Об'єднавчий Собор у грудні: Коли Україна отримає Томос

19-го листопада нарешті поставлена крапка на фейкових вкидах щодо дати Об'єднавчого Собору

Об'єднавчий Собор у грудні: Коли Ук…

На сайті Вселенського патріархату повідомили, що Об'єднавчий Собор української православної церкви відбудеться в грудні. А точну дату оприлюднять за підсумками сесії Святого і Священного Синоду Вселенського Патріархату 27-29 листопада.

Це повідомлення дуже важливе, бо раніше російські та проросійські ЗМІ в Україні розповсюджували різні дати Собору. Говорилося про 21 листопада. Згодом прес-секретар предстоятеля УПЦ (МП) Георгій Коваленко заявив в ефірі "Радіо Свобода", що Собор відбудеться 22-го листопада.

Втім, Євстратій Зоря дуже швидко відповів на цей потік дат і фейків, який полився звідусіль з подачі Кремля. "Про дату Об‘єднавчого Собору. Дата Собору буде оголошена офіційно. Доки вона офіційно не оголошена - по суті дати немає", - зазначив він. Втім прес-секретар УПЦ Київського патріархату Євстратій Зоря швидко відповів, що про дату Об‘єднавчого Собору буде оголошено офіційно. І підготовка до нього триває.

Що буде з Томосом

Звісно, було б ідеально, якби Об'єднавчий Собор передував Синоду Вселенського Патріархату. Варто нагадати, що на Соборі створюється церква та обирається предстоятель, який їде на співслужіння з Вселенським патріархом до Константинополя, де отримує затверджений Синодом Томос. Теоретично ми могли б отримати Томос вже до кінця цього місяця.

Втім, Собор пройде в грудні. Наступний Синод Вселенського Патріархату після листопадового має відбутися в січні, але є можливість також провести позачергове засідання в грудні. Все залежатиме від результатів Об'єднавчого Собору української православної церкви. Виходить, що Томос в теорії можна отримати і в грудні цього року. Філарет і Порошенко раніше висловлювали сподівання, що це таки станеться в 2018-му. Втім, цілком може бути вигідно затягувати процес, щоб Томос був отриманий поближче до дати президентських виборів. Так чи інакше - це потужний козир, який грає на руку президенту України.

Що буде на Соборі

11-го жовтня на Синоді Вселенський патріархат визнав канонічність усіх православних архієреїв в Україні, включно з УПЦ КП та Української автокефальної православної церкви. На Собор вони збираються разом із охочими архієреями УПЦ МП. На останньому Синоді та Соборі, які московські попи проводили минулого тижня, Онуфрій і компанія виступили проти автокефалії. Відкрито не підтримав це рішення виключно митрополит Вінницький та Барський Симеон. Згодом він разом із митрополитом Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександром (Драбинком) та архієпископом Новокаховським та Генічеським Філаретом (Зверєвим) прийшли на зустріч до Петра Порошенка. Є інформація, що Симеон має принести на Собор щонайменше 15 довіреностей від архієреїв УПЦ МП. Наразі точно ніхто не може сказати, скільки московських батюшок буде на Соборі.

Читайте також: Проукраїнське крило: Хто ті архієреї з УПЦ МП, які приїхали до Порошенка

Відомо також, що в Об'єднавчому Соборі візьмуть участь понад 40 архієреїв УПЦ КП та 13 - від УАПЦ.

На Соборі потрібно буде узгодити низку моментів від спільного статуту нової української помісної церкви, назву, фігуру і титул предстоятеля.

Патріарх Філарет вже прокоментував останній момент.

"Обрання Предстоятеля для єдиної помісної Української Православної Церкви відбуватиметься на Соборі, після того, як на ньому буде проголошене і утверджене церковне об‘єднання. Самовисування кандидатур на Предстрятельство в Церкві не допускається канонами. Раніше повідомлялося, що єпископат УПЦ Київського Патріархату пропонуватиме мою кандидатуру для обрання Предстоятелем. Я дякую єпископату за висловлення довіри до мене, так само, як вдячний за потужну підтримку з боку повноти Київського Патріархату і всього суспільства, - пише Філарет. - Зараз у мене є сформоване бачення того, як далі треба діяти, і про нього через наше особисте спілкування знають наші партнери з діалогу, що триває. Запевняю, що в рамках цього діалогу ми дотримувалися і будемо дотримуватися взятих на себе зобов‘язань так само, як і його інші учасники. Якою буде моя відповідь на згадану вище пропозицію про обрання, якщо вона буде оголошена офіційно на Соборі - я також офіційно повідомлю Собору, обґрунтувавши перед ним своє бачення і рішення та очікуючи від нього підтримки моєї позиції".

Деякі ЗМІ повідомляють, що предстоятелем помісної Української православної церкви може стати митрополит Вінницький та Барський Симеон. Мовляв, ця кандидатура вигідна Порошенку.

Тут варто нагадати, що після смерті митрополита Володимира (Сабодана) в серпні 2014 року Симеон був одним з кандидатів на виборах нового предстоятеля УПЦ МП. У першому турі Симеон зміг заручитися підтримкою лише дев'ятьох єпископів УПЦ МП, програвши митрополиту Бориспільському і Броварському Антонію (Паканичу) і майбутньому переможцю митрополиту Чернівецькому і Буковинському Онуфрію (Березовському). У другому турі Симеон набрав лише один голос, на другому місці опинився митрополит Антоній (25 голосів), новим главою УПЦ МП тоді був обраний митрополит Онуфрій з 48 голосами.

У ЗМІ писали, що Симеон показав досить хороші результати і не заручався ані церковним, ані світським адмінресурсом.

Відомо, що взяти участь у виборах глави УПЦ МП в 2014 році його вмовляв особисто батько українського лідера Олексій Порошенко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme