Від сексу у Раді до поліграф-шоу: Які політичні скандали стрясали Україну у 2019 році

Протягом року "нові обличчя" так часто опинялися в епіцентрі скандалів, що новини про їхні "зашквари" вже сприймаються як належне. Утім, не обійшлося і без "старих облич"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Від сексу у Раді до поліграф-шоу: Які по…

Обіцяної нової якості державної політики країна так і не побачила – і це головний висновок з подій 2019 року. Попри це, рейтинг Володимира Зеленського, який демонструють суспільству соціологи, міцно тримається на висоті. Цей феномен експерти намагаються пояснювати по-різному. Ми ж згадаємо найгучніші скандали року.

День Незалежності з французьким шармом і путч у грудні

Відповідну тональність задав глава Офісу президента Андрій Богдан. День незалежності України чиновник провів не у вітаннях захисникам Вітчизни, а на французькому фешенебельному курорті Сен-Тропе, на весіллі свого товариша, юриста і екс-нардепа Андрія Довбенка. Соцмережі облетіло відео, де Богдан, пританцьовуючи з бокалом шампанського, веде за собою в танці групу дівчат.

Надихнувшись фото з курорту, вже з першого робочого дня "Слуги народу" заходилися шокувати країну. 29 серпня, на першому засіданні нового парламенту, трапилося більше скандалів, ніж у попередніх скликаннях за тижні. Парламентські фотокореспонденти зафіксували переписку в телефоні депутатки від "Слуги народу" Лізи Богуцької, що лякала співрозмовника путчем, який п’ятий президент Петро Порошенко запланував на грудень цього року. Між іншим, останній місяць року вже завершується…

Того ж дня колега Богуцької, засновник клініки "Борис" і позаштатний радник Зеленського Михайло Радуцький вів листування про кандидатів на посаду міністра охорони здоров’я. "Х#й им в жопу!!! Мой человек Зоряна Черненко", - написав нардеп якомусь адресатові, і цей текст став надбанням парламентських папараці. А коли новина пішла у медіа, Радуцький теж у смартфоні почав обговорювати з кимось невідомим (потім співрозмовник депутата зголосився – це був політтехнолог Дмитро Раїмов), як зняти цю новину.

https://www.depo.ua/uploads/posts/20191124/754x/u5H2J5BolqDGSXCsyHLkTQbbDInE1Xj0PRTzNib6.jpeg

Кнопкодави невмирущі

Третього вересня в Раді з’явилися перші кнопкодави з числа "слуг", які на виборах обіцяли покінчити з цим ганебним явищем. Конституцію порушив мажоритарник з округу №156 на Рівненщині Сергій Литвиненко, який "виручив" іншого мажоритарника від "зеленої" фракції, Олександра Скічка (округ №197, Черкащина). Тут же спіймався ще один порушник – рух "Чесно" зловив на кнопкодавстві нардепку від "Слуги народу" Олену Копанчук. Переможниця виборів по округу №189 на Хмельниччині натиснула кнопку сусіда, мажоритарника з Волині В'ячеслава Рубльова.

Кнопкодави вибачилися, пообіцяли передати місячну зарплату на благодійність і запевнили, що більше так не робитимуть. Нових випадків неперсонального голосування "слуг" після того не фіксували. Може, тому, що за неперсональне голосування відтепер можна отримати штраф у 51-85 тис. грн – такий закон №2148 у грудні ухвалила Верховна Рада. Водночас деякі члени інших фракцій, наприклад "Опозиційної платформи – За життя", кнопкодавством не гребують.

Перемоги в боротьбі нової влади з цим явищем чергуються з провалами. "Зелена" більшість у Раді не підтримала запровадження сенсорної кнопки для голосування, за допомогою якої можна запобігти "кнопкодавству". А днями потенційні любителі голосувати "за того хлопця" отримали ще одну перемогу: 26 грудня Конституційний суд України визнав неконституційним запропонований президентом Зеленським законопроєкт про дострокове позбавлення депутатського мандата за прогули та "кнопкодавство". На Банковій відреагували на конфуз і пообіцяли підготувати новий "антикнопкодавський" проєкт.

 Секс у парламентській залі та інші табу, які вже не табу

У жовтні журналісти оприлюднили фото телефонного спілкування з дівчатами в чатах знайомств депутата від "Слуги", голови комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Богдана Яременка. Той спершу назвав "кримінальним злочином" дії журналістів, які показали суспільству його "брудну білизну", а потім вибачався. За однією з версій, злив компромату на ексдипломата організували політики, прихильні до зближення України з Росією. Попри оголошене рішення змінити керівника комітету, "слуги" ніяк не можуть підібрати Яременку заміну.

Більш масштабний скандал на сексуальному ґрунті пов'язаний з народним депутатом від "Слуги народу" Романом Іванісовим. Цей рівненський мажоритарник виявився ґвалтівником неповнолітньої, за що відсидів і надалі з нього було знято судимість. Ці факти він приховав під час балотування. Незважаючи на обіцянку президента Зеленського, депутатський мандат він не склав, хоч і був виключений з фракції.

У кінці листопада ще в одного "слуги" знайшли судимість – нардеп Андрій Богданець нібито у 2014 році був визнаний винним у хуліганстві та завданні тілесних ушкоджень середньої тяжкості і засуджений до 2 років обмеження волі з випробувальним строком.

Ну, і якщо вже пішла розмова про "секс, еротику та всяку там екзотику", то не можна не згадати про Іллю Киву. Так що є "герої нашого часу" не тільки серед  "слуг".

Вигнанці із "раю", "зелені" у конвертах для "зелених" і випробування поліграфом

За "порушення спільної позиції та домовленостей" виключили з фракції "слуг" і двох інших нардепів: мажоритарницю від 93-го округу на Київщині Анну Скороход і Антона Полякова, який переміг на окрузі №206 на Чернігівщині. Цьому передувало голосування Скороход 13 листопада проти законопроєкту про ринок землі (Поляков тоді утримався), а також ще кілька їхніх голосувань всупереч рішенню фракції. Проти ринку землі голосували ще двоє "слуг", але з фракції їх не виключили.

Після вигнання з фракції Поляков (до початку політичної кар’єри – продавець-консультант в будівельному гіпермаркеті Чернігова, потім власник магазину ламінату "Підрахуй") в інтерв’ю звинуватив керівників партії та офісу президента (звучали прізвища новообраного голови партії "Слуга народу" Олександра Корнієнка, шефа президентського офісу Андрія Богдана та інші) у сприянні продажу виборчих округів у Чернігівській області та приховуванні цього від Зеленського.

А Скороход заявила, що "слугам" щомісяця платять по 5 тисяч доларів і більше готівкою. Аналогічні викриття опублікувало інтернет-видання "Страна". На "тіньові" виплати колегам натякає в соцмережах і нардеп Олександр Дубінський, якого вважають публічним обличчям "групи прихильників" олігарха Ігоря Коломойського у "зеленому" середовищі. Ці заяви спробував "відбити" голова фракції Давид Арахамія, повідомивши ЗМІ, що саме Скороход "неодноразово зверталася до народних депутатів і пропонувала їм матеріально-грошову допомогу".

Своєю чергою, Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом можливого вчинення корупційного злочину 11 нардепами з парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, які могли отримати по 30 тис. доларів хабара за голосування проти законопроекту про ліквідацію корупційних схем під час оцінки об’єктів нерухомості. Мова про так звані "майданчики нардепа Антона Яценка" (посередники між оцінювачами майна та електронною базою Фонду державного майна). Низка "слуг" у профільному комітеті намагалися зберегти "майданчики", блокуючи ухвалення відповідного закону.

Наразі цю схему таки ліквідовано Верховною Радою. А в розпал скандалу Володимир Зеленський і керівництво "Слуги народу" вимагали, щоб депутати з фінансового комітету Ради пройшли детектор брехні. Проходження поліграфа Дубінським і Арахамією було перетворене на шоу. Тим часом слідство по справі про хабарі, яке веде Національне антикорупційне бюро, жодних результатів поки не принесло.

Перша кров

У грудні сталася перша бійка "слуг" в цій Раді, та ще й через жінку. 5 грудня під куполом парламенту з'ясовували стосунки нардепи зі "Слуги народу" Макс Бужанський і Гео Лерос. Перший вступився за колегу Ірину Верещук, до якої Лерос не надто коректно звертався у внутріфракційному чаті. В ситуацію довелося втрутитися спікеру Верховної Ради Дмитру Разумкову. "Припиніть в залі бійку. Ну як в дитячому садочку. Розсядьтеся кожен на своє місце. Ну... дорослі люди", – заспокоював він своїх колег.

Інша бійка також сталася за участю "слуги" - монобільшовик Богданець вступив у нерівний бій зі "свободівцями", колишніми народними депутатами. Політики добряче помахали кулаками. І тепер учасники бійки з табору націоналістів ризикують сісти до в'язниці.

Скандал з тютюновим димком

Журналісти програми "Схеми: корупція в деталях" повідомили, що депутат від "Слуги народу" Андрій Холодов, який начебто лобіював у Верховній Раді поправку, покликану збільшити заробітки роздрібних торговців тютюнових виробів, пов'язаний із тютюновим бізнесом. Журналісти виявили, що нардеп може володіти компанією, яка на конкурсі отримала право 10 років торгувати в сотнях українських кіосків, де продають тютюнові вироби. Компанії, які ведуть продаж сигарет у цих кіосках, також пов'язані з нардепом. Сам Холодов стверджував, що не має стосунку до тютюнового бізнесу, і обіцяв судитися з викривачами.

Так чи інакше, у жовтні Верховна Рада ухвалила скандальну ініціативу, що стосувалася перерозподілу прибутків на тютюновому ринку – визначила, хто й скільки може заробляти від продажу цигарок. Після цього тютюнова галузь різко скоротила виробництво. На ситуацію зреагував Володимир Зеленський, організувавши зустріч з виробниками. Прилуцька фабрика оголосила, що відновлює роботу, "покладаючись на гарантії президента".  Пізніше Кабмін затвердив Меморандум про взаєморозуміння з тютюновим бізнесом.

Тим часом НАБУ зацікавилося діями народних депутатів від "Слуги народу" Андрія Холодова, Олександра Дубінського та Олександра Юрченка через можливе лобіювання поправки про введення торгівельних націнок на тютюнові вироби. А журналісти знайшли зв'язок між Холодовим і лідером "Опоплатформи – За життя", кумом президента Росії Володимира Путіна Віктором Медведчуком.

Вас записує "майор ЗЕльниченко"

Саме 2019 року Телеграм-канали стали в Україні інформаційною зброєю в взаємній боротьбі груп впливу всередині нової влади. "Темний" і "Білий" лицарі, "Шаурма Зеленського", "Резидент", "Легітимний" та з десяток інших щедро ллють компромат і повідомляють факти як фейкові, так і правдиві, спільно підточуючи рейтинги влади. Позитивом для останньої є те, що цими джерелами отримання інформації користуються суттєво менше українців, ніж становить аудиторія телеканалів.

Зливають інформацію і через інші джерела. У жовтні "Страна" оприлюднила телефонну переписку "Слуги народу", члена комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності В'ячеслава Медяника, який у Раді обговорював можливість "порішати" питання бізнесу з прокурорами. Покараний за цю ситуацію депутат не був.

Ба більше: загадковий пранкер "Джокер", який дивним чином залишається невразливим для спецслужб, опублікував листування з заступником голови фракції "Слуги народу" Миколою Тищенком. Від імені генпрокурора Руслана Рябошапки він говорив про ситуацію у фракції, конфлікт нардепа з колегою Олександром Ткаченком і гроші в конвертах для "слуг".

Невдалою спробою скандалу стало оприлюднення "Темним лицарем" інформації про наявність у глави фракції "Слуг" Давида Арахамії американського паспорта. Це виявилося грубим фейком з фотошопу. Тож цю тему поки можна вважати закритою – до появи в соцмережах більш підготовлених "сенсацій".

Телеграм колишнього "слуги" Полякова оприлюднив запис розмови між депутатами фракції і начальником поліції Дніпропетровської області в ресторані під Кривим Рогом. Правдивість запису визнав нардеп Юрій Корявченков "Юзік". Він називає себе "представником Зеленського" у місті та вказує керівництву криворізької поліції, як розслідувати справи і як діяти з чинною криворізькою владою.

Аналогічна інформація з'явилася у Телеграм-каналі "Темний лицар", який пов'язують з Олександром Дубінським, Максимом Бужанським та іншими представниками неформального "клубу любителів Коломойського" у "Слузі народу" (хоча прямих доказів цього поки не знайшли).

Секс-інфраструктурний "зашквар"

У рідному місті президента члени фракції "Слуги народу" обговорювали, зокрема, постать зараз уже колишньої заступниці міністра інфраструктури Олександри Клітіної. З нехорошими натяками на те, як вона потрапила у це крісло.

https://www.depo.ua/uploads/posts/20191124/754x/HChCy0wuynmQjuC5Pu8g3IZgMn6T4zEn7R5nOqy1.png

Деякі спостерігачі називали атаку на Клітіну частиною кампанії, спрямованої на послаблення позицій чи відставку голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва. Начебто АМКУ вибірково лояльно ставиться до окремих мільярдерів та потреб їхніх бізнесів, чим буцімто незадоволений Ігор Коломойський. А чоловіка Клітіної називають товаришем керівника антимонопольного відомства. Заступницю міністра звільнили, попри її погрози звернутися до суду.

Безквартирний віце-спікер

Перший "квартирний" скандал у новій Раді: рух "Чесно" повідомив, що перший заступник голови парламенту Руслан Стефанчук живе у столичній квартирі, зареєстрованій на тещу, і при цьому отримав 19,5 тис. грн компенсації за винайм житла. Високопоставлений зять вже повернув гроші в бюджет і пообіцяв надалі відмовитися від компенсації. Скандал начебто вичерпано. Але вже за кілька місяців депутати будуть подавати електронні декларації за 2019 рік. І тоді виборці можуть з подивом помітити, що голосували не за простих фотографів, а за нових і старих мільйонерів.

"Труба-скандал" та інші

Засвітилися "слуги" та загалом не останні постаті цієї влади і в інших не менш "цікавих" ситуаціях. Зокрема, оприлюднено записи розмов з кабінету вже відставного директора Державного бюро розслідувань Романа Труби, де він обговорює обставини кримінальних справ, у тому числі проти Петра Порошенка, і демонструє готовність виконувати волю Банкової. Втім, крісло глави Бюро вже зайняла інша "слуга". Спостерігатимем за її діяльністю та готовністю реагувати на побажання президентського офісу.

Наприкінці року ледь не спалахнув мовний скандал: "слуга народу" Максим Бужанський вніс у Раду законопроєкт про визнання нечинним закону про українську як державну мову. Це крок, націлений на поглиблення розколу у монобільшості.

Останнім поки що став "зашквар" молодого нардепа Олексія Устенка. Він зненацька в телеефірі бовкнув, що Україна сама винна в анексії Криму. Мовляв, скасуванням мовного закону Колесніченка-Ківалова українська влада спровокувала агресора. Це твердження спростували, але на мундир "слуг" вже лягла чергова пляма.

***

До скандалів у самому середовищі ЗЕкоманди ставляться по-різному. Якщо депутатка Ірина Верещук (після "земельного" голосування полишила місце представника Кабінету міністрів у Верховній Раді, бо не спрацювалася з прем’єром Олексієм Гончаруком) вибачилася за пікантні ситуації і додала, що колеги "працюють над помилками", то прессекретарка Зеленського Юлія Мендель переконана, що постійні скандали – це нормально. І навіть вивела формулу, покликану довести, що скандалів не так вже й багато. Мовляв, "слуг" багато, а тому і "зашкварів" довкола них чимало. "Якщо їх (депутатів) 20, то 20% від 20 – це 4. А 20% від 254 – це набагато більше. А за відсотками одне і те ж", – поділилася Мендель.

Втім, сама Мендель теж стала героїнею неоднозначних ситуацій. Зокрема, фізично контактувала з журналістами та глузувала з прохання надати інформацію українською. А з виведеною нею формули, вочевидь, випливає, що скандали, які президентська прессекретарка назвала "другою стороною демократії", тішитимуть спостерігачів і в новому році. 

Як і прогнозував Depo.ua, надалі "курйозів" більшатиме. У них зацікавлені багато гравців, серед яких – Ігор Коломойський, який намагається послабити Банкову і не допустити ухвалення закону, який заблокує повернення "Приватбанку" колишнім власникам. Та й інші опоненти Зеленського з умовно патріотичного і відверто проросійського таборів мають свій інтерес у скандалізації цієї влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme