Оманливі перспективи: Чому Зеленському не варто судитися зі "Схемами", які розповіли про літак Патрушева

У Зеленського вирішили позиватися до авторів програми "Схеми" після виходу в ефір розслідування про "оманську історію". Здається, це не найкраща ідея

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Оманливі перспективи: Чому Зеленському н…

Офіс президента позивається до суду через розслідування "Схем" про те, що президент Володимир Зеленський повернувся із Оману до Києва тим самим літаком, яким до того прилетів у цю країну секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев.

"Офіс президента України чекає від програми "Схеми" спростування відомостей, що не відповідають дійсності, та припущень, зроблених на їхній основі. Ми звертаємося до суду з позовом, у якому вимагатимемо спростувань і вибачень", – повідомили у Зеленського. Також в ОП закликали телеканал "UA: Перший" звернути увагу на розповсюдження в його ефірі недостовірної інформації.

Нагадаємо, за даними джерела "Схем", 8 січня, близько першої години ночі, до Оману з Москви прилетів Микола Патрушев, колишній директор ФСБ Росії, а з 2008 року - секретар Ради безпеки Росії. Підтвердження цієї інформації журналістам вдалося отримати і за допомогою іншого, не пов’язаного джерела у базі даних про перетин кордону Росії. "Виходить, що російський державний діяч Микола Патрушев прилетів із Москви в Оман чартерним літаком Bombardier Global Express 6000 із бортовим номером 9H-VJN вночі 8 січня. А вже ввечері того ж дня тим же бортом скористався президент Зеленський для повернення в Київ".

На розслідування відреагував спочатку голова ОП Андрій Єрмак, потім - прес-секретар президента Юлія Мендель, зрештою Банкова вирішила йти до суду. Дані розслідувачів, до речі, спростували і в Кремлі, але з огляду на "іхтамнет" це спростування до відома, мабуть, брати не варто.

Так само, здається, президентському Офісу не варто було робити заяву про позов до програми журналістських розслідувань.

Адже, по-перше, у конспірологію "Схем" повірити дійсно складно. Як і передбачав Depo.ua, поширеною інформацією одразу озброїлися опоненти влади. Проте це якраз може свідчити про цілеспрямовану атаку на владу для її дискредитації. Тому замість погрожувати судом журналістам, вистачило б особистого спростування президентом факту зустрічі з Патрушевим в Омані. На цьому було б поставити крапку. Натомість Банкова вирішила зробити цю тему довгограючою. Зараз говоритимуть не лише про сюжет "Схем", а й звинувачуватимуть ОП у бажанні закрити рота журналістам.

По-друге, у програмі не стверджувалося, що Зеленський зустрічався з Патрушевим, до цього висновку підводилося. Тому не зовсім зрозуміло, що Банкова доводитиме в суді. Що секретар російського Радбезу не міг прилетіти до Оману згаданим літаком? Абсурд.

По-третє, "Схеми" працюють за грантові кошти, тобто, розслідувачі мають покровителів на Заході. Які обов’язково за них вступляться. Також, не виключено, що і джерела журналістів - західні. Раніше ця програма не підставлялася так жорстко, тому дивним виглядало б, що підставилися зараз. Простіше кажучи, складається враження, що обидві сторони щось недоговорюють. Але між журналістами і позивачами є різниця, і вона не на користь останніх. У разі судового процесу журналісти мають право не називати свої джерела, а от позивачам, якщо вони хочуть виграти, доведеться надати дуже детальну інформацію про перебування президента в Омані. Ця інформація смакуватиметься у ЗМІ і соцмережах, навколо неї будуть нові маніпуляції і спекуляції.  

По-четверте, у цьому ж сюжеті згадані ще дві особи – мер Харкова Геннадій Кернес і Роберт Тедєєв, брат колишнього нардепа-"регіонала" Ельбруса Тедеєва, помічником якого колись був Андрій Єрмак. Журналісти, з посиланням на свої джерела, кажуть, що ці двоє у грудні минулого року зустрічалися з тим таки Патрушевим у Москві. Вони це спростовують. То чи не логічнішим виглядав би позов до суду з боку цих осіб? Навіщо Банковій зосереджувати увагу на оманській частині розслідування, незрозуміло.

І, останнє. Чим довше в інформаційному просторі обсмоктуватимуть цю тему, тим більше плодитиметься здогадок та відвертих фейків. Зупинити цей процес можна не руками суддів, а відвертою і щирою розмовою з розслідувачами. Та Банкова чомусь обрала шлях поглиблення конфлікту.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme