Орли Зеленського: Під які цілі заточують спецслужби Баканов та Бухарєв

Що відбувається в українських спецслужбах, які очолили особисті друзі новообраного президента

Економічний і політичний оглядач
Орли Зеленського: Під які цілі заточують…

Перший скандал, у який втрапила СБУ під керівництвом Івана Баканова, завдає шкоди не так репутації самої спецслужби, як її новопризначеному керівнику - другу дитинства і бізнес-партнеру президента Зеленського. Участь "агента СБУ" Цимбалюка (сам раніше підтверджував власну співпрацю з СБУ) у вуличній бійці з журналістом проросійської "Страни" виставляє Баканова у досить потішному світлі - виходить так, що агенти здійснюють заворушення в центрі столиці, а голова СБУ може дізнатись про це лише з соцмереж і лише постфактум. Принаймні таке стверджують у ЗМІ експерти, що знаються на темі таємних служб.

З іншого боку, інцидент, що стався в Києві, може бути просто "ексцесом виконавців" - офіцери середньої на нижньої ланки всередині служби ще не почали отримувати вказівок щодо "нової лінії партії" і продовжують виконувати отримані раніше завдання.

Відносно швидке формування нового керівного складу СБУ, яке відбулося буквально вчора, дає підстави думати, що "нова концепція" державної безпеки буде незабаром таки сформована і про неї дізнаються на нижчих щаблях служби.

В тому, що відбувається в Службі безпеки та Службі зовнішньої розвідки, які очолили довірені люди Зеленського Баканов та Бухарєв, намагається розібратись Depo.ua

"Другий" перший

Переформатування українських спецслужб відбувається класичним шляхом - зміною кадрів. До керівництва СБУ Баканов приводить переважно тих, кого за каденції Порошенка-Грицака так чи інакше образили: звільнили, перевели з пониженням або відправили у резерв.

Однією з ключових персоналій в СБУ є перший заступник. Але у голови СБУ є цілих два перших заступники. Перший "перший" окрім іншого відповідає за боротьбу з корупцією та організованою злочинністю. І цю посаду натепер займає сам Іван Баканов, адже формальним головою Служби безпеки України залишається соратник Порошенка Василь Грицак. Оскільки Верховна Рада не йде на зустріч кадровим побажанням президента Зеленського, з Грицаком "по-джентельменські" домовилися, що він до обрання слухняного парламенту і свого офіційного звільнення посидить у відпустці.

А от призначенням другого першого заступника, яким 26 червня 2019 року став Руслан Баранецький, Баканов і Зеленський почали формування нового керівного складу СБУ. Баранецький  відповідатиме за роботу Антитерористичного центру.

Про кар'єру Баранецького в СБУ відомо не надто багато. Повідомляється, що довгий час він працював в так званому управлінні "К" - підрозділі СБУ, що покликаний боротись з корупцією, який зараз курує безпосередньо сам Баканов. 

У вересні 2014 року президент Порошенко нагородив тоді ще полковника СБУ Баранецького орденом Богдана Хмельницького III ступеня. А через рік, коли Баранецький вже працював начальником управління внутрішньої та власної безпеки Адміністрації Державної прикордонної служби України, Порошенко присвоїв йому звання генерал-майора.

В прикордонній службі Баранецький користувався підтримкою її керівника Віктора Назаренка, який, власне, і запросив його на роботу до себе, коли очолив відомоство. І відбувалося це до того моменту, коли, як кажуть злі язики, співробітники Баранецького з внутрішньої безпеки не "прихопили" сина Назаренка, який також є офіцером-прикордонником, на якійсь крамолі. Сину, звісно, нічого не сталося. А от Баранецький буцімто через це посади позбувся. 

До того дня, коли Зеленський підписав указ про повернення Баранецького в СБУ, він "висів" у резерві.

Антитерористичний центр, який віднині керує Баранецький, є тим підрозділом, який координує від СБУ військові дії на Сході. Ця діяльність не є профільною для Баранецького, адже у СБУ та в прикордонній службі він займався переважно розробкою "внутрішніх ворогів": в СБУ викриваючи корупціонерів, а в ДПА - внутрішніх перевертнів. 

В публічному просторі ім'я Баранецького з'являється нечасто. Але у 2015 році він став одним з фігурантів рослідування програми "Наші гроші", яке виявило участь сбушника у "дерибані" реліктового лісу.

Дублик і "шатуни"

Заступником директора СБУ, який відповідатиме за захист національної державності, став Анатолій Дублик.

Він будував кар'єру в Тернопільському УСБУ і доріс до начальника управління. В 2014 році тодішній виконувач обов'язків президента Турчинов перевів Дублика в Київ на посаду начальника Департаменту захисту національної державності. В українській Вікіпедії про Дублика написано, що він "сформував досить потужну фахову команду". При цьому зазначається, що його першим заступником в "Т" був Василь Лазор, якого, за даними Мінюсту, люстрували за те, що у 2013-204 роках він був заступником начальника УСБУ в Київській області.

25 березня 2015 року полковнику Дублику присвоєно звання генерал-майора.

Певної пікантної популярності новий заступник голови СБУ Анатолій Дублик зазнав у листопаді 2016 року, коли на брифінгу в СБУ, де він тоді був начальником Департаменту захисту національної державності СБ України (департамент "Т"), оприлюднив заяву щодо планів російських спецслужб з дестабілізації ситуації в Україні. Та операція мала назву "Шатун".

Тоді нашій спецслужбі ніби вдалося зламати електронну пошту радника Путіна Владислава Суркова, який відповідає за "український напрямок". І саме з листування російського чиновника стало відомо про план розхитування суспільно-політичної ситуації в Україні.

"Шатун", між тим, став поширеним мемом, а прізвище Дублик стало згадуватись саме в контексті цього ворожого плану.

Буквально через пару місяців після "Шатуна" голова СБУ Василь Грицак позбавив Дублика посади начальника департаменту "Т".

Скромний Нескоромний

Заступником керівника СБУ, що відповідатиме за слідство, став ще один вихідець з главку "К" Дмитро Нескоромний - до лютого 2017 року Нескоромний працював заступником начальника головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ. 

Найбільш гучною справою на ниві боротьби з корупцією для Нескоромного стала участь в розробці і затриманні так званих діамантових прокурорів — екс-заступника начальника Головного слідчого управління Генеральної Прокуратури України Володимира Шапакіна та екс-заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця.

Тоді, нагадаємо, один підприємець, що займався незаконним видобутком піску, поскаржився на представників прокуратури, які "вимагають значні хабарі за "кришування бізнесу".

Під час затримання і обшуків у зазначених прокурорів було виявлено загалом близько півмільйона доларів, а також коштовності та цінні папери, незареєстровану вогнепальну зброю і боєприпаси. А також 35 пакетів з діамантами загальною кількістю 65 каменів.

Незабаром затриманих відпустили, хоча розслідування справи триває і досі. А кількох посадовців Генпрокуратури та СБУ, що "брали" "діамантових прокурорів", позбавили посад. Серед них виявився і Нескоромний.

Призначення на посаду заступника голови СБУ є для Дмитра Анатолійовича значним кар'єрним проривом - він фактично перескочив через посаду начальника Главку. 

Як і у випадку з Баранецьким, Нескоромний бере до рук віжки управління тією сферою національноїх безпеки, до якої не мав до цього безпосереднього стосунку - він буде куратором слідчого управління. Управління, яке провадить "марудні" розслідування, тоді як рідний йому главк "К" займається оперативною роботою.

З "передка" - в економісти

Заступником, який, за даними експерта Юрія Бутусова, буде куратором економічного блоку СБУ, став колишній начальник управління СБУ у Донецькій та Луганській областях Олександр Карпенко. На голову управління його призначив майже рік тому Петро Порошенко, попередньо присвоївши звання генерал-майора.

Про Карпенка наразі відомо небагато. Повідомлялось, що станом на 2014 рік він був в.о. начальника Волинського УСБУ. За даними видання ВолиньPost Карпенко опинився на посаді керівника впливової структури завдяки кадровій чехарді, зумовленj] наслідками дії Закону про люстрацію. Саме після нього попередник Карпенка – Володимир Мельникович – був звільнений.

На Донбас Олександр Іванович був переведений в 2015 році, ставши заступником начальника управління Олександра Куця. Коли Куця Порошенко перевів на посаду голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, його місце в "управі" СБУ зайняв Карпенко.


Фото волинських журналістів під час головування Карпенка в місцевому УСБУ

СВР - очі і вуха Зеленського

Призначення генерала Владислава Бухарєва на посаду начальника Служби зовнішньої розвідки на перший погляд є своєрідною благодарністю президента Зеленського за багаторічну підтримку і співпрацю. 

Але з іншого боку, навряд чи Зеленський на орган, який по суті є очима і вухами президента, його запобіжником від сторонніх очей, міг призначити людину, яка не користується його повною довірою. Тож функціонального колишній формальний член команди Тимошенко, який насправді весь час, як виявляється, був "козачком Зеленського, забезпечуватиме в першу чергу інформаційну безпеку президента і здійснюватиме збір інформації про тих, хто цікавитиме президента з тих чи інших причин.


Перший помічник президента Сергій Шефір заводить Бухарєва у його новий кабінет

У єдиному поки що своєму публічному інтерв'ю Владислав Бухарєв заявив, що причинами його переходу на службу в СВР є поєднання набутого досвіду і особиста довіра президента: "...Я вважаю, що на таку посаду Верховний Головнокомандувач якраз повинен підбирати людей, які мають довіру, мають контакт, це нормальна практика і для західних спецслужб. Ми бачимо, що неувага до даних розвідки під час війни з РФ не раз приводила керівництво нашої країни до неправильних висновків щодо обстановки й іноді - до трагічних наслідків - як це було під Слов'янськом, в Іловайську та Дебальцевому".

Під час своєї роботи в СБУ Бухарєв будував кар'єру в главку "К". З його нещедрих повідомлень про себе, можна зрозуміти, що він левову частку своєї служби присвятив боротьбі з незаконним обігом наркотиків, беручи участь в операціях по всьому світу - саме за одну з таких операцій в 2004 році він і отримав медаль від ФСБ, за допомогою якої недоброзичливці псують йому нерви вже багато років.


Дружина та донька Бухарєва вітають Зеленського з перемогою у ніч виборів

Що робитиме Бухарєв з СВР - поки невідомо. З уривчастих повідомлень, в тому числі й з вуст журналіста Володимира Бойка, генерал призначає на посади в розвідці своїх колег по податковій міліції, яку він очолював за прем'єрства Юлії Тимошенко. Це, з одного боку, може свідчити про те, що розвідка змінює свій нахил у бік "комерціалізації", ставлячи у пріоритет саме суб'єктів економічної діяльності. А з іншого боку може бути лише розстановкою своїх перевірених людей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme