Чому населення не отримає дешевий газ від Тимошенко

Вчора Рада в першому читанні проголосувала закон Тимошенко про зниження ренти на газ

Чому населення не отримає дешевий газ ві…

Юлія Володимирівна, яка в нинішній своїй іпостасі є експертом з цінами на газ для населення, під час прийняття документа заявила, що "законопроект дозволить знизити ціни на газ і тепло для людей, і на наступному сесійному тижні буде друге голосування". Чому на наступному тижні - зрозуміло, треба встигнути до виборів. А ось щодо тези "знизити ціни на газ" є нюанси, пише "Деловая столица".

Нагадаємо, ця історія почалася влітку 2014 року, коли ставка ренти для газовидобувників була підвищена з 28% до 55%. Спочатку передбачалося, що цей захід буде діяти лише кілька місяців. Однак дивним чином вона опинилася і в бюджеті 2015-го. Чому так сталося - цілком зрозуміло. Незважаючи на гучні крики в ЗМІ про "вбивство вітчизняного газовидобутку такими рішеннями" за фактом приватні газодобувачі не тільки не знизили обсяги видобутку в 2014 році, але навіть нарости їх на 27%. Так що в уряді цілком логічно порахували, що запропонована ставка цілком розумна. Щоправда, далі, вже з подачі нардепів однієї з коаліційних фракцій, було вирішено вийти за рамки розумного і підвищити ставку до 70%. Мінфін таке рішення, звичайно, порадувало - більше ставка, більше рентних платежів. Але, враховуючи той факт, що приватні добувачі, серед яких є цілком реальні іноземні компанії, підняли шум вже не тільки в Україні, а й за її межами, в Кабміні задумалися над зниженням. Але поки там думали, як би і ставки знизити і в бюджеті нічого не втратити, на горизонті з'явилася Юлія Тимошенко, чий законопроект і був сьогодні проголосований у першому читанні.

Згідно з документом пропонується знизити ставки ренти до 29% для всіх видобувачів, які отримують газ на глибині менше 5000 м (для решти - 14%). Теоретично це дійсно повинно зменшити ціну для споживачів, от тільки це зруйнує всю систему газових відносин, які Кабмін вистоював більше року. Поясню - вся нинішня система субсидій по суті тримається на цій самій ренті. Якщо раніше газ був дешевим для всіх, то під тиском МВФ уряд узяв курс на здешевлення газу тільки нужденним. Для цього були підняті ціни на газ і піднята рента. З грошей, одержуваних від ренти, в уряді розраховували збільшити рівень субсидування населення на кілька мільярдів. Таким чином в ідеалі мала з'явиться система, в якій ті, хто в змозі платити по повній ціну газу (умовно назвемо їх "багатими"), повинні її платити. А ті, хто немає (умовно "бідні") - отримувати субсидії від держави. У тому, що ця система запрацює на відмінно є, звичайно, певні сумніви. Але відхід від принципу "дешево всім" давав хоча б надію на фінансову стабілізацію "Нафтогазу" і зниження зловживань на газовому ринку. Тимошенко ж, схоже, всіма силами вирішила поховати цю ідею.

Для розуміння - на цей рік заплановано субсидій на 24 млрд грн, при цьому від газової ренти планувалося отримати 22 млрд. З прийняттям законопроекту ця сума, за оцінками експертів, знизиться приблизно на 10,5 млрд. І де Кабмін візьме бракуючий ресурс в 11, 5 млрд - дуже цікаве питання. Особливо в світлі того, що всі бюджетні параметри узгоджені з МВФ, а фонд дуже трепетно ​​ставиться до будь-яких спроб повернутися до політики "дешевого газу". Здається, якщо Рада все ж таки ухвалить документ, Мінфін чекає важке пояснення з міжнародними кредиторами. Або другий варіант - пояснення не буде, тому що не буде субсидій. Благо порізати їх - справа техніки. У підсумку "дешевий газ" вийде населенню і недешевим (бо при підвищенні ціни газу в 2,5-3,5 рази зменшення ренти на 40% - крапля в морі), і на субсидії розраховувати не доводиться.

Що примітно, з першої подачі в травні цього року законопроект Тимошенко пройшов дивовижну трансформацію - з 0% ренти на газ для населення до 29% для всіх. Що дозволило дуже багатьом говорити про те, що "Тимошенко старалася для олігархів". Однак, ставка в 29% взята по суті з урядового аналога законопроекту. Ось тільки в документі за підписом Яресько ця ставка пропонується тимчасово - до 2017 року, а натомість, наприклад, планувалося вести надбавку податку на прибуток для компаній у розмірі 15%. Є й інші "плюшки", які б дозволили Кабміну зібрати хоча б частину коштів для субсидій. А у Юлії Володимирівни все просто - знизити і ніяких "запобіжників". Так що навряд чи тут ідеться про лобізм, скоріше про бажання з одного боку красиво попіаритися перед виборами (чого тільки варте шоу з квітами і поцілунками після прийняття законопроекту в першому читанні). А з іншого - підкласти Кабміну "свиню" побільше.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme