Чому Коломойський має право безкарно матюкати журналістів

Цілком на часі замінити в українські мові прислів'я "допоможе як мертвому припарка", на "ефективний, як догана Коломойському"
Depo.Влада
23 березня 2015 05:00
ФОТО: depo.ua
Чому Коломойський має право безкарно матюкати журналістів
Чому Коломойський має право безкарно матюкати журналістів

Тому, що в принципі перед нами дуже дивний дисциплінарний захід, із зовсім незрозумілими наслідками для того, хто цій догані підданий. От що тепер робити Ігорю Валерійовичу із цим президентським розпорядженням, якщо воно таки потрапило до його рук? Вивісити на стіну оголошень в облдержадміністрації? Повісити до стінігазети під рубрику "вони ганьблять наш дружній і працьовитий колектив"? Так, я ніколи не чув про те, щоб у Коломойського була стінгазета. От телеканали є, а стінівки - зась. Догана - це така штука, що вона навіть до трудової книжки не записується. В деяких державних установах, правда, на додаток до догани прийнято знімати ще й премію, або позбавляти тринадцятої зарплати. Однак, думаю, у випадку з дніпропетровським губернатором це неефективно.

Дивна річ, але, виявляється, що арсенал заходів впливу на губернаторів у президента дуже обмежений. Фактично, всі роки української незалежності він зводився до дисциплінарних стягнень двох типів: або звільнення з посади (м'який варіант), або звільненням з посади і порушенням кримінальної справи. За Кучми існувало й проміжне рішення - відправити керувати Херсонською ОДА, але після Кравченка якось не прижилося.

Загалом це й логічно. Якщо губернатор не справляється з обов'язками, його можна прсто замінти - кадровий резерв у нас практично що безмежний. З іншого боку, ніхто не скаже, що Коломойський ну зовсім не справляється з керівництвом ключовою областю. Єдине що - він ходить і матюкається. Тут якось і звільняти незручно і прореагувати якось треба. Тим більше, що звільняти зараз Ігоря Валерійовича теж не з руки. Бо зовсім поряд вже чекають на цей момент персонажі штибу Ахметова із Вілкулом, які на радостях готові будуть так гудіти у всі клаксони, як ніколи не гуділи проти сепаратизму. Очевидно, що й Порошенко це розуміє.

Грубо кажучи - краще вже нечемний Коломойський, ніж "вєжлівиє люді". Але прореагувати треба.

Демонстративне покарання в Україні - річ нечаста, і тому якогось стандарту в цьому плані не вироблено. Ми маємо справу з імпровізаціями на рівному місці, часто дуже невдалими. Можна згадати, наприклад, як Юрій Луценко під камерами демонстративно оштрафував Андрія Ющенка, при тому, що пізніше виявилось, що й повноважень накладати штраф у нього не було. Так само і догана Коломойському сформульована трохи дивно. Формулювання "вчинок, який порочить його, як державного службовця" ніби має на увазі, що під "Укртранснафту" Коломойський прибув, виконуючи службові повноваження, хоча це звичайно, не так. Він прибув туди, як бізнесмен. І перейшов на російську розмовну ідіоматику під впливом тої класової ненависті, яка притаманна будь-якому бізнесменові, у якого віднімають нафовий бізнес і, в перспективі, капіталізацію системного банку. Тому що, як показує практика, підприємець, взятий на державну службу, все рівно залишається підприємцем, тільки з більшими повноваженнями. Доказано Черновецьким.

Фактично ж єдиним виходом із цієї ситуації, який би не виглядів карикатурно, міг би стати позов конкретного Сергія Андрушка проти Ігоря Коломойського. Звичайно, що традиція таких ось позовів не дуже розповсюджена у країні, через те, що їх результат був відомим заздалегідь. Однак зараз - чим був би поганий тест для нашої начебто реформованої судової системи?

Фото: dnepr.com