Комендантська година та відключення Інтернету: Яким може бути надзвичайний стан в Україні

Що чекає країну у випадку запровадження НС в рамках боротьби з пандемією. Влада вже готує такий сценарій

Економічний і політичний оглядач
Комендантська година та відключення Інте…

Інформаційний простір наповнений провіщенням введення в Україні надзвичайного стану через поширення коронавірусу. Чому постало таке питання і якими будуть принади НС у разі його застосування по всій країні - інформує Depo.ua.

Що таке надзвичайний стан

В Україні діє відповідний закон, який регламентує введення особливого правового режиму під назвою "надзвичайний стан" у деяких місцевостях або вцілому по країні.

Відповідно до норм цього закону НС запроваджується при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян. Такий режим також може бути введений при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства.

Суттю надзвичайного стану є надання державі особливих повноважень з відвернення загрози, які, зокрема, виражаються у обмеженні конституційних прав і свобод людей та юридичних осіб.

Серед особливих заходів, які можуть застосовуватись у період дії надзвичайного стану, такі:

1) встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;

2) обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;

3) посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

4) заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;

5) заборона страйків;

6) примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.

Як вводиться НС

Щоби країна увійшла у надзвичайний стан відповдне рішення має ухвалити Верховна Рада. Або це може зробити своїм указом президент, але в такому випадку парламент всеодно має зібратись та підтвердити голосуванням рішення голови держави.

У документі про запровадження НС автор має вказати обставини та причини такого рішення, а також надати вичерпний перелік тимчасових обмежень прав і свобод громадян. Плюс має бути визначено органи, які реалізують основні заходи і межі їхніх надзвичайних повноважень.

Рішення повинно мати географічну та часову визначеність. А перед тим, як він буде запроваджений президент або глава уряду через засоби масової інформації повинні звернутися до громадян і повідомити, що такий режим буде засновуватися.

Після оголошення указу президента через ЗМІ народні депутати зобов'язані прибути на засідання Ради без спеціального виклику і в найкоротший термін.

Як жити в надзвичайному стані

Для пересічного громадянина, який вже дисципліновано самоізолювався і виконує вимоги карантину, запровадженого у зв'язку з поширенням коронавірусу, введення НС може стати лише інформаційним приводом у випусках новин.

Але в той же час глибина додаткових заходів під час надзвичайного стану може спричинити вторгення навіть у самоізольоване життя. Серед таких є введення коменантської години, коли перебувати на вулиці без спецдозволу буде заборонено. Плюс силовики можуть отримати можливість робити особистий огляд, огляд речей, автомобілів, багажу і вантажів. Причому не лише на вулиці, а у службових приміщеннях та помешканнях громадян.

У громадян також за потреби держави можуть вилучити зареєстровану вогнепальну і холодну зброю та боєприпаси.

Під заборону можуть потрапити не лише зброя, отрута та хімікати, а й спиртні напої.

А ще НС може стати фактором додаткової ізоляції, коли почнуть діяти обмеження роботи ЗМІ та доступу громадян до інформації - включно з відключенням інтернету та всіх інших видів зв'язку.

З тих гіпотетичних заходів, які розглядаються владою зараз, джерела називають серед іншого скорочення мереж продуктових магазинів та супермаркетів. Вони працюватимуть за спеціальним режимом. Планують закрити більшість банківських відділень, хоча банкомати та термінали поповнень працюватимуть. За дозволом вийти на вулицю потрібно буде звертатись до відповідних комендантів, а роль пропуску виконуватиме надіслане sms з вказівкою часу виходу та периметру перебування. У містах для контролю з'явиться більше поліції, а також нацгвардія та військові.

Найбільш розумним під час надзвичайного стану буде виконання вимог влади та її представників у вигляді встановлених обмежень. А також намагатись бути в курсі обмежень в вашій місцевості. Адже це допоможе орієнтуватись у таких речах, як терміни дії комендантської години, режим роботи магазинів та аптек та місця видачі населенню товарів першої необхідності.

Політичні загрози НС

Поруч з правовими аспектами надзвичайного стану у суспільстві активно обговорюються і можливі політичні наслідки такого рішення. Серед таких - навіть узурпація влади військово-поліцейською хунтою. 

НС може стати і способом перерозподілу матеріальних та інших благ, безконтрольне використання бюджетних коштів та заборони будь-якої критики. Особливо актуально це буде в умовах обмеження діяльності ЗМІ, коли просто відсутність з'вязку і наявність в ефірі лише контрольованої владою інформації створить покров для дерибанів.

Також під загрозою проведення осінніх місцевих виборів, які у надзвичайному стані проводити заборонено. Тут є загроза, з одного боку, розгулу безвідповідальності з боку місцевої влади у неминучому хаосі. А з іншого - утворення неконституційної вертикалі влади під егідою президента або уряду.

Про те, чи будуть норми НС адекватними, чи направду вестимуть до посилення політичного режиму без достатніх для того підстав, ми зможемо судити про істинні наміри президента Зеленського. І чи часть він привід назвати його Порошенком-2, який, як ми пам'ятаємо, ухвалив досить сумнівне, як показав час рішення про запровадження військового стану після конфлікту у Керченській протоці.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme