утворюються внаслідок нагріву цього продукту до високої температури, точно так само утворюються і при нагріві інших олій. А головне – відмова від пальмової олії спричинить дорожчання цілої групи продуктів харчування, при виготовленні яких використовували цю добавку.

Проте всі ці нюанси ніщо у порівнянні з тим ефектом, який на виборах дасть "радикалам" та їхньому лідеру слоган "ми врятували здоров'я мільйонам українців". Поки ні у кого з його можливих конкурентів на президентських виборах такої "фішки" немає. У Юлії Тимошенко є "Новий курс", мало зрозумілий пересічним громадянам, а Ляшко вимагає повернути санепідемслужбу, що для українців, наляканих низкою отруєнь, набагато зрозуміліше. То ж варто очікувати, що цей політик і надалі "битиме" своїх конкурентів подібними речами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme