Захистити "терориста": Хто і як відреагував на вчинок ветерана Белька

За вчорашнього "мінера" Мосту метро в столиці Олексія Белька вступився Мінвет. А глава МВС Арсен Аваков хоче взяти його на поруки

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Захистити "терориста": Хто і як відреагу…

Міністерство у справах ветеранів оприлюднило свою офіційну позицію щодо подій 18 вересня. У заяві, оприлюдненій на Фейсбук-сторінці Мінвету, йдеться про готовність міністерства захищати інтереси Белька, "як і будь-якого учасника російсько-української війни, зокрема його право на повагу, справедливий розгляд цієї справи та допомогу за потреби". У Мінветі обіцяють не дати "використати цей інцидент для очорнення бійців та ветеранів, або для розколу між ними та рештою суспільства. Команда міністерства "готова надати будь-яку допомогу у комунікації між Олексієм Белько та тими, кого це може стосуватися на офіційному чи неофіційному рівні".

Заява логічна. Адже 42-річний Олексій Белько є представником саме тієї соціальної групи, якою має опікуватися це міністерство. Нагадаємо, цей виходець з анексованого Криму є учасником АТО, надалі в званні старшого сержанта служив у підрозділі Сил спеціальних операцій. Можна назвати його неблагополучним: мав конфлікти з командирами, розлучився з дружиною. Влітку чоловік добровільно здав кілограм вибухівки та під сотню патронів, які знайшов "у сейфі в селі". Три місяці тому після самовільного залишення військової частини і 7 діб гауптвахти його звільнили з військової служби. За однією з версій, "мінування" Метромосту пов'язане з важким психологічним станом ветерана війни на Донбасі. Тепер за скоєне йому загрожує кара аж до довічного ув’язнення, заявили в Нацполіції.

Нагадаємо про інший резонансний конфлікт, коли атовець Дмитро Балабуха, якого в черзі на маршрутку образив цивільний, убив кривдника ударом купленого ножа. Суд призначив військовому кару - 8 років позбавлення волі. І тоді теж ветеранське середовище, не виправдовуючи самого вчинку, пояснювало його психологічними проблемами тих, хто повертається з війни у мирні міста.

В обставинах цієї трагедії – а йдеться саме про трагедію цієї конкретної людини – ще належить розбиратися слідчим. Сподіваємося, що згарячу, в угоду натовпу переляканих обивателів слідство рішень не ухвалюватиме, ярликів не клеїтиме, а Феміда теж буде об’єктивною. Сприяти цьому має і заява міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. "Звернуся до суду з клопотання про мінімальне покарання для Белька. Про взяття на поруки сержанта. Ми допоможемо йому пройти курс реабілітації від наркотиків і знайти себе заново", повідомив він у "Фейсбук".

Прокоментував подію і колишній заступник міністра Міністерства з питань тимчасово окупованих територій, екс-голова Луганської військово-цивільної адміністрації Георгій Тука вже домовився про адвоката для Белька. Його вчинок він не виправдовує, але на своїй сторінці у Фейсбук намагається пояснити: "…у людини, яка захищає нас з вами, яка не зрадила, не залишилась в сонячному Криму, а взяла до рук зброю, у цієї людини стався нервовий зрив. Вважаю за необхідне допомогти цьому чоловікові повернутись до нормального способу життя".

Активіст Євромайдану і військовик Олег Голтвянський у себе на Фейсбук-сторінці пише про вірогідний, на його думку, мотив вчинку невдахи-"терориста": побутовий конфлікт через дівчину, можливо, в стані наркотичного сп’яніння (проводиться експертиза). І привертає увагу до проблеми відсутності на шостому році війни на Сході системи реабілітації українських воїнів та сприяння їхній інтеграції в суспільство.

 

Окремо заслуговує на увагу слова Голтвянського про те, що політичний контекст у цій справі відсутній. Чому це важливо? Тому, що соціальними мережами вже циркулюють версії про подію на Мосту метро як спеціальну постановку, зрежисовану кимось для того, аби створити в очах обивателя негативний імідж воїна-атовця як неврівноваженої особи із хворими нервами, потенційного джерела різних проблем для довколишніх людей.

Може статися й навпаки – з цієї події пробуватимуть витиснути якийсь негатив проти чинної влади. Патріоти казатимуть у соцмережах: мовляв, до зриву ветерана довела загроза здачі Зеленським і його командою національних інтересів України, їхнє намагання домовитися про мир з Кремлем ціною "зради". Додатковим подразником виступатиме м'якість судових рішень щодо колишніх "регіоналів". Сьогодні, приміром, суд скасував домашній арешт екс-голові парламентської фракції Партії регіонів Олександру Єфремову. Йому також мають зняти електронний браслет і повернути паспорти.

Чи закручуватиме гайки влада, чи тиснутиме на ветеранське середовище у відповідь, чи використає інцидент, щоб загнати всередину невдоволення в армії і у ветеранському середовищі? Радше навпаки, намагатиметься активізувати роз’яснювальну роботу і на цьому прикладі показуватиме, що держава не відвертається від своїх захисників. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme