Обмін полоненими: Яких головорізів вимагає Кремль у Зеленського

Сьогодні має відбутися відеоконференція Тристоронньої контактної групи щодо наступного етапу обміну полоненими

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Журналіст відділу "Життя"
Обмін полоненими: Яких головорізів вимаг…

За словами голови МЗС Вадима Пристайка, Україна вже узгодила одну групу людей для обміну полоненими і продовжує роботу над списками, аби повернути до Нового року якомога більше в'язнів. 

Втім, експерти стверджують, що проволока пов'язана, в тому числі, з процесом підписання газової угоди: росіяни чекають від України виконання низки рішень і не дають зелений старт для обміну. 

Ще одна можлива причина для затягування – небажання України віддавати країні-агресору власних громадян, винних у тяжких злочинах. 

Зокрема, ще у жовтні під стінами Офісу президента проходив мітинг, учасники якого вимагали не допускати до обміну підозрюваних в теракті у Харкові, внаслідок якого загинули чотири людини. Акція протесту відбулася і у Харкові.  Нагадаємо, йдеться про трьох затриманих чоловіків – Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького і Сергія Башликова. 

Наразі подібні заклики можна знайти у соцмережах. 

На днях активіст Руслан Горовий зазначив, що, за його даними, підозрюваних у теракті таки готують до обміну. 

"Є інформація, що в Харків нібито прийшов запит від Генеральна Прокуратура України щоб готували документи для передачі виродків на обмін", – написав Горовий у Facebook. 

Також ЗМІ розповсюджували інформацію, що під час чергового раунду переговорів виникла суперечка через 11 полонених, в тому числі, кількох "беркутців", яких росіяни нібито також включили у список. Українці ж наполягали на тому, щоб їх виключили. Зокрема,  цього добивалися Леонід Кучма і радник президента Руслан Демченко. Представники бойовиків на такий крок піти не схотіли. 

Загалом, як повідомляє Державна кримінально-виконавча служба України, зараз в українських слідчих ізоляторах та установах виконання покарань знаходяться близько 300 громадян Росії. Згадаємо, хто з них вже подавав прохання на помилування, був включений в списки, але так і не потрапив на обмін. Цілком можливо, що всю цю гоп-команду невдовзі таки вивезуть з української землі.

 Руслан Гаджиєв

Російська сторона очікувала, що його передадуть ще 7 вересня. Адвокат осіб, яких Україна передає Росії Валентин Рибін заявив, що Україна не доставила його в пункт обміну.

"Ми зробили все, щоб Україна надала цю людину на обмін, він був у списку, щодо нього були надані всі юридичні процедури. Зараз ми не розуміємо, що відбувається і чому Руслан Гаджієв не був доставлений в пункт обміну", - зазначив Валентин Рибін і додав, що Гаджиєва ще можуть встигнути привезти в пункт обміну, "але це тільки в тому випадку, якщо Росія проявить характер".

 Гаджиєв, засуджений на 15 років ув'язнення. Громадянин Росії, танкіст батальону "Август". Воював за "ЛНР", брав участь в боях за Дебальцеве. СБУ він розповів, що був завербований російськими правоохоронцями, незаконно доправлений на територію України. Його зарахували до складу керованого російськими офіцерами незаконного військового формування, де видали зброю.

За командами російських військових він здійснював обстріли українських сил із бронетехніки, заведеної з території Росії. СБУ підтверджує, що Гаджиєва на полі бою українські військові витягнули з танка. ІВ цьому бою загинуло більш ніж десяток українських військових, а зі сторони "ЛНР" залишився живим тільки росіянин Гаджиєв.

Артемівський міський суд Донецької області визнав Гаджиєва винним за кількома статтями КК України - у веденні агресивної війни за попередньою змовою групою осіб, участі в терористичній організації, незаконному зберіганні вогнепальної зброї і терористичний акт.

Слідство встановило, що в грудні 2014 - січні 2015 року Гаджієв, будучи водієм-механіком танка Т-64-Б, атакував позиції підрозділів Збройних сил України поблизу населеного пункту Санжарівка Донецької області. Тоді загинули вісім українських бійців, ще 12 були поранені.

Захищати "русскій мір" на Донбас росіянин відправився, щоб уникнути кримінальної відповідальності за викрадення машини. Гаджиєва затримали в кінці січня 2015 року. У суді бойовик повністю визнав свою провину.

Вячеслав Висоцький

Уродженець Жовтневого району Курської області, 72-річний В'ячеслав Висоцький має українське громадянство. Він засуджений Деснянським судом Києва на 12 років позбавлення волі за державну зраду, яка, найімовірніше, полягала у шпигунстві, але через наявну у вироку державну таємницю він засекречений.

Президент України Володимир Зеленський помилував Висоцького, який числився в так званому "списку на обмін". Про це повідомило джерело в Міністерстві юстиції України проектові Радіо Свобода.

Сергій Єгоров

Громадянин Росії. Затриманий 14 квітня 2017 року під Новомиколаївкою Волноваського району військовослужбовцями 30-ї окремої механізованої бригади ЗСУ. Обвинувачується у створенні терористичного угруповання, незаконному поводженні зі зброєю, а також у незаконному перетині державного кордону. В лютому 2017 він незаконно перетнув кордон між Росією та Україною і прибув в Донецьк, де вступив до лав так званої 5-ї окремої мотострілецької бригади "Оплот" "міністерства оборони терористичної організації ДНР" на посаду стрілка.

Слідство з’ясувало, що Єгоров охороняв територію військової частини 08805 у Макіївці; облаштовував позиції під умовною назвою "170-а висота" для поліпшення умов стрільби та захисту "ДНР" під час обстрілів, патрулював позиції і спостерігав за позиціями військових підрозділів України, задіяних у проведенні АТО та збір інформації про їхню діяльність.

Під час судового засідання росіянин частково визнав свою провину. Він зазначив, що про окупацію Криму і події на Донбасі дізнався з новин і вважав "ДНР" незалежною державою. Яку, власне, і приїхав захищати.

Суд визнав винним громадянина Росії Сергія Єгорова у скоєнні злочинів, передбачених ст. 258-3 ч. 1, 263 ч. 1, 332-1 ч. 1 КК України і призначив покарання у вигляді 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Ольга Коваліс

Громадянка Росії. Звинувачується у створенні терористичної організації (стаття 258, частина 3), затримана 30 квітня 2015 на блокпосту поблизу Маріуполя разом ще з росіянином Павлом Чєрних. За даними слідства, Коваліс шукала воєнну інформацію для "ЛНР" і формувала мережу інформаторів.

Василь Кусакін

Громадянин Росії, родом з Якутська. Називає себе добровольцем, воював у складі підрозділу  "Тайфун" військової розвідки "ДНР".

У серпні 2017 року Новомосковський суд Дніпропетровської області засудив його до восьми років позбавлення волі, обвинувативши у підготовці теракту і незаконному поводженні зі зброєю

Валерій Гратов

Затриманий в липні 2017 року під час спроби залишити територію України за підробним паспортом.

Колишній охоронець президента невизнаної "Придністровської молдовської республіки". Військовий інструктор. За інформацією українських спецслужб, Гратова мали призначити заступником міністра держбезпеки "ПМР"

Мурат Джимієв

Осетинець, громадянин Росії. До арешту кілька років мешкав в Україні. Його звинувачують в підготовці теракту під час акцій протесту під Верховною Радою восени 2017 року, а саме – в намірі принести у наметове містечко активістів 10 пляшок з отруєною горілкою, на замовлення російських спецслужб. Крім того, одним з епізодів справи є підрив автомобіля родички народного депутата Сергія Пашинського, вона зазначена єдиною потерпілою у справі. Проте, як повідомив МІПЛ прокурор, Пашинська від цивільного позову відмовилася і написала до суду клопотання про слухання справи без її участі.

Також в липні 2018 представник України в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко назвала імена росіян, яких Київ готовий обміняти на утримуваних у РФ українців. В цому переліку, крім вище зазначених Агеєва, Баранова, Бусигіна, Валехідіса, Висоцького, Гаджиєва,  Іванова, Кусакіна, Гратова, Джимієва, Єгорова, Коваліс, Мефьодова, Одінцова, Седікова,  є ще:

Владислав Гречин

Громадянин Росії. Затриманий у березні 2016 року. СБУ вважає, що Гречин готував теракти в Одеській області. Обвинувачується у створенні терористичної організації, а також у незаконному виготовленні вогнепальної зброї.

Олег Доронін

Громадянин Росії. Затриманий у липні 2015 року. За даними українських спецслужб, він був "розвідником козачого полку "ЛНР". Засуджений до 12,5 років ув’язнення за підготовку теракту, а також за статтею "планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни".

Владислав Макаров

Громадянин України, народився в Макіївці. Затриманий в березні 2014 року. За даними українських спецслужб, збирав інформацію для російських спецслужб про новітню українську розробку – снаряд "Квітник".

Засуджений до 9 років позбавлення волі.

Денис Сидоров

Громадянин Росії, москвич. Затриманий 9 вересня 2016 року в районі Горлівки під час перетину лінії розмежування. За інформацією Міноборони, Сидоров здався і надав інформацію про російських командирів, які воюють на Донбасі.

Обвинувачений у підготовці до організації теракту, плануванні, підготовці, розв’язуванні та веденні агресивної війни. Перебуває у Житомирській колонії №8.

Максим Сливка

Громадянин Росії. Затриманий у вересні 2015 році за обвинуваченням у підготовці теракту у Києві. Йому інкримінують незаконне поводження зі зброєю і підготовку до вчинення теракту.

Павло Черних

Громадянин Росії, уродженець Санкт-Петербурга, чоловік Ольги Коваліс, яку звинувачують у створенні терористичної організації. Затриманий разом з нею, звинувачується у створенні терористичного угруповання. Утримується у СІЗО Маріуполя

Лариса Чубаров

Фото: УНІАН

Затримана 6 квітня 2015 року за підозрою у зборі розвідданих під псевдонімом Тереза.

Має громадянство Росії, але 25 років мешкала у Харкові за посвідкою. Була активною учасницею харківського Антимайдану, їздила до окупованого Слов’янська, нібито входила до злочинного угруповання Ігоря Безлера, входила в  "МГБ ДНР", брала участь в збройних операціях у складі угрупування "Восток", займалася підривною діяльністю на Харківщині.

Київський райсуд Харкова засудив її до 11 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Євген Шаталов

Громадянин Росії. Затриманий у січні 2017 року. З його слів, переїхав у Донецьк з Краснодару.

За даними сайту "Миротворець", Шаталов служив "у центрі бойового управління на пункті управління розвідки в Донецьку".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme