Засліплення Феміди. Як живуть судді з 30 вересня

Одним з головних нововведень стане Вищий антикорупційний суд, створенням якого буде займатися Євросоюз
Depo.Влада
30 вересня 2016 12:36
ФОТО: depo.ua

Судова реформа торкнеться всієї ієрархії судів знизу доверху і всієї системи відбіру та призначення на суддівські посади, а також змінить мотивацію суддів, пише "ДС".

Відповідно до змін до Конституції і новим Законом "Про судоустрій і статус суддів", які набрали чинності 30 вересня, зміни торкнуться насамперед загальних судів, в яких розглядаються цивільні і кримінальні справи. Замість нинішніх районних, міжрайонних, міських, міськрайонних судів мають бути створені окружні суди. Крім того, в термін до трьох років замість нинішніх апеляційних судів Києва та областей повинні бути створені апеляційні суди в апеляційних округах. Якщо парламент і президент домовляться про уточнення формулювань закону, то через кілька років вони зможуть створити заново не тільки загальні суди, але й господарські та адміністративні - як місцеві, так і апеляційні.

Зараз у місцевих та апеляційних судах на контрольованій Україною території налічується 7967 штатних суддівських посад. Для тих, хто успішно пройшов кваліфікаційне оцінювання, або набраний за конкурсом нових суддів з 1 січня 2017 р. встановлені досить високі посадові оклади (див. інфографіку).

Осліплення Феміди. Як живуть судді з 30 вересня - фото 1

Після 30 вересня у шестимісячний строк має бути створено новий Верховний суд замість нинішнього Верховного суду України, установи Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, установи Вищого господарського суду та установи Вищого адміністративного суду. Зараз у цих чотирьох судах працюють 274 судді. У новому Верховному суді має бути не більше 200 суддів, вони будуть набиратися за конкурсом, а їх посадовий оклад складе 75 "мінімалок".

Також повинні з'явитися два нових вищих спеціалізованих суди з такими ж посадовими окладами, як в апеляційних судах: Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Причому в останньому повинні працювати судді, що задовольняють спеціальні вимоги, які будуть визначені відповідним законом. Закону про Вищий антикорупційний суд ще немає, але його дуже чекає Євросоюз. Він вже виділив 16 млн євро на проект, одним з головних завдань якого як раз і є названа допомога Україні у створенні антикорупційних судів. Імплементацією проекту буде займатися DANIDA - Датське агентство з міжнародного розвитку.

16 вересня цей проект презентували у Києві єврокомісар з питань європейської політики сусідства і переговорів про розширення Йоханнес Хан і міністр закордонних справ Данії Крістіан Йенсен. Вони підкреслили, що робота над створенням антикорупційних судів повинна стартувати якомога швидше. "Ми закликаємо Верховну Раду ухвалити закони, необхідні для початку роботи таких судів, а також забезпечити їх незалежність, в тому числі і належну процедуру добору суддів, - заявив єврокомісар. - Міжнародне співтовариство готове надати допомогу в цьому процесі, також і берати участь у відборі".

Така підкреслена увага ЄС до антикорупційного суду показує, що Захід не дуже вірить в незалежність української судової системи і чесність українських суддів навіть після майбутньої судової реформи. Тому він хоче отримати (причому якнайшвидше) створену з нуля структуру, весь процес формування якої проходив би під його контролем. У результаті має утворитися самодостатній автономний ланцюжок, здатний виявити і посадити дизайнер високопоставлених хабарників (включаючи і суддів): НАБУ - Спеціалізована антикорупційна прокуратура - Вищий антикорупційний суд.
Ця вимога цілком може стати однією з умов надання чергових траншів західних кредитів.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада