Обшуки у "Паші-мерседеса": Навіщо СБУ трусить московських попів

Ревізії у культових спорудах, якими користується УПЦ МП, можуть виявити багато цікавого. Приміром, чи не розкрадені цінності, які належать українському народу

Сьогодні співробітники Служби безпеки України провели обшук за місцем проживання предстоятеля Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Павла – на території підсобного господарства Києво-Печерської Лаври у селі Вороньки Бориспільського району. Про те, що знайшли, обіцяють повідомити додатково.

Цікаво, що СБУ стверджує: майновий комплекс, де відбувся обшук, "належить митрополиту Павлу (Лебедю)". Натомість у Лаврі наполягають, що комплекс "зареєстрований на Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру".

Слідчі дії здійснено у межах кримінального провадження за ч. 2 ст. 161 ККУ (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, розпалювання міжконфесійної ворожнечі).

Хто ж такий цей намісник Києво-Печерської Лаври, і чому ним зацікавилася спецслужба? Петро Дмитрович Лебідь, він же владика Павло, митрополит Вишгородський і Чорнобильский, намісник Успенської Києво-Печерської Лаври, вікарій Київської митрополії, постійний член Священного Синоду УПЦ Московського патріархату – волинянин. Навчався у Луцькому технікумі радянської торгівлі.

Не цурається світу: не лише неодноразово був депутатом обласних рад Волині та Київщини, але й позиціонував себе як активний прихильник попередньої влади, з низкою чільних представників якої товаришує. Був депутатом Київради від "регіоналів". В інтерв'ю назвав себе засновником Партії регіонів водночас із Азаровим і Рибаком. 22 січня 2014 року, коли на Майдані вже пролилася кров, провів публічне богослужіння в Лаврі у присутності тодішнього президента Януковича.

Скандально "уславився" неодноразовими конфліктами з журналістами, які намагалися взяти у нього коментарі з приводу дорогого автомобіля та інших престижних речей, які він отримував у подарунок. За пристрасть монаха до атрибутів розкішного життя його назвали "Паша-мерседес".

Після зміни влади регулярно "попереджує", що "радикали готують захоплення Лаври" та інших храмів і монастирів, які "знаходяться у віданні канонічної Української Православної Церкви". Востаннє з таким зверненням, яке не сприяє міжконфесійному миру в країні, виступив у вересні через YouTube-канал Києво-Печерської Лаври. Роком раніше писав листи до керівництва держави, СБУ, МВС, Генпрокурора з проханням попередити захоплення Лаври. Націоналісти навіть були змушені спростовувати наявність у них відповідних намірів.

За свої висловлювання митрополит Павло потрапив до розділу "Чистилище" сайту "Миротворець". Там його названо антиукраїнським пропагандистом і противником незалежності українського православ'я. Підставою для внесення у базу стало відео в YouTube, де митрополит погрожує "божим прокляттям" тим, хто поверне Києво-Печерську Лавру Українській церкві.

На терміново скликаному брифінгу Павло постав у подобі "лебедя миру". Говорив тихим голосом, ласкаво посміхався, як і личить справжньому пастирю. І аж не вірилося, що це той батюшка, який проклинав журналістів і розпоряджався гнати їх з Лаври. Сьогодні він запевняв, що "ніколи не був проти суверенітету своєї держави". А її дії "проти церкви" назвав "певною мірою неправомірними". Скаржився на тиск влади на себе і "багато інших єпископів і священиків".

"Те, що мені інкримінують на основі релігійності якість непорозуміння, що я неправильно відношуся до Патріарха Варфоломія (предстоятеля Вселенського патріархату – Ред.), що якимись нецензурними словами називав Філарета (патріарха Української православної церкви - Ред.) – це все є домисли і неправда", - переконував Павло. І наступним же пасажем засвідчив, що залишається противником української церкви: "Я Михайла Антоновича Денисенка як людину поважаю, але він не є патріархом… бо за ряд порушень наша церква його відлучила від богослужіння і предала анафемі 1995 року, коли він був митрополитом Київським". Держава, переконаний батюшка, не має права втручатися у це питання, яке є суто церковним.

Нагадав, що у цей час відбувається ревізія майна Лаври за наказом Міністерства культури. "Даний наказ, щоб були перевірені всі реарітети", - цитуємо з оригіналу. Визнав, що під час ревізії "ніхто нікого не штурмував і не турбував".

"Головне, щоб у нашій державі настав мир", - ця його теза збіглася з написами на білбордах Вадима Новинського, спонсора кремлівського православ'я, обраного головою фракції "Опозиційного блоку" у Верховній Раді, і його Партії миру. Зрештою, не втримався Павло від критики на адресу закону про державну мову. "Для чого його ухвалювати, адже ми й так живемо в Україні", - задав хитре питання представник московської церкви.

Справді, зараз вперше з моменту відродження Лаври у 1988 році комісія Міністерства культури проводить там перевірку святинь і цінностей. Перевіряють "наявність мощей у Ближніх і Дальніх печерах Лаври", – повідомляє інформаційно-просвітницький відділ УПЦ МП. Причиною стала стурбованість Мінкульту щодо збереження історичних і культурних цінностей у храмах УПЦ МП. Існує не позбавлена глузду думка, що після чи перед наданням Томосу Українській церкві цінне майно з храмів, які зараз використовуються УПЦ МП, можуть незаконно вивезти до Росії.

Перевіряють і стан збереження майна у Свято-Успенській Почаївській лаврі, що у Тернопільській області. Нагадаємо, цієї середи Кабінет міністрів України повернув Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику споруди Почаївської лаври, скасувавши таку передачу, здійснену за часів Януковича. Кількома тижнями раніше Міністерство юстиції за скаргою заповідника скасувало незаконну передачу комплексу споруд Почаївської лаври в оренду Московському патріархату аж до 2052 року. Мова про два великі собори, монастирські келії, архієрейський будинок – загалом шість споруд, які перебувають, повторимо, у державній власності.

Представники московської церкви користуються цими абсолютно законними перевірками як інформаційним приводом для заяв про тиск на них і про те, що перевірки стануть приводом передати Лаври церкві українській.

З одного боку, такі заходи з боку держави справді можна витлумачити як примус Московської церкви в Україні до миру – відмови від вчинення перешкод створенню Української помісної православної церкви. Проте, враховуючи наміри Кремля малювати своєму ідеологічному філіалу в Україні – УПЦ МП - образ "церкви-мучениці", влада діє абсолютно правильно. Адже у контрольованих росіянами церковних спорудах можна знайти чимало цікавого. Скажімо, документи про політичні зв'язки з попереднім режимом, російськими спецслужбами або документальні сліди зловживань господарського характеру. Чи, зрештою, банальну підміну церковних цінностей, факти їхнього збуту. І тоді стане зрозуміло: церква-"крадійка" не може бути "мученицею".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна