Останнє китайське попередження: Чи закриють канали "112 Україна" і NewsOne

Верховна Рада підтримала звернення до Ради нацбезпеки і оборони щодо застосування санкцій до власників телеканалів "112 Україна" та NewsOne. Що буде далі?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Останнє китайське попередження: Чи закри…

Суто технологічно ініціатори санкцій обрали ефективний шлях. Спершу на сайті Ради було зареєстровано петицію щодо цього питання, яка з 20 вересня швидко набрала 25 тисяч 477 голосів – при необхідних для її розгляду в парламенті 25 тис. Автор петиції Артур Переверзєв вважає, що телеканали "112 Україна" та NewsOne "активно ретранслюють інформаційну політику "русского міра" і перебувають під управління кума Путіна Віктора Медведчука та екс-"регіонала" Євгена Мураєва, який виступає проти декомунізації та називав Олега Сенцова "терористом". Також Переверзєв привертає увагу до того, що телеканал "112 Україна" має на своєму рахунку низку порушень ліцензійних умов і попереджень від Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. У петиції міститься вимога у найкоротший термін припинити ліцензійну діяльність названих телеканалів.

Після того, як петиція набрала необхідну кількість голосів, група з 16 нардепів 3 жовтня внесла проект постанови "Про схвалення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", якою Верховна Рада звертається до РНБО (пункти перераховані в постанові). І вже наступного дня документ був прийнятий – у рекордно короткі терміни.

Автори постанови апелюють до непоодиноких випадків, коли окремі ЗМІ, прикриваючись реалізацією конституційних прав громадян на свободу думки і слова, розповсюджують пропаганду держави-агресора, дестабілізуючи ситуацію в суспільстві. У зв'язку з цим парламенту запропоновано звернутися до РНБО по застосування до юридичних осіб персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних санкцій щодо зазначених телеканалів "за створення реальних та/або потенційних загроз національним інтересам, національній безпеці в інформаційній сфері, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяння терористичній діяльності та/або порушення прав і свобод людини і громадянина, інтересів суспільства та держави, створення перешкод для сталого економічного розвитку шляхом розповсюдження інформаційної пропаганди".

Депутати пропонують на розгляд Ради нацбезпеки широке меню можливих санкцій проти юридичних осіб – власників каналів: блокування активів, зупинення виконання їхніх економічних та фінансових зобов'язань, анулювання ліцензій, заборона користування радіочастотним ресурсом України тощо.

Наступним після ухвалення постанови кроком буде рішення РНБО про проведення перевірки господарської діяльності цих каналів. Виявлені порушення можуть стати підставою для запровадження більш чи менш жорсткого набору санкцій проти засновників названих медіа. Варіант перший – "112 Україна" і NewsOne змусять певним чином маркувати свою продукцію. Якщо вони від цього відмовляться, можливі передбачені постановою більш жорсткі кроки – аж до скасування ліцензій на мовлення.

Можна передбачити, що колишній заступник голови Адміністрації Януковича Андрій Портнов, який із кінця серпня ц.р. отримав в управління на три роки телеканал NewsOne, що до того належав батьку нардепа Євгена Мураєва, а також фігури, які стоять за "112-им" (пряму причетність до якого одіозного Віктора Медведчука ще треба юридично довести), обов'язково оскаржуватимуть можливі санкції у судах. Також будуть гнівні заяви про порушення свободи слова в Україні від організацій на кшталт "Репортерів без кордонів", Amnesty International, Transparency International та їм подібних.

Щойно ухвалену постанову вже назвав незаконною відомий співпрацею зі структурами держави-агресора голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко. На своїй сторінці у Фейсбук він написав: "Якщо 112 і NewsOne є українськими медіа-підприємствами і працюють в українському правовому полі, то чому народні депутати вирішили, що зупинити їх мовлення можна політичними голосуваннями? Саме суди і Нацрада регулюють діяльність українських телеканалів, а не політики". Томіленко також зазначив, що у Києві перебуває делегація Freedom House із Вашингтону, і для неї постанова Верховної Ради – "яскравий приклад українських реалій".

Щоб уникнути подальших звинувачень і спекуляцій, авторам постанови доречно зіграти на випередження і надати чіткі роз'яснення міжнародним та національним неурядовим організаціям і українському суспільству щодо причин і мотивів ухвалення документу.

Залишається відкритим питання, чи знайдуть внаслідок перевірки "російський слід" у фінансуванні цих каналів і чи дійде справа до їх закриття. Але це вже запитання до роботи відповідних органів і політичної волі. Але в будь-якому разі слід розуміти, що і "112 Україна", і NewsOne точно не приберуть зі своїх ефірів проросійську риторику. Радше навпаки – лише посилять її, подаючи себе в ролі "жертв київського режиму".

Нарешті, ще один важливий бік цієї історії – чи перестануть депутати з фракцій, які підтримали постанову, ходити на ефіри обох цих каналів? Це і буде лакмусовим папірцем для вітчизняних політиків. Нагадаємо, санкції проти двох каналів підтримали 98 депутатів із БПП (15 не голосували, зокрема Сергій Лещенко, троє утрималися, серед них і Мустафа Найем), 67 членів фракції "Народного Фронту", 22 позафракційних (проти голосували Мураєв і дніпровський мажоритарник Безбах), 14 членів "Сапомомочі", 16 – фракції Радикальної партії Ляшка, 9 із 20 членів "Батьківщини" і 3 депутати з групи "Воля народу". Проти проголосували практично увесь "Опоблок", а група партії "Відродження" просто не голосувала (її співголова Віктор Бондар єдиний проголосував проти постанови).

Тепер подивимось, хто із цього переліку перестане бути гостем "112" і NewsOne, а хто навпаки – примірить на себе роль "захисника" свободи слова.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme