ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Новий Центрвиборчком: На кого покладуть відповідальність за вибори

10 проти 5. Українські політики знайшли сферу діяльності, з якою, як вони вважають, найкраще справляться жінки

Depo.Влада
24 січня 2018 10:00
ФОТО: depo.ua

Оскільки ще від червня 2014 року сплив термін повноважень 12 з 15 членів Центрвиборчкому, а заміну їм не пропонували, старий склад виборчої комісії на чолі з екс-"регіоналом" Михайлом Охендовським, інтерес до якого проявляє НАБУ, викликав багато справедливих нарікань і в Україні, і від наших західних партнерів. Не дивлячись на свою формальну легітимність, нинішня ЦВК провела позачергові вибори президента і парламенту у 2014-му, місцеві вибори 2015-го, купу довиборів до ВР і виборів місцевих громад. Мабуть, жоден виборчком в нашій історії не опікувався такою кількістю виборів. До Охендовського, Магери, Усенко-Чорної і компанії виникало багато зауважень, проте зараз увага прикута до їх наступників. Список із 13 кандидатів до складу повністю оновленого Центрвиборчкому (працювати там залишаються Олег Діденко і Катерина Махніцька, термін повноважень яких ще не сплив) було оприлюднено учора. Зараз на них чекає спецперевірка, а експерти вже виступають з різними версіями, чому своїх людей до виборчкому не делегували "Опоблок" і "Батьківщина" (мабуть не помилимося, коли припустимо, що так буде легше заявляти про "фальсифікацію" виборів). У свою чергу Depo.ua вирішив подивитися, хто ж претендує на роль вершителів долі учасників виборчих перегонів на найближчих сім років.

Найімовірнішими кандидатами на посаду голови ЦВК експерти називають представниць БПП Ольгу Желтову або Світлану Кустову. То ж розпочнемо з них. Ольгу Миколаївну Желтову називають креатурою нардепа Руслана Князевича, голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя. Вона була помічником народного депутата IV скликання від "Нашої України" Юрія Ключковського – одного з найбільш професійних законотворців за часи незалежності України. З 2014 року Желтова обіймає посаду заступника завідувача секретаріату Комітету Верховної Ради, який очолює Князевич. У гучних скандалах Желтова не помічена.

Її ймовірна конкурентка за посаду Світлана Миколаївна Кустова була одним з адвокатів Віктора Ющенка у справі про встановлення результатів виборів президента України в 2004 році. Тоді Верховний суд України скасував постанову ЦВК про перемогу Віктора Януковича і зобов'язав її провести повторний тур голосування. На парламентських виборах 2007 року Кустова сама балотувалася в народні депутати від блоку "Наша Україна – Народна самооборона" під непрохідним номером 145. Працювала юрисконсультом ТОВ "Адвокатська компанія "Моор і Партнери". Входить в команду президента. Наразі є помічником на громадських засадах нардепа від БПП Ірини Фриз - колишнього прес-секретаря Петра Порошенка. У VII скликанні була помічником самого Порошенка, а до цього – Романа Зварича та Миколи Катеринчука.

Далі йтимемо за принципом абетки. Аллу Басалаєву запропонувала партія "Відродження". Алла Валентинівна чи не єдиний з кандидатів, хто раніше вже працював у ЦВК. Свою кар'єру там вона розпочала ще у вересні 2005 року з посади головного консультанта відділу представництва в судах і контролю за застосуванням законодавства про вибори і референдуми в Україні правового управління Секретаріату Комісії. З 2008 по 2012 рік Басалаєва працювала завідувачем відділу представництва інтересів Комісії в судах юридичного управління Секретаріату ЦВК. У січні 2012 року була призначена суддею Дарницького районного суду Києва. За даними ЗМІ, на посаду її нібито просуває екс-"регіонал" Валерій Писаренко. Цікаво, що в Центральній виборчій комісії працює і чоловік Басалаєвої – Олександр Миколайович Веселий. Як вказано у його декларації, він займає посаду завідувача відділу забезпечення розгляду звернень управління юридичного супроводження Реєстру Служби розпорядника Державного реєстру виборців.

Про те, наскільки статусною є посада в ЦВК, свідчить кандидатство до її складу першого заступника міністра юстиції Наталії Бернацької, до заміжжя Севостьянової. Наталію Іларіонівну висунув "Народний фронт". Високу посаду у Мінюсті вона обіймає з січня 2015 року. До цього з березня 2014 року встигла побути урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини. Ще раніше працювала адвокатом Одеської колегії адвокатів і помічником-консультантом народного депутата України Мустафи Джемільова. Співпрацювала в спільних проектах з Українською Гельсінською спілкою з прав людини. У листопаді минулого року вийшла заміж за відомого адвоката Руслана Бернацького (про їхнє шикарне весілля довго гуділи в пресі). Входить в орбіту міністра юстиції Павла Петренка. На думку експертів, пані Бернацька є головною претенденткою на посаду заступниці голови ЦВК.

Ще один висуванець президентської партії – Михайло Вербенський. З 2014 по 2016 роки Михайло Георгійович очолював Департамент моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС. Його називають креатурою Генрокурора Юрія Луценка. Так, у 2008 році Вербенський був заступником міністра внутрішніх справ, коли цю посаду обіймав Луценко.

"Фронтовичка"Ірина Єфремова – статусний кандидат, який дав згоду перейти на роботу з парламенту до Центрвиборчкому. Ірина Олексіївна - з Харкова. За часів президентства Віктора Ющенка була головою Печенізької районної державної адміністрації, де підпорядковувалася тодішньому главі Харківщини Арсену Авакову, в команді якого працює донині. Була депутатом Харківської облради від "Батьківщини" з 2010 по 2014 рік, після чого пішла на підвищення, ставши нардепом від "НФ".

Ольга Лотюк, доцент кафедри конституційного та адміністративного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, приватний нотаріус, представляє БПП. У Раді IV скликання Ольга Степанівна була помічницею депутата від провладного тоді Блоку "За єдину Україну!" Миколи Оніщука. У 2006-му балотувалася від партії "Нова Сила", хоча її досі вважають креатурою саме Оніщука, у якого збереглися добрі стосунки з багатьма представниками нинішньої влади.

Помічник нардепа від "Народного фронту" Миколи Величковича, радник спікера Верховної Ради Андрія Парубія Леонтій Шипілов є доцентом кафедри міжнародного права і спеціальних правових наук Національного університету "Києво-Могилянська академія". У 2012 році Леонтій Миколайович був кандидатом в нардепи від партії "УДАР". Вважається, що Шипілова "НФ" включив до списку від внутрішньопартійної групи впливу, яка орієнтується на Парубія.

Тетяну Сліпачук запропонувала депутатська група "Воля народу". Тетяна Володимирівна була партнером юридичної фірми "Василь Кісіль і Партнери". З 2011-го по нинішній час — партнер юрфірми Sayenko Kharenko, керівник практики міжнародної торгівлі та міжнародного арбітражу. Представляла інтереси клієнтів у понад 120 міжнародних арбітражних провадженнях у США, Сінгапурі, Чехії, Росії тощо. Попри те, що Сліпачук іде від "Волі народу", вона була членом конкурсної комісії для обрання керівних посад у Державному бюро розслідувань за квотою президента. То ж, можна припустити, що висунення парламентською депгрупою - лише формальність.

Віталій Плукар, ще один представник від БПП, завідує відділом моніторингу діяльності місцевих органів влади та підтримки їхніх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації Адміністрації Президента України. Віталій Володимирович був помічником депутата Валерія Карпунцова. Входить в орбіту заступника голови АП Віталія Ковальчука.

"Самопоміч" делегувала до Центрвиборчкому Євгена Радченка. З 1994 по 2004 рр. Євген Володимирович працював заступником голови правління Комітету виборців України. Консультував Асоціацію американських юристів і ОБСЄ в Україні. З 2009 року – експерт Венеціанської комісії. Дуже досвідчений фахівець, працював на виборах у 14-ти країнах. Радченко також входить до групи Реанімаційного пакета реформ, де виступає в ролі експерта з питань виборчого законодавства.

Нотаріус Надія Синиця в оприлюднених списках не прив'язана до якоїсь із політсил. Цікаво не лише це. Надія Любомирівна має чималий послужний список: з квітня 2014 року вона була заступником міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака, а в 2003 році керувала компанією "Інфор-метал", яка надавала консультації на гірничо-металургійному ринку. Як з'ясувала програма "Наші гроші", місцем роботи Надії Синиці також був банк "Кліринговий дім", ключовими учасниками якого значаться Іван Фурсін та Юлія Льовочкіна. У пресі пані Синицю все ж пов'язують з "НФ", проте прямого стосунку до цієї політсили вона немає.

Ще один народний депутат, "радикалка" Тетяна Юзькова, потрапила до парламенту замість співачки Інни Бордюг, вона ж Злата Огнєвіч. Юзькова - донька нині покійного першого голови Конституційного суду України Леоніда Юзькова, який вважався вчителем Віктора Медведчука. Свого часу Тетяна Леонідівна захищала Ляшка в процесі про наклеп з Василем Дурдинцем – колишнім віце-прем'єр-міністром України. У 1987-1994 роках Юзькова працювала у Київській міській колегії адвокатів. Від 1994 року – адвокат Адвокатського об'єднання "Шевченківська колегія адвокатів м. Києва". Після того, як вона перейде на роботу до Центрвиборчкому, депутатський мандат може отримати наступний у списку Олександр Гулак, якого у пресі називають начальником служби охорони Ляшка. Про цю особу стало відомо в контексті недавніх вимог лідера "радикалів" до свого однопартійця Ігоря Попова скласти мандат через проступок сина – малолітнього правопорушника, який намагався пограбувати магазин.

Попри те, що у ЗМІ зараз піднімуть підноготну всіх кандидатів до ЦВК і обов'язково знайдуть на них компромат, навряд чи це стане на заваді призначенню саме цих людей. Виборча комісія й так зачекалася змін і знову загальмувати їх означає наразитися на потужну критику громадянського суспільства і Заходу.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада