Євробачення і Медведчук: Чому Україна приречена на скандали з російським душком

Скандали під час відбору на європейський пісенний конкурс знову актуалізували гостру потребу чітких правил взаємин з агресором у всіх сферах – від бізнесу й політики до мистецтва і спорту

Ігор Петренко

Поки цих правил немає, кожен діє в силу власного розуміння довколишніх реалій. І це обурює суспільство не менш, ніж зміна правил по ходу гри. Нагадаємо, українська співачка Maruv (сценічний псевдонім уродженки Павлограда Анни Корсун) за результатами голосування журі і глядачів у нацвідборі "Євробачення-2019" 23 лютого в Києві здобула право представляти Україну у фіналі конкурсу в Ізраїлі. При цьому ні для кого не було секретом те, що співачка гастролює в Росії і має плани на нові сольні концерти там.

Ще перед фіналом нацвідбору Громадський рух "Відсіч" оприлюднив у Фейсбук заяву, в якій стверджував, що троє з шести фіналістів (MARUV, YUKO і ANNA MARIA) є "відвертими колаборантами". А 23 лютого у Твіттері з’явився пост віце-прем'єра В'ячеслава Кириленка про те, що відбір на "Євробачення" став частиною гібридної війни Росії проти України через участь у відборі артистів, що гастролюють на території держави-агресора або не визнають територіальної цілісності України". Що далі відбувалося в прямому ефірі відбору могли спостерігати всі, хто його дивився.

Зрештою Національна суспільна телерадіокомпанія України (НСТУ) і MARUV не погодили умови контракту, співачка відмовилася від участі у конкурсі, а його організатори з українського боку намагаються якось викрутитися з цієї ситуації. Яка, наголосимо, завдала серйозного удару по всіх – учасниках, суддях, організаторах і головне – по іміджу держави. Тому цілком логічними виглядають вимоги громадян цього року взагалі відмовитися від участі в "Євробаченні" і, тим самим, припинити політичні ігри навколо нього. 

Разом із тим, ситуація повернула на порядок денний значно ширшу проблему нашого суспільства. Вона криється в площині психологічній і моральній. Мова про виступи українських артистів, спортсменів у країні-агресорі та пов’язані з росіянами бізнеси. З кожною наступною новиною такого роду ця тема викликає негативний резонанс – поки одні воюють, інші заробляють на Росії. Але у підсумку нічого не змінюється засадничо.

Більш того, випливають все нові факти такого заробітчанства. Зокрема, стало відомо про виступи Джамали в РФ вже після анексії Криму. І це не завадило їй представляти нашу країну на співочому конкурсі в 2016 році і перемогти в ньому. "НСТУ тепер треба якось пояснити, чому MARUV, яка гастролює в Росії на ЄБ не їде, а Джамала спокійно виступила у 2016-му!", - написав у Фейсбук ведучий нацвідбору Сергій Притула.

Та що там Джамала. На Росії заробляє цілий легіон різного штибу діячів. На слуху в цьому контексті Ані Лорак, Світлана Лобода, Віра Брежнєва, Таїсія Повалій, Потап з Настею і десятки інших. Туди ж за довгим рублем потяглися і чимало спортсменів. Свіжий приклад – колишній футболіст донецького "Шахтаря" Ярослав Ракицький, який перейшов у пітерський "Зеніт", де в тренерському штабі працює ще один українець Анатолій Тимощук. Або от півзахисник "Манчестер Сіті" і збірної України з футболу Олександр Зінченко без найменших комплексів, ба навіть гордо викладає в Інстаграм фото, де показує спійману ним недавно в Краснодарському краї Росії рибу. При цьому виганяти його зі збірної ніхто не буде, адже цей гравець набрав гарну форму в англійському "Манчестер Сіті". Існують сумніви і щодо позбавлення місця в збірній Ракицького.

Дуже болісно суспільство відреагувало на виявлення бізнесу Володимира Зеленського в Росії. Проте нині його рейтинги демонструють зростання, а це означає, що для значної частини нашого суспільства наявність за політиками, музикантами і спортсменами російського шлейфу немає значення. І сталося це через низку факторів, головний з яких – відсутність політичної волі ще на початку російської агресії чітко розставити все на свої місця: обирай – або ти гастролюєш, граєш у російських футбольних клубах і торгуєш з окупантом і при цьому несеш значні збитки через заборону робити це в Україні, або відмовляєшся від заробітчанства за поребриком. При цьому виключень бути не може ні для Віктора Медведчука, ні для MARUV, ні для Зеленського і так далі. Саме відсутність чітких правил призвела до ситуації з нацвідбором «Євробачення». Та й в останньому гучному політичному скандалі навколо "Укроборонпрому" наявність російського фактору є дуже вагомою.

На жаль, після всіх подібних скандалів нічого не робиться. Обмежаться показовим покаранням однієї окремо взятої співачки (та й то, судячи з усього, вона не надто сумує через те, що сталося) і вже дуже скоро ця тема зійде нанівець. До наступного скандалу, не виключено ще гучнішого.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада