Операція "наступник": Хто і навіщо штовхає Кличка в президенти

Кличка використовуватимуть усі зацікавлені сторони виключно як "червону ганчірку" для партнерів і конкурентів

Операція "наступник": Хто і навіщо штовх…

Фото: facebook.com/ UDAR.ua

Нещодавно "ДС" вже писала про план Конституційної реформи і "перехід" президентських виборів із загальнонаціонального формату у внутрішньопарламентський, пише Depo.ua. Однак набір стратегій Адміністрації президента тільки цим вочевидь не обмежується. Ще одним сценарієм збереження за Петром Олексійовичем певного набору ключових владних функцій є план, який досить умовно можна назвати "Операція "наступник"". І передбачається, що головну роль може зіграти київський мер Віталій Кличко.

У планах певних людей на Банковій цей сценарій виглядає так: Порошенко відмовляється балотуватися на другий термін, і замість нього коаліція БПП і "Народного фронту" висуває нинішнього київського мера Віталія Кличка. У разі його перемоги на президентських виборах Порошенко стає сірим кардиналом, зберігаючи вирішальний вплив і на нового президента, і на коаліцію, і на виконавчу владу, що укупі з адмінресурсом і збереженням мажоритарної складової дає підставу сподіватися на успіх і на майбутніх парламентських виборах.

Подібний план, зрозуміло, - не ноу-хау і вже використовувався в сусідніх з Україною країнах. Це і знаменита рокіровка Путін - Медведєв на Росії, і формальний відхід у тінь Ярослава Качинського у Польщі зі збереженням впливу на партію влади і прем'єрів з президентами. Та, насамперед, головною проблемою сценарію "наступник" є те, що подібні речі в повному обсязі не працюють в будь-якій країні, де є хоч якісь, нехай і формальні, демократичні інститути. Навіть на Росії, де Путін завжди був царем і богом в одній особі, у нього виникли певні ускладнення з наступником Медведєвим, які у підсумку виросли в наймасштабніші протести путінських часів на Болотній площі. Далекі від ідеальних і відносини Дуди з Качинським. Легке передавання влади наступнику можливе лише в авторитарних державах, де спадкоємцем є член сім'ї. Або, якщо наступник - чужа людина, то у сірого кардинала повинні бути ефективні інструменти швидкого усунення "спадкоємця". Що також можливо лише в авторитарних державах.

Тим паче, що стосунки Кличка і Порошенка не настільки безхмарні, як видається, адже саме Кличко в 2014-му мав найвищий президентський рейтинг і цілком може зачаїти образу за "своє президентство". Та й у Кличка немає особливих підстав вважати себе чимось зобов'язаним Порошенкові. Так що операція "наступник" хоча і активно просувається певними людьми на Банковій, навряд чи має серйозні шанси бути реалізованою.

Насампереред, зовсім не факт, що похід в президенти потрібен самому Кличкові. Схоже, роль столичного мера на цьому етапі його цілком влаштовує, і умовити його вступити в політичну авантюру в нинішній невизначеній ситуації може бути непросто. Тим паче, що й команда Порошенка - не єдина і не головна, що поклала око на екс-чемпіона.

Річ у тім, що навколо персони київського мера зав'язався вузол протиріч, пов'язаний з одним із лідерів "Опоблоку" Сергієм Льовочкіним. Він, як відомо, має свої зв'язки і свій вплив на Кличка і веде свою складну гру в президентській кампанії. З одного боку, Льовочкін ставить на однопартійця і партнера по групі "газовиків" Юрія Бойка, який вже включився в президентську гонку і претендує на головного кандидата в президенти від південного сходу. З іншого боку, ЗМІ все частіше пишуть про зв'язки Льовочкіна з кандидатом від націонал-опозиційного флангу Анатолієм Гриценком. Той з його несподівано високими рейтингами розглядається як "третя сила" і реальна альтернатива парі лідерів -Порошенкові і Тимошенко. Однак, за нашою інформацією, в останні три місяці реальний рейтинг Гриценка падає, що не може не турбувати Льовочкіна. Через що Льовочкін розглядає Кличка, з одного боку, як запасного гравця, який може зіграти не тільки як наступник Порошенка, але і як альтернатива Гриценкові і, відповідно, як конкурент Порошенка.

Інакше симпатії, зокрема фінансові та медійні, можуть бути перекинуті на Кличка. У той же час київський мер для Льовочкіна - ще й інструмент впливу на президента, незалежно від того, чи зважиться Банкова запускати операцію "наступник" чи ні. Якщо наважиться, то потрібно буде домовлятися ще й з Льовочкіним. А якщо ні, то Кличко може стати конкурентом, який відтягує електорат.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme