Олександр Шлапак заявив, що Бахматюк боровся за VAB банк до останнього і намагався внести $200 млн для його порятунку

Ексміністр фінансів Олександр Шлапак заявив, що існував затверджений план, за яким можна було врятувати не тільки VAB банк, але і інші банки, ліквідовані внаслідок банківської "чистки", а також про те, як ексвласник VAB банку Бахматюк боровся за свої банки до останнього. У кризовий 2014 рік Олександр Шлапак був міністром фінансів

Олександр Шлапак заявив, що Бахматюк бор…

В інтерв'ю "РБК-Україна" економіст розповів про те, як держава могла вирішити питання проблемних банків без їхньої ліквідації та шкоди для економіки країни і про те, як ексвласник VAB банку намагався врятувати банки до останнього.

Так, Олександр Шлапак розповів про те, що планувалося створення так званого bad bank, державного банку з управління проблемними активами. "Йшлося про "Родовід-банку" як бази для bad bank або створення самостійного банку. У мене немає сумнівів, що він був і залишається необхідним для України. Так сталося, що кілька хвиль фінансових криз серйозно зашкодили нашим банкам, і у кожного з них є низка поганих активів. І щось з ними потрібно робити".

Ексміністр розповів, що такий інструмент – звична в світі практика, яка показала свою ефективність.

"У нас був законопроект, який ми писали разом з представниками японського банківського сектора, оскільки вони проходили таку кризу і мали bad bank. Нам допомагали і турки, у яких теж був такий етап. Йдеться про створення в Україні банку проблемних активів, куди кожен банк може продати свої активи за певною процедурою і за договірною ціною, а сам bad bank спеціалізувався б не на звичайних банківських операціях, а на тому, щоб потім мати відповідні можливості працювати з цими поганими активами через судову і правоохоронну систему. І він би регулюватися не звичайними банківськими, а спеціальними нормативами. Отже, ми могли б допомогти багатьом банкам передати в bad bank цю погану історію минулих часів і таким чином звільнити енергію на конструктивні операції", – розповів Шлапак.

Також Олександр Шлапак заявив, що в 2014 році Олег Бахматюк, якого НАБУ звинуватило в нібито виведенні коштів з VAB банку, навпаки, намагався внести в банк близько $200 млн для його порятунку: "Я пам'ятаю, що Бахматюк, на відміну від багатьох власників банків, боровся за свої банки до останнього. І боровся не так, як робили деякі власники, – шляхом якихось мітингів або іншими брудними методами. Він шукав спосіб фінансового оздоровлення банку якщо не власними силами (таких сил у нього не було, з огляду на кризу, в яку ми всі потрапили в 2014 р.), то хоча б об'єднанням сил всіх, хто міг бути в цьому зацікавлений. Наскільки я пам'ятаю, пропонувалося кілька схем подальшої роботи з VAB банком. Перша – і протокол, як я пам'ятаю, стосувався саме її – це об'єднання сил держави, НБУ і співвласників VAB банку з метою його оздоровлення. Йшлося приблизно про $200 млн. Бахматюк готовий був влити ці кошти в банк. Я не пригадую, чи стояв там підпис Валерії Гонтаревої або Олександра Писарука, але, наскільки я пам'ятаю розмову з Писаруком, він говорив, що Нацбанк готовий конструктивно розглянути такий підхід до порятунку банку. Що сталося потім і чому НБУ відмовився, я сказати не можу".

Олександр Шлапак зазначив, що Бахматюк брав на себе зобов'язання не тільки принести $200 млн, а й обслуговувати всі позики своїх компаній, які працювали в банку, очевидно, з певною реструктуризацією цих зобов'язань. "І якби здійснився і такий варіант, ми могли б не втратити банк. А головне, ми б могли отримати досвід і певний механізм, щоб показати іншим власникам банків, тієї частини з них, хто сумлінно хотів врятувати свій банк, що така можливість є і можна нею скористатися за умови, що власник не буде бігти від відповідальності, а запропонує якісь кроки, – заявив ексміністр. – До честі Бахматюка, він постійно звертався до Міністерства фінансів, Національного банку і уряду, він нікуди не ховався, а робив різні пропозиції, як врятувати спочатку VAB Банк, а потім і "Фінансову ініціативу".

Коментуючи відкриту НАБУ справу про рефінансування VAB банку, Олександр Шлапак зазначив, що жертвою таких дій може стати агрохолдинг Олега Бахматюка "Укрлендфармінг" – найбільше українське сільськогосподарське підприємство: "Я переживаю, що якщо зараз станеться банкрутство найбільшого агрохолдингу держави ("Укрлендфармінг", – ред.), то буде та ж сама історія. У нас на сьогодні є агрохолдинг, який виробляє величезну кількість аграрної продукції. Це найбільший гравець на ринку України і за кордоном. Наші Фонд гарантування вкладів і правоохоронці добре (і не дуже добре) навчилися наздоганяти боржників, але управляти активами як бізнесом ніхто з них не вміє. Щоб не вийшло так, що завтра ми будемо продавати техніку, елеватори, які позаростали бур'яном просто як металобрухт, і знищимо живий бізнес. Тому ми в 2014 р. виходили з логіки, що якщо є мінімальна можливість врятувати той чи інший банк, якщо власник не ховається, а готовий надати реальний ресурс для його порятунку і підтримки, то потрібно цим скористатися, а не діяти формально: банк в поганому стані – геть з ринку".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"