"Недонедоторканність": Чому "Слуги народу" обмежили права Ситника

Сьогодні ВР прийняла законопроект, яким НАБУ і ДБР дозволяють прослуховувати народних депутатів. Однак із певними застереженнями

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Недонедоторканність": Чому "Слуги народ…

На рішення народних обранців вже відреагували у "Центрі протидії корупції". "З такими змінами до КПК, НАБУ не зможе прослуховувати та обшукувати депутатів без 226 голосів у Раді. Тобто скасування недоторканності в Конституції було популізмом і наразі нардепи не готові віддавати свій імунітет, хоча обіцяли це своїм виборцям", — заявив голова правління "ЦПК" Віталій Шабунін.

Також, наголосив він, депутати залишили в чинній редакції "правки Лозового", якими залишаються в силі обмеження строків досудового розслідування. "З таким обмеженням розслідувати корупцію у вищих ешелонах влади майже неможливо. Вони обмежують слідство в строках 1,5 роки до оголошення підозри. Однак іноді 2 роки можна лише чекати на інформацію запитів на міжнародну правову допомогу. Депутати фактично лише закріпили свій імунітет на рівні КПК, хоча виборцям обіцяли його скасувати", — пояснив Шабунін. А ще депутати залишили право скасовувати підозри через суд.

Нагадаємо, за законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства (№1009) Рада віддала 330 голосів. З них: 234 - "слуги" (не голосували двоє – Вячеслав Рубльов та Павло Халімон), 21 позафракційний, 20 депутатів "ЄС" (Петро Порошенко був відсутній), 13 – з "Батьківщини" (Юлії Тимошенко також не було), 16 з депгрупи "За майбутнє", 13 з "Голосу" (Святослав Вакарчук – відсутній) і навіть 11 – з "Опоплатформи". За законопроект голосувала і колишня колега Шабуніна по "ЦПК", "слуга" і голова антикорупційного комітету ВР Анастасія Красносільська. А в комітеті з питань правоохоронної діяльності, на рішення якого "грішить" Шабунін, також головує "слуга" Денис Монастирський. І взагалі – в цьому комітету значна перевага соратників президента: 16 із 25-ти. А це може означати лише одне – той варіант законопроекту, який критикують в "ЦПК" не міг бути проголосований без згоди Банкової. Тож вислів "цар хороший – бояри погані" до цього випадку не підходить.

Трохи раніше той таки Шабунін пояснив, у чому проблема: тепер однієї лише норми КПК буде недостатньою для практичного застосування і доведеться чекати прийняття відповідних інших нормативно-правових актів, а в них можуть, приміром, прописати, що право на прослуховування НАБУ може бути реалізоване виключно через СБУ. Інакше кажучи, у діжці меду виявилася ложка дьогтю, причому вона суттєво погіршить смак меду.

Чому сталося як сталося? Відповідь очевидна: народні депутати від "Слуги народу", а вони могли прийнятий цей закон і без голосів інших фракцій, не захотіли, аби НАБУ і ДБР їх слухали без згоди на те парламенту. Або без допомоги СБУ, яке контролюється президентом. Тобто, після скасування депутатського імунітету, яке вступить в силу з 1 січня, часточка недоторканності у них все ж залишиться. І тільки після погодження Банкової на такі поправки, "Слуги" натиснули на зелені кнопочки.

Тепер активісти-антикорупціонери слідом за Шабуніним звинувачуватимуть парламентарів у намаганні обійти скасування недоторканності. Ще з кінематографу ми пам’ятаємо, яку реакцію в суспільстві викликають підозри, що "цар – не справжній", і коли антикорупціонери дружно розповідатимуть, що депутати порушили свою обіцянку про повне скасування недоторканності, це з багатьох Зе-виборців зніме рожеві Зе-окуляри. Проте не варто забувати й того, що рівень довіри суспільства до антикорупційних органів, зокрема до НАБУ, невисока. І тому спікери - причому зараз вони у своїй думці будуть єдиними, незалежно від ідеологічних кольорів – казатимуть, що не можна допустити політичного тиску на народних обранців, що Антикорбюро неефективне. І взагалі, право прослуховувати нардепів дадуть тільки тоді, коли в НАБУ прийдуть "нові обличчя".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme