ДБР проти "Батьківщини": Чому антикорупціонери взялися за Тимошенко

ДБР відкрило провадження щодо ймовірної легалізації коштів партією ВО "Батьківщина". І тут не обійшлося без антикорупційних активістів

Політичний оглядач
ДБР проти "Батьківщини": Чому антикорупц…

Ініціаторами судового позову стали юристи проекту "Тисни" (Bihus.Info). Цього разу, як і у випадку з учорашнім зверненням "Центру протидії корупції" до Генпрокуратури, йдеться про історію не сьогоднішню. Якщо Шабунін та його організація хочуть, аби Генпрокуратура розслідувала раніше оприлюднені факти про оплату роботи американських лобістів Тимошенко можливо із сумнівних джерел, то Бігус зацікавився партійними коштами "Батьківщини". На сайті проекту нагадують суть справи: розслідування "Черга в касу" Мар'яни Мотрунич у квітні 2017 р. щодо партійних фінансів виявило суттєві невідповідності між звітом і реальними внесками, що здійснювали донори ВО "Батьківщина". Згідно зі звітами 2016-2017 років, партія нібито отримувала по декілька тисяч гривень від пенсіонерів, які розповідали, що насправді перераховували по 2, 4 чи 10 гривень. Крім того, були виявлені випадки, коли вказані у звіті донори взагалі не мали відношення до ВО "Батьківщина" і спростовували будь-які внески.

Ще 19 квітня 2017-го юристи "Тисни" (Bihus.Info) повідомили Генеральну прокуратуру України про ознаки кримінального правопорушення, виявлені в ході журналістського розслідування. За відсутності реакції з боку ГПУ, 25 квітня юристи звернулись до суду. 2 червня суд задовольнив скаргу та зобов'язав прокуратуру внести відомості про справу до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Пізніше юристи "Тисни" повідомляли, що розслідування за фактом недостовірних даних у фінансовому звіті "Батьківщини" навмисне затягується: "За 8 місяців слідчі Подільського районного управління поліції у м. Київ допитали лише двох свідків по справі, які, до речі, підтвердили, що внесків на користь "Батьківщини" не здійснювали, - зазначав юрист проекту "Тисни" (Bihus.Info) Євген Воробйов. - На наше клопотання про допит ще двох свідків слідчий відповідає відмовою, посилаючись на свою зайнятість". Після запуску Державного бюро розслідувань юристи проекту звернулись до новоствореного органу і добились відкриття провадження за статтею про ймовірну легалізацію коштів.

Коротко нагадаємо про згадане розслідування. Рух "Чесно" виявив у річному звіті "Батьківщини" цікаві моменти - пожертви громадян надходять на партійний рахунок занадто систематично. Від симпатиків ВО "Батьківщина" отримала 7,5 млн грн. Переважно підтримували Тимошенко грошима мешканці Київської області. Тоді журналісти програми "Наші гроші" відвідали внескодавців і з'ясували, що частина з них ні сном, ні духом про свою щедрість. А ще серед спонсорів знайшлися юридичні особи, у структурі власності яких резиденти Кіпру, США, Китаю і країн Африки. Хоча за законом, партії не можуть фінансуватися із закордону.

Попри те, що журналістське розслідування було дуже резонансним, про нього швидко забули. Тепер стало зрозумілим, ким і чому ця справа затягувалося. ДБР процес може прискорити. Та все одно до кінця президентської передвиборчої кампанії його результатів точно не буде. Але буде інше – про розслідування вказаного факту повідомлятимуть ЗМІ, що спонукатиме Тимошенко реагувати. На її реакцію буде зворотна реакція. Простіше кажучи, вона потрапляє в колообіг інформаційного негативу навколо свого імені та імені партії.

Навіть, якщо Юлія Володимирівна стоятиме на тому, що все це - підступи влади і особисто Порошенка, присутність у процесі антикорупційних грантових організацій не додає її словам ваги. Адже у любові до Петра Порошенка ці організації запідозрити важко. Його соратникам від антикорупціонерів діставалося і дістається куди більше, аніж Тимошенко. Та, власне, всі роки після парламентських виборів її та "Батьківщину" антикорупційні органи якось обходили боком. НАЗК робило зауваження щодо фінансової звітності, а от НАБУ на диво було байдужим до цієї політсили та її представників у парламенті. На відміну, приміром, від "фронтовиків" та "радикалів" - улюблених персонажів антикорупційних розслідувань Бюро.

Що ж спонукало грантові антикорупційні організації так адресно активізуватися? Depo.ua раніше припускав, що однією з причин може бути "шкурне питання" - вони та західні грантодавці тверезо оцінили ризики для себе в разі президентства Тимошенко. Можливо, її ініціативи про прийняття нової Конституції на референдумі, канцлерську республіку і тому подібні речі, там вважають небезпечними для політичної стабільності в Україні. Тому активність ЦПК і Bihus.Info у даному випадку не означає, що вони грають на боці Банкової. Вони, у першу чергу, грають за себе. Простіше кажучи, краще так, як нині – діяти за принципом "вода камінь точить" - аніж втратити сьогоднішні можливості тиску на владу. Та ще й, не виключено, втратити НАБУ та інші антикорупційні здобутки останніх років.

Не беремося стверджувати, що наступ на Тимошенко вмотивований, як у нас дехто любить казати, "вашингтонським обкомом". Однак не слід забувати, що Юлія Володимирівна у своїй передвиборчій риториці робила заяви про неприпустимість "зовнішнього управління" (зрозуміло з натяками на кого), звинувачувала Порошенка за нинішній стан речей на Донбасі (знову ж таки, дії Києва у цьому питанні повністю підтримуються за океаном, про що, зокрема, багато разів висловлювався спецпредставник Держдепу Курт Волкер). У цьому ж переліку можуть бути і пропозиції Тимошенко про "Будапешт плюс", якими наші західні партнери навряд чи захоплені. Адже існує ризик руйнування тієї стратегії тиску цивілізованого світу на Кремль, яка і без повернення до примарного Будапештського формату впроваджується останні роки.

Тобто, можна припустити, що причина наступу на Тимошенко з боку західноорієнтованих неурядових організацій укорінена в її "Новому курсі", непередбачуваних наслідків реалізації якого остерігаються не лише українські політичні еліти, а й західні. Тому лідерка "Батьківщини" стає для них більшим злом, аніж та влада, яка є. І сигнал про це інтересом до фінансових оборудок Тимошенко та її політсили західні еліти намагаються донести до спонсорів кандидатки в президенти.

Фото: ba.org.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme