Не працюють через карантин: Як влада допомагає бізнесу і тим, хто залишився без зарплати

В усіх країнах, де введено карантинні заходи, бізнес страждає від втрати доходу, а робітники – від втрати заробітку. Особливо важко доводиться маленьким підприємствам, які не мали фінансової подушки, а тепер, нічого не заробляючи, муситимуть сплачувати оренду і податки. А ще – робітникам, яких звільнили чи відправили на неоплачувану відпустку

Не працюють через карантин: Як влада доп…

При цьому вже ходять розмови про те, що карантин через коронавірус буде подовжено до Великодня, тобто до 19 квітня. А значить, заклади громадського харчування, обслуговування, спортзали, магазини одягу і промтоварів, розважальна сфера залишається без заробітку як мінімум на місяць. І на такий же термін працівники залишаться без зарплати.

Масштаби економічного лиха залежатимуть від уряду. Для бізнесу це податкові і кредитні канікули, можливість відтермінувати плату за оренду приміщень. Для робітників всіх сфер, відправлених у неоплачувану відпустку чи звільнених – можливість відтермінування сплати комунальних послуг, кредитні канікули, можливість оперативно встати на облік у центр зайнятості і отримувати виплати по безробіттю чи взяти кредит на пільгових умовах. Адже багато хто зі звільнених орендує житло (і подекуди – не може повернутися додому, бо немає куди повертатися) і є єдиним годувальником в родині.

Через карантин безробітних в Україні може бути вже не 1,5 млн, а два (це дані екс-міністра  економіки Тимофія Милованова) і цим людям знайти нову роботу чи підробіток в умовах карантину буде дуже важко. А встати на облік в центр зайнятості ще приблизно чверть з них не зможе, адже працює неофіційно. Багато хто оформлений як ФОП – роботодавець таким чином уникає буд-якої відповідальності за свого робітника.

Закон про підтримку бізнесу – як підприємцям допомагає українська влада

Днями  Рада ухвалила, а президент Зеленський підписав закон про підтримку бізнесу. Цим законом передбачається з 1 березня по 30 квітня звільнити від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) фізичних осіб-підприємців (ФОПі), самозайнятих і тих, хто бере добровільну участь у соціальному страхуванні; тимчасово скасувати штрафи та пеню за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ і несвоєчасне подання звітності по ЄСВ; скасувати податок на комерційну нерухомість та землю.

"Для більшості ФОПів-спрощенців мова йде про суми трохи менш як 1040 грн/міс, для інших - це 22% від щомісячного прибутку.  За період з 1 березня до 30 квітня ця група підприємців може не нараховувати ЄСВ за себе. Разом з тим, ЄСВ за найманих працівників нараховувати треба, а от сплатити можна з вищезгаданою відстрочкою. Це не стосується порушення податкових обов’язків з  податку на додану вартість (ПДВ), акцизів та ренти. Виключення становлять також порушення договорів страхування життя та недержавного пенсійного забезпечення, відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, а також порушення правил обліку, виробництва та обігу етилового спирту та пального", - пояснює народний депутат Ярослав Железняк в своїй статті для liga.net

З 1 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується плата земельний податок та оренда за земельні ділянки державної та комунальної власності, за земельні ділянки у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, що використовуються ними в господарській діяльності.

З 1 березня по 31 травня бізнес звільняється від основних штрафів та пені за порушення податкового законодавства. Ця норма не буде стосуватися порушень по сплаті ПДВ, акцизів та ренти. 

На 3 місяці буде відтерміновано обов’язкове введення РРО (реєстраторів розрахункових операцій)  для всіх категорій "спрощенців". Нагадаємо, вони мали перейти на використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) – частина з 1 жовтня 2020 року, решта з 1 січня 2021 року. Тепер термін запровадження РРО з 1 липня перенесено на 1 серпня, а тим, хто повинен був запровадити РРО з 1 жовтня - на 1 січня. Також на 1 січня 2021-го перенесли сплату штрафів, пов'язаних із запровадженням РРО.

З 1 березня до 30 квітня 2020 року відтерміновується податок на нерухоме майно. Йдеться про об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Фізичним особам – платникам цього податку – перерахунок здійснюється контролюючим органом.

До 31 травня пропонують запровадити тимчасовий мораторій на нові документальні та фактичні податкові перевірки та продовження початих. Ті, що вже були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені, тимчасово зупиняються на період до 31 травня 2020 року.

Річну декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік можна буде подати до 1 липня 2020 року. Це не означає, що декларування скасовано, тільки відтерміновано.

Крім того, передбачається кілька пільг для громадян:

пропонується звільнити від штрафів та пені за прострочення виплат за споживчими кредитами з 1 березня по 30 квітня. У разі прострочення виплати споживчого кредиту з 1 березня до 30 квітня 2020 року не будуть нараховуватись неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язання за таким договором. Забороняється збільшення процентів за користування кредитом.

З 1 березня до 30 квітня комунальні служби не будуть нараховувати пеню чи запроваджувати інші санкції за прострочені оплати за комунальні послуги. Щодо субсидій, то їх не мають скасовувати до закінчення опалювального сезону. За загальними правилами субсидії позбавляють, якщо заборгованість за комунальні послуги становить 2 місяці.

А ще встановлений Кабміном карантин офіційно буде вважатися форс-мажорною ситуацією. Таке доповнення до офіційного переліку форс-мажорів ввели законопроєктом №3219, повідомляє Железняк. Це може бути корисним для бізнесу, який через карантин не зможе виконати умови своїх контрактів, оскільки форс-мажор звільняє підприємців від відповідальності перед контрагентом.

Пропозиції хороші, хоча як бути з кредитами (які документи нести в банк, куди скаржитися, якщо банкіри на це заб’ють) і як отримати допомогу, якщо ти захворів чи в самоізоляції – поки незрозуміло.

Важливо також враховувати, що звільнення від штрафів за порушення податкового законодавства і від пені за прострочення виплат за споживчими кредитами – це не податкові і кредитні канікули. Ніхто від сплати частини або усіх податків українського підприємця не звільняє. І кредити не заморожує Вводиться лише звільнення від штрафу за несвоєчасну сплату. Ну тобто, нічого, якщо ви захворіли, сидите на хлібі та воді чи ночуєте тепер на вулиці – сплатите потім. Після карантину.

"Це якісь напівзаходи. Вони не допоможуть бізнесу, оскільки поширються на самозанятих осіб, а для того, щоб підприємці не сплачували податки за своїх робітників, треба буде довести вимушений простій. А ця процедура українським законодавством так зарегульована, що застосувати її просто неможливо", - коментує DW голова комітету з розвитку підприємництва Спілки українських підприємців Андрій Єрашов. 

Поки ж підприємства ідуть на різні хитрощі, щоб хоч трохи залишатися на плаву. Кафе і ресторани торгують їжею і напоями на винос, хтось оголосив безкоштовну доставку, хтось – знижки за умови самовивозу, салони краси, (як раніше - ігрові автомати), запускають клієнток через чорний хід. Бажання бути красивими і смачно їсти поки сильніше за страх перед корона вірусом, так само як і бажання не розоритися.

Як в інших країнах влада допомагає бізнесу в часи карантину

Китай ввів одноразову субсидію в 1200 доларів кожному резиденту і додаткові виплати тим, хто отримує допомогу, місячну оплату житла для тих, хто живе в державних будинках, а також значне зниження податків та інших виплат як для фізичних осіб, так і підприємців. Крім того, уряд гарантує низькі ставки по кредитах для бізнесу. Від ПДВ звільняються логістичні та кур'єрські компанії, що забезпечують доставку громадянам життєво необхідних товарів.

Податкові пільги також чекають підприємства в галузі транспорту, туризму, готельного та ресторанного бізнесу, які через коронавирус зазнають значних збитків.

Крім того, заохочувальні премії будуть видаватися лікарям та іншим учасникам загальнонаціональної програми по боротьбі із захворюванням.

Італія вводить податкові пільги для бізнесу. Збільшують гарантійний фонд для кредитування малого і середнього бізнесу. Влада обіцяє компенсації компаніям, які втратили більше 25% прибутку.

На боротьбу з економічними наслідками недуги уряд країни виділить 25 млрд євро. Частину коштів спрямують на підтримку людей, які тимчасово залишаються без роботи.

Грузія заявила про податкові канікули для представників тур індустрії, її звільняють від податків на прибуток і майно протягом 4 місяців.

Казахстан вводить податкові послаблення і кредитну підтримку бізнесу. Кошти даватимуть в першу чергу  вітчизняним виробникам для зниження імпортозалежності і забезпечення продовольчої безпеки. Буде знижено кількість перевірок і забезпечення зайнятості.

Передбачаються податкові стимули для розважальних об’єктів і об’єктів торгівлі, їх пропонують звільнити від податку на майно для юридичних осіб і індивідуальних підприємців на один рік, призупинити нарахування пені на один квартал і перенести термін податкової звітності за третій квартал.

Також влада обіцяє звільнити сільгоспвиробників від ПДВ на імпорт біологічних активів, що включають велику рогату худобу і племінних курчат, а майже 7 тисяч аграріїв будуть звільнені від сплати податку на землі сільгосппризначення.

Індивідуальні підприємці звільняються від податків на доходи.

Німеччина готується надати пакет заходів на 610 млрд євро для порятунку німецьких компаній. Передбачаються державні гарантії по кредитах, щоб вирішити проблеми, що виникли з-з спаду або скорочення грошового потоку. В першу чергу підтримуватимуть авіаперевезення і туризм.

Велика Британія оголосила про план стимулювання економіки, він включатиме зниження податків і видачу кредитів малому бізнесу.

Для працівників спростили процедуру отримання лікарняного. Кошти будуть виплачувати з першого дня, а не з четвертого, і не тільки захворілим коронавірус, а й тим, хто самоізолювався на вимогу уряду.

Франція тимчасово вводить для бізнесу відстрочку платежів за комунальні послуги і оренду приміщень. Відстрочкою платежів за воду, газ, електрику і оренду зможуть скористатися окремі малі підприємства. До компаній, які постраждали від коронавирусу, не застосовуватимуться штрафи за затримки у виконанні держконтрактів. Вони також отримають відстрочку по сплаті податків і виплат до соціальних фондів.

Щоб профінансувати підтримку, держава надасть кредитні гарантії на 300 млрд євро.

Для громадян теж є послаблення: оплачуваний лікарняний з першого дня отримають всі батьки, чиї діти будуть поміщені в карантин.

США

Дональд Трамп заявив про намір звільнити американців від податків на зарплату до кінця року. Крім того, влада хоче на три місяці відстрочити виплату податків для малого і середнього бізнесу. Всі працівники, яких торкнувся коронавірус - або через карантин, або через скорочення робочих годин, отримають страхування по безробіттю.

У Сан-Хосе, штат Каліфорнія, міська рада схвалила пропозицію мера припинити виселення тих, хто постраждав від коронавирусу. Кілька інших міст наслідували його приклад. Законодавство Ради округу Колумбії також включає заборону на відключення комунальних послуг під час надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров'я.

Мер Нью-Йорка висунув план надання безвідсоткових позик на суму до 75 000 доларів підприємствам з чисельністю персоналу менше 100 осіб, в яких продажі скоротилися мінімум на 25%. Для підприємств малого бізнесу, в яких зайнято менше п'яти осіб, місто надасть гранти, що покривають 40% витрат на заробітну плату протягом двох місяців.

Австралія планує ухвалити пакет заходів, для порятунку бізнесу у вигляді податкових пільг для інвестицій, підтримки малого і середнього бізнесу і пільг для пенсіонерів.

Країна виділила $ 402 млн додаткових коштів, щоб заморозити підвищення цін на комуналку (електрика, вода, транспорт і т.д.) для всіх громадян. Комунальні та телекомунікаційні компанії закликають відмовитися від прострочених платежів і припинити всі збори заборгованості та відключення послуг під час пандемії.

Також в Австралії малому бізнесу дозволяється відстрочити сплату податків на оплату праці до липня. Для них передбачена разова дотація в розмірі $ 17 500.

Бахрейн з квітня оплачуватиме рахунки за електрику і воду фізичним і юридичним особам протягом 3 місяців. Центральний банк збільшив кредитну здатність банків для відстрочки платежів або надання додаткового фінансування для клієнтів.

Південна Корея заявила про пакет заходів, серед яких допомога малому і середньому бізнесу, дитячі виплати і програми перенавчання для тих, хто втратив роботу.

Японія ввела в дію пакет заходів загальною сумою близько 20 млн доларів для допомоги і кредитування малого і середнього бізнесу. Особливий акцент робиться на медичні витрати,  зокрема  - на виробництво медичних масок.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"