Кадровий голод: Навіщо Україні реінкарнований УБОЗ

Головна проблема в ідеї з відновленням управління по боротьбі з організованою злочинністю полягає у складності знаходження відповідних кадрів – з чистими руками і помислами

Кадровий голод: Навіщо Україні реінкарно…

Не пройшло три роки після того, як Верховна Рада ліквідувала УБОЗ, а на вищих щаблях знову заявляють про необхідність відновлення даного структурного підрозділу. Так заступник голови Нацполіції, начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін повідомив, що УБОЗ буде створено вже до кінця цього року. За його словами, наразі вже погоджено стратегію створення цього підрозділу, а працівників у новий підрозділ будуть обирати за конкурсом.

Варто зазначити, що у лютому 2015 року Верховна Рада ліквідувала УБОЗ, а також низку інших підрозділів (зокрема, транспортну міліцію, уповноважених органів внутрішніх справ у справах дітей тощо). Привід: необхідність усунення дублювання функцій у результаті оптимізації структури Міністерства внутрішніх справ. Фактично тодішній УБОЗ розцінювався як один з найбільш корумпованих підрозділів в системі правоохоронних органів. Офіційно ж, відповідно до концепції реформування МВС, всі спецпідрозділи потрібно було розформувати, після чого створити єдиний спецназ за образом і подобою американського SWAT (ним став "Корд"). Схоже, заява Аброськіна – визнання того, що реформа в даному напрямку провалилася. І те, що нинішня система МВС не здатна ліквідувати розгул злочинності.

Варто зазначити, що однозначно оцінювати роботу УБОЗу за роки його існування – є непростим завданням. Так, складно не визнати той факт, що саме завдяки появі УБОЗу Україні під час 90-х вдалося вирішити питання з бандитизмом – були знищені організовані злочинні угруповання, які перетворилися на господарів цілих областей. Інша справа, що пізніше УБОЗ перетворився на улюблене місце для побудови кар'єри "мажорів", які займалися "боротьбою" з так званими економічними злочинами. Про корупційні схеми, які побутували в даному управлінні, ходили легенди, а про фактичне злиття борців з ОЗУ та самими ОЗУ регулярно писали у ЗМІ.

Водночас, очевидне погіршення криміногенної обстановки в Україні – зростання кількості вбивств, викрадень, угонів авто тощо – є серйозною внутрішньою загрозою національній безпеці. І свідчить про необхідність створення подібного органу. Тим паче, що у Західній Європі немає жодної країни, у якій не було б самостійного підрозділу з боротьби з організованою злочинністю.

Водночас наразі абсолютно незрозуміло, як керівництво Нацполіції реально планує створити якісно новий УБОЗ. Тут є одразу кілька небезпек. По-перше, в Україні спостерігається серйозний брак якісних кадрів. Люди, які займалися знищенням "башмаків", "сейлемів" та інших угруповань, здебільшого давно перебувають на пенсії. По-друге, незрозуміло, за якою методикою відбуватиметься підбір кадрів. Щоб потім не вийшло, що за вивіскою УБОЗу ми отримаємо черговий розсадник корупціонерів або закритий клуб родичів можновладців. По-третє, не варто забувати про розрив між бажанням суспільства швидко навести порядок і Кримінальним процесуальним кодексом, ухваленим у 2012 році, який свідомо був прописаний тодішньою владою вкрай ліберально для злочинців. Іншими словами, новим "убозівцям" доведеться більше боротися з адвокатами, ніж зі злочинцями.

Утім, головне питання – кадри. Де знайти досвідчених і водночас чесних правоохоронців – ось головна проблема. Враховуючи нинішню ситуацію, коли більшість конкурсів, на перший погляд, робиться для галочки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme