Невинуватий українець був спійманий у "Панамських паперах"

Протягом 20 років, Петро Порошенко був бізнесменом, що чесно сплачував податки. Зараз Президент України знаходиться під вогнем критики за незаконні доходи

Невинуватий українець був спійманий у "П…

Минуло два місяці з того моменту, коли публікація Панамських паперів спричинила вибухові хвилі по урядам та великим фінансовим інституціям. Звалище даних розміром в 11.5 мільйонів файлів пов’язаних з 320 тис. офшорними компаніями і фінансовою діяльністю політиків і державних діячів спричинило тисячі газетних статей та телевізійних новинних сюжетів по всьому світу, пише американське видання POLITICO. 

Вони призвели до того, що Прем'єр-міністр Ісландії пішов з посади в зв'язку з обвинуваченнями, що його сім'я приховує активи від національних податкових органів. Вони пролили світло на $2 млрд офшорний холдинг, що контролюється близькими друзями Президента Росії Володимира Путіна, в тому числі віолончеліста, якому важко пояснити, як він став бенефіціарним співвласником такого великого статку. Вони також показують офшорні структури Президента Азербайджану Ільхама Алієва, Міністра економіки Росії Олексія Улюкаєва, Президента Білорусі Олександра Лукашенка і сім'ї Президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва.

Такі відкриття створили враження, що Панамські папери в першу чергу документують корупцію, жадібність та ухилення від податків. Це далеко від істини, принаймні, коли справа доходить до Президента України Петра Порошенка.
Багато, якщо не більшість фінансових структур, чиї внутрішні процеси були опубліковані – в тому числі і структури Порошенка – представляють законні методи ведення бізнесу, що добре себе зарекомендували. Незважаючи на важливе суспільне благо, пов’язане з акцентуванням Панамських паперів на корумпованих чиновників, безневинні громадські діячі та законослухняні компанії були несправедливо вимазані дьогтем.

Серед них найбільш постраждалим від скандалу став Президент України. Він був згаданий у нищівних доповідях вітчизняних і міжнародних моніторингових організацій. Одна така стаття, написана українським журналістом та опублікована міжнародною НУО, Центром по дослідженню корупції і організованої злочинності (OCCRP), особливо виділяється. Вона називається «Офшори українського Президента… Мільйони вивозяться з України».

Ця історія, і деякі інші, не є продуктом міжнародного консорціуму журналістів, що мають досвід в економічному праві та фінансових операціях. Більша частина аналізу щодо Порошенка і України була підготовлена переважно українськими журналістами і громадськими активістами з невеликим досвідом роботи в журналістських розслідуваннях. Вони не мають юридичного досвіду або бізнес-освіти і ніколи не працювали на визнані західні ЗМІ, де право на справедливу відповідь на твердження, як правило, захищено.

Зі статей про Порошенка та його зв’язки з офшорними структурами робили сенсацію, рідко прагнучи отримати обґрунтовані і докладні відповіді від міжнародних експертів з приводу того, як можна використовувати офшори. Ці статті також не містять докладних відповідей від тих, хто створив офшорні фінансові інституції.
У випадку Порошенка, звіти були зосереджені на офшорних компаніях, які були створені від імені Президента в серпні 2014 року. Як не дивно, аналітикам ніколи не приходило в голову, що сам факт того, що жодної офшорної структури не було зареєстровано до цієї дати, підкреслює те, що за 20 років, Порошенко – який побудував статок та став мільярдером – був бізнесменом, що чесно сплачував податки. Він заплатив сотні мільйонів доларів в казну України і надав добре оплачувані робочі місця для десятків тисяч громадян.

Нещодавно, українськи репортери, що працюють на агенцію журналістських розслідувань Slidstvo.info та OCCRP заявили, що 4 мільйона доларів були переведені Порошенком на офшорний рахунок в Кіпрі. Проте, юристи Порошенка відзначають, що така передача не могла бути зробленою, тому що ніякі офшорні банківські рахунки не були створені від імені компаній Президента. Більш того, з’ясувалося, що ця стаття є продуктом неточного перекладу грецьких документів на українську мову і тільки потім на англійську мову, згідно зі звітом інвестиційних радників Президента.
Попередні статті про те, що декілька тисяч доларів були переведені в іншу офшорну компанію також є хибними. Жодні гроші не могли бути розміщені в будь-якій з цих офшорних структур, оскільки не було відкрито жодного банківського рахунку. Те, що було представлено в звітах як випадок ухилення від сплати податків мільярдером, було набором технічних вимог для відкриття цих офшорних структур. Якщо коротко: не було переведення грошей, не було ухилення від податків, було повне дотримання українського законодавства Президентом і його компаніями.

Репортери та активісти, що працюють на Slidsvto та OCCRP, також не потрудилися, щоб їхні читачі і глядачі дізнались, що не тільки Президент сплачує податки, а й що список шановних компаній, які законно використовують офшори та послуги Mossack Fonseca, містить такі компанії як: Bank of America, Wells Fargo, JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Citigroup HSBC, Barclays, Deutsche Bank, BNP Paribas, Société Générale, ABN Amro, Credit Suisse та UBS.

Юристи і бізнес-консультанти Порошенка прагнули відокремити зерно від полови. Вони відзначають, що офшорні структури були створені юридичною фірмою Avellum, що знаходиться в Києві, і затверджені Ротшильдом для того, щоб створити сліпий траст і виконати обіцянку своєї виборчої кампанії стосовно виставлення на продаж свого найбільшого холдингу Roshen.

Але всі ці неодноразові пояснення губляться в какофонії необґрунтованих припущень, багато з яких посилюються популістськими українськими опозиційними політиками, які не шукають істину, а лише хочуть підірвати рейтинг Президента.
З цієї причини, перед Порошенко стоїть важка дорога попереду. Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон зіткнувся з подібною проблемою, коли його фонд виявився пов'язаним з Панамськими паперами. Шляхом умисного і відкритого пояснення і за допомоги професійних та об’єктивних ЗМІ Великобританії, йому вдалося вийти з можливого скандалу неушкодженим.

Для Порошенка, який знаходиться в медіа середовищі з олігархами, які йому протидіють, та українськими журналістами, радикалізованими після Революції, що мають підозри стосовно всіх статків зароблених в Україні після розпаду СССР, задача пояснення є набагато складнішою. Він відповідав на численні запитання журналістів і неодноразово заперечував будь-які правопорушення в інтерв’ю трьом головним телеканалам, коли Панамські папери пов’язали його з офшорними рахунками.
Українці мають право на всі факти щодо Порошенка і його офшорів. Але це може статися, якщо Президент та його радники продовжуватимуть бути прозорими, а слідчі журналісти будуть професійними і об'єктивними.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme