"Нова анексія" та виклики Путіна для Зеленського

Що світові ЗМІ писали про Україну

"Нова анексія" та виклики Путіна для Зел…

Перший тиждень після президентських виборів був насичений подіями в Україні та їх аналізом від західної преси. Depo.ua наводить найбільш важливі публікації світових ЗМІ. 

Читайте також: Невизначеність і проблемна країна: Які загрози для Зеленського бачить Захід 

Трамп береться за демократів українським компроматом

Президент США Дональд Трамп в інтерв'ю програмі Hannity на Fox News розповів, що генпрокурор Білл Барр працює над великим викриттями щодо діячів з України, які нібито втрутилися у вибори і в 2016 році умисне розкрили інформацію про темні справи голови його виборчого штабу Пола Манафорта. І все це робилося для того, щоб допомогти демократці Гілларі Клінтон перемогти на президентських виборах. 

Ще раніше генпрокурор України Юрій Луценко відкрив провадження щодо "чорної бухгалтерії" Віктора Януковича. Через витоки інформації Полу Манафорту довелося піти з посади голови виборчого штабу Трампа. Розслідування було розпочато після появи аудіозапису, на якому два антикорупційні чиновники з України нібито визнають, що опублікували фінансові дані Манафорта й інформацію про його зв’язки з російськими акторами в Україні навмисно, щоб допомогти Клінтон у 2016 році. Українські правоохоронні органи ще на початку місяця зазначали, що нібито зібрали достатню кількість доказів змови і порушень зі сторони демократів. І намагалися передати їх Департаменту юстиції США.

Як зазначає Fox News, в Україні суд нещодавно визнав витік інформації про Манафорта незаконною спробою вплинути на американські вибори.

Дональд Трамп на питання журналіста Fox News щодо необхідності побачити результати українського розслідування відповів, що дійсно це необхідно. "Можу собі уявити, що Барр захоче це побачити. Я, звісно ж, покладаюся на Генпрокурора. Побачимо, що він скаже про це, - зазначив Трамп. -Здається, це велика справа, дуже цікавий епізод щодо України. Я нещодавно говорив з новим президентом і привітав його. Але це здається дуже, дуже великою справою. І я не здивований".

Fox News нагадує меседж особистого адвоката Трампа Руді Джуліані, який у середу написав в "Твіттері": "Не спускайте очей з України". Ще в 2017 році видання Politico виявило, що українські чиновники не лише публічно ставили під сумнів готовність Трампа обійняти посаду президента, а й вели закулісну роботу на користь Клінтон.

Головні виклики для Зеленського

Західна преса наввипередки взялася аналізувати головні виклики, які чекають на новообраного українського президента Володимира Зеленського. 

 Як пише Economist, на Зеленського чекають три головні вороги: парламент, олігархи та Путін. 

До парламентських виборів, на думку видання, ВР залишатиметься ворожою до Зеленського. Та і на самих виборах політсилі нового президента доведеться битися як з проросійськими партіями, так і з Петром Порошенком і новою політсилою Володимира Гройсмана. 

Також Володимир Путін може використати своїх маріонеток на Донбасі, щоб випробувати характер нового головнокомандувача. Також Путін має економічні важелі: навіть після п'яти років війни Росія залишається найбільшим торгівельним партнером України

Та головним викликом для Зеленського будуть олігархи. Він зустрінеться із наслідками рішення Окружного адмінсуду про незаконність націоналізації "Приватбанку". Загроза ж існує в тому, що Зеленський може бути не готовий захистити досягнення України у боротьбі з олігархами і Кремлем - це значно серйозніше, ніж якщо він виявиться умовною маріонеткою олігархів. Олігархи, скоріше за все, намагатимуться зменшити президентські повноваження та сконцентрувати владу у парламенті, який легше контролювати. А Путін зробить все для того, щоб Україна не була успішною демократією. 

Financial Times окрім парламенту і Путіна бачить головним викликом для Зеленського - корупцію. Британські журналісти зазначають, що Зеленського проженуть так само, як Порошенка, якщо він не втілить у життя необхідні для подолання корупції реформи. 

А Reuters бачить цілих п'ять викликів для нового президента. 

Першим, звісно ж, є парламент. Оскільки Зеленському доведеться призначити голів СБУ, ЗСУ, Генпрокуратури, НБУ, а також міністрів закордонних справ і оборони, йому доведеться заручитися підтримкою Ради. І тому йому доведеться об'єднатися хоча б з однією політсилою. Також Зеленськийможе спробувати розпустити Раду, щоб на хвилі успіху отримати більшість. 

Другим викликом є створення досвідченої команди, щоб в майбутньому уникнути політичних помилок через відсутність відповідного досвіду в самого Зеленського. Наразі з цим у нового президента є проблеми. Хоча Зеленський і має екс-міністра фінансів Олександра Данилюка, який має в теорії очолити або МЗС, або Адміністрацію президента, а також екс-міністра економіки Айвараса Абромавичуса, їх замало. Брак кадрів відлякує інвесторів. 

Третій виклик - МВФ. В України є величезні борги і підтримка МВФ вкрай необхідна. Близько $3 млрд зовнішніх зобов'язань плюс відсотки мають бути сплачені нами до кінця 2019. Ще $5,5 мільярда (близько 4 відсотків ВВП) повинні бути погашені в 2020 році.

Через повільні реформи були затримки із реалізацією попередньої програми МВФ, в результаті чого було виділено лише $8,7 млрд із запланованих $17,5 млрд. Була досягнута нова резервна угода на суму $3,9 млрд в грудні. Хоча Київ і сподівається на черговий транш вже наступного місяця, інвестори захочуть побачити якнайшвидше відновлення повнішої програми співпраці Фонду з Україною. Це можуть бути цікаві переговори. Зеленський вже хоче поговорити з МВФ про зміну ціни на газ, що Фонд вважає надзвичайно важливими для поліпшення фінансового становища Києва. 

Четверта проблема для Зеленського - його можливий зв'язок з Ігорем Коломойським, екс-власником націоналізованого в 2016-му "Приватбанку". 

Міжнародне співтовариство стурбоване корупцією і впливом, а деякі взагалі підняли питання про те, що їхні стосунки можуть означати для майбутнього "Приватбанку" та інших інтересів Коломойського в Україні.

Рішення Окружного адмінсуду Києва про незаконність націоналізації може бути загрозливим. 

Будь-яка ознака того, що Зеленський перебуває в таборі Коломойського, може завдати серйозної шкоди, не в останню чергу відносинам з МВФ. 

П'ятим викликом є Путін. Те, як російськомовний Зеленський побудує відносини України з Москвою, стане визначальним для успіху його президентства, пише Reuters. 

Попри те, що Путін не привітав Зеленського з перемогою, представники Кремля в Україні натякають, що поліпшення відносин між країнами допоможе вирішити питання Донбасу. 

На фоні цього між Москвою та Києвом "гримить" судова справа щодо "боргу Януковича" в $3 млрд. Кремль хоче виплат, а Україна - списання. 

Російські паспорти для ОРДЛО

Окрім викликів суто теоретичних, Володимир Путін вже почав випробовувати Володимира Зеленського цілком реально. Про це пише The Guardian, аналізуючи указ російського глави держави про спрощення процедури отримання російських паспортів для жителів "Л-ДНР". 

Британські журналісти нагадують, що під час президентських перегонів Зеленський дав зрозуміти, що готовий до певних поступок. Нібито керівник його штабу Іван Баканов під час візиту до Вашингтона навіть натякав, що їх кандидат, в разі обрання, схильний вести прямі перемовини з лідерами сепаратистів.

Але у Вашингтоні його попередили, що такий розвиток подій є неприйнятним, адже зіграє на руку Росії, яка вже давно прагне такого розвитку подій.

Експерт Фонду Карнегі за міжнародний мир Балаш Йарабік вважає, що Путін піднімає ставки паспортизацією "Л-ДНР". Експерт вважає, що паспортизація - це задум по примусу Зеленського розпочати перемовини якомога швидше. От тільки новообраний президент тепер може зайняти більш жорстку позицію.

У той же час екс-посол США в Україні, експерт аналітичного центру Brookings Institution, Стівен Пайфер вважає, що Указ Путіна про паспортизацію ОРДЛО лише ускладнить вирішення російсько-українського конфлікту. 

Євродепутатка Ребекка Гармс назвала таке рішення Путіна "прихованою анексією", а американська журналістка Енн Еплбаум взагалі називає це ще одним кроком до анексії. 

"Росія відзначає вибір Україною нового президента ще одним кроком до анексії східних областей України", - написала вона. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme