Недільні вибори в ОТГ: Чому опозиція знову програла, а влада не перемогла

Як і очікувалося, після завершення виборів до об'єднаних громад влада і опозиція почали змагатися у ЗМІ за право бути переможцями. Правда у цьому диспуті знаходиться десь посередині

Недільні вибори в ОТГ: Чому опозиція зно…

У неділю, 24 грудня, завершився черговий цикл перших виборів до об'єднаних громад. Попри дуже спокійну і, можна сказати, абсолютно непомітну в медійному плані виборчу кампанію у 51 об'єднаній територіальній громаді з 17 областей України, результати перегонів стали об'єктом для маніпуляцій з боку партійних бонз у Києві. Традиційно про впевнену перемогу своєї політсили відрапортувала Юлія Тимошенко. Вона вирішила виконати функції Центрвиборчкому і порахувати здобутки всіх політсил, які брали участь на цих виборах. За її інформацією, "Батьківщина" отримала перемогу із 31,6% голосів виборців. На другому місці у місцевих громадах – БПП "Солідарність", у якого 19,4% голосів виборців. У Аграрної партії – 13,7% голосів, партія "Наш край" отримала 7,1% голосів виборців у ОТГ. "Радикали" Ляшка набрали 6,6%. Окрім того, до громад були обрані депутати від УКРОПу, "Самопомочі", "Опозиційного блоку", "Народного фронту" та "Свободи".

Перемога перемогою, але виникає питання зі старого анекдоту про потопельника професора-поліглота: і що то йому допомогло? Справа в тому, що в більшості громад "Батьківщина", попри формальну перемогу, опиниться у глухій опозиції. Адже президентській політсилі значно легше знаходити союзників – це і Аграрна партія, яка показала серйозний результат і, "радикали", і "Наш Край".

Хоча "Блок Петра Порошенка" показав не надто високий результат на виборах до рад, головами ОТГ стали 28 кандидатів від цієї партії. Загалом, це 55% від загальної кількості обраних голів громад. Утім, і тут є нюанс. Безпосередньо від президентської політсили перемогло 17 кандидатів. Причому деяких із них (зокрема, на Київщині) вписали до президентської політсили буквально за місяць до виборів. Так би мовити, для статистики. Ще чотири переможця хоч і були членами партії, але балотувалися, як самовисуванці. А ще семеро новоспечених голів ОТГ, яких вписують у загальний залік представники БПП, взагалі формально не мали до цієї політсили жодного стосунку і йшли за неформальною підтримкою президентської партії.

Та чи справді вони після перемоги будуть діяти в унісон з президентською вертикаллю на місцях – питання відкрите. До того ж не виключено, що їх підтримували й інші партії. Тут варто нагадати історію двохмісячної давнини з головою Медвинської ОТГ, що в Київській області, про підтримку якої постфактум заявило одразу три сили – БПП, "Батьківщина" і "радикали".

Звертають на себе увагу дуже гарні результати президентської партії у південно-східних областях України. Так, на Миколаївщині у всіх семи нових громадах головами стали представники БПП. 100-відсоткове "попадання" відбулося у Дніпропетровській області, де в усіх трьох громадах перемогли пропрезидентські кандидати. На цьому фоні результати "Батьківщини" видаються більш ніж скромними – їх кандидати стали головами лише у 4 ОТГ з 51-ї.

Трьох голів отримала "Радикальна партія". Причому, окрім базової для Ляшка Чернігівщини (Линовицька ОТГ) та Сумщини (Чупахівська ОТГ, де в раді з 14 депутатів буде засідати 10 "радикалів") представник Ляшка, голова Білоцерківської райради Віталій Гринчук переміг у наразі найбільшій ОТГ Київської області - Узинській міській громаді - поборовши мера міста Олександра Охріменка. Той ішов від БПП. Ще двох голів ОТГ отримав проект "За конкретні справи" родини Герег на Хмельниччині.

А от справжньою несподіванкою недільних виборів стала досить висока явка: у більшості громад вона значно перевищувала 50 відсотків, що свідчить про серйозну напругу на місцях і розуміння того, що в результаті децентралізації ресурси, які отримує переможець, є більш ніж вагомими.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme