Новий виток боротьби за Кабмін

ДеПо дізнався думку експертів, до чого може привести відсутність домовленостей з приводу нового Кабміну між основними політсилами
Depo.Влада
17 листопада 2014 20:15
ФОТО: depo.ua
Новий виток боротьби за Кабмін
Новий виток боротьби за Кабмін

У ЗМІ широко розійшовся виступ одного з головних спікерів «Блоку Петра Порошенка» Миколи Томенка на одному з центральних телеканалів, під час якого той описав апокаліпсис, який чекає центральні органи влади, якщо коаліційним силам не вдасться домовитися про розподіл посад у новому Кабінеті міністрів.

«Не може українська держава бути заручником того, що хтось хоче бути вічним міністром, хтось - вічним головою Верховної Ради, а хтось - головою СБУ. Я кажу про загальний підхід. Якщо ми не знайдемо формат дієвого та взаємоконтролюючого механізму між урядом і парламентом, тоді один варіант - або ще одні вибори, або технократичний уряд без політиків взагалі», - сказав він.

ОЛЕКСІЙ ГАРАНЬ, політолог, професор НАУКМА: Томенко використовує ідею технократичного уряду для тиску на Яценюка

За законом ми не можемо провести ще одні вибори парламенту. Принаймні, ще рік потрібно буде існувати з обраним парламентом. Якщо ж говорити про технократичний уряд, то потрібно враховувати, що він може бути створений під певну коаліційну більшість. Тобто якщо більшість ухвалить таке рішення. Я думаю, в інтересах країни важливо сформувати уряд, в якому будуть наявні дві основні сили - «Блок Петра Порошенка» та «Народний Фронт». Це стабільна більшість, і те, що від нас очікує міжнародне суспільство.

Якщо говорити про заяву Миколи Томенка, то варто розуміти, що зараз йде іміджева боротьба. В п'ятницю Арсеній Яценюк виступив зі своїм баченням майбутнього Кабміну. Як на мене, цей хід був невдалим. Це не була якась реалістична пропозиція в переговорному процесі, це був суто іміджевий хід. В результаті, ті люди, про яких заявив Яценюк в уряді, вже повідомили про те, що з ними про це не розмовляли.

Ясно було, що це було бажання поставити своїх партнерів в незручне становище. Зараз Томенко використовує ідею технократичного уряду для тиску на Яценюка.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО, політолог: Якщо залишиться уряд Яценюка, то грошей не буде

Ми можемо згадати список Кабміну Яценюка, який я б назвав «фейковим». Чому я згадав про це? Тому що мова у даному випадку йде про дії одного й того ж порядку. Все це свідчить про проблеми в переговорах між президентською та прем'єрською командою. І заява Томенка, і список Кабміну Яценюка - це погрози на адресу один одного, зустрічні інформаційно-політичні ходи.

Заява Томенка - це не рецепт вирішення проблеми. Потрібно домовлятися, шукати компроміс. Технократичний уряд - це, звичайно, красива ідея. На мій погляд, третина, якщо не половина уряду може складатися не з політиків. Але повністю сформувати такий уряд - це навряд чи можливо. У всякому разі, я собі це слабо уявляю.

Якщо уряд не буде створено, то буде діяти нинішній уряд. Але він не отримає грошей від МВФ, і це повинен розуміти Арсеній Петрович. Якщо він не піде на поступки і не буде проявляти готовність до компромісу, то грошей він не отримає, а вся наша влада втратить кредит довіри наших міжнародних партнерів. Кращого подарунка Путіну не придумаєш.

ВІКТОР НЕБОЖЕНКО: Томенко запускає загрозу з боку Адміністрації Президента

Томенко запускає загрозу з боку Адміністрації Президента. Але такого рівня загроза - перевибори буквально через три тижні після виборів - може здійснюватися тільки від політика рівня Президента, але вже ніяк не Томенка, який не володіє такими повноваженнями.

Якщо ж говорити про технократичний уряд, то багатьом видається, що там сидять інженери та залізничники, і там немає політиків. Насправді ж технократичний уряд - це уряд, який радиться в економічній політиці не з політичними силами, а міжнародними фінансовими інституціями. Іншими словами, це уряд, у якого є доступ до міжнародних фінансових ресурсів та якому довіряють. В цьому відношенні Яценюк ближче до технократичного уряду, ніж до чистої політики.

Фото: Укрінформ, lenta-ua.net, hvylya.org.