Навіщо пересмикують "закон Савченко"

Уникнути негативного ефекту "закону Савченко" досить складно. Втім, схоже, деякі зміни до цього закону варто було б ухвалити ще одразу після його застосування
Depo.Влада
21 травня 2016 12:00
ФОТО: depo.ua
Навіщо пересмикують "закон Савченко"
Навіщо пересмикують "закон Савченко"

Останнім часом у новинних стрічках можна побачити чимало заголовків, у яких фігурує так званий "закон Савченко". Особливе обурення громадськості викликає той факт, що звільнені раніше строку злочинці, повертаючись на свободу, знову беруться за старе, починаючи скоювати нові злочини. Особливо гостро громадськість сколихнуло повідомлення про те, що на Черкащині двоє злочинців, достроково звільнених із місць позбавлення волі за "законом Савченко", зґвалтували та пограбували неповнолітню. І на жаль, це не поодинокі випадки.

Втім, так як інтерпретується дана інформація – мовляв, "закон Савченко" треба взагалі мало не скасувати, бо через нього на волю виходить кримінальний елемент – це певною мірою пересмикування. Адже варто розуміти, що головною ціллю даного закону було не те, щоб всіх випустити, а щоб підозрювані (провина яких – не доведена), не сиділи у СІЗО роками. Варто зазначити, що закон передбачає зарахування терміну попереднього ув'язнення в строк відбування покарання за схемою, згідно з якою один день в слідчому ізоляторі прирівнюється до двох днів у в'язниці. 

Говорити про те, що давайте скасуємо даний закон і одразу стане жити краще – це чистої води популізм. Адже без усіляких "законів Савченко" з зон щоденно звільняються люди. Тим паче, що є  інші приводи для дострокового звільнення – по амністії, або у зв’язку з хорошою поведінкою. І серед таких людей, на жаль, є чимало тих, хто живе за правилами "вкрав, випив – в тюрму!".

Тому тут питання, скоріш, не до закону, який мав на меті абсолютно гуманну складову: хоч якось вирішити ситуацію з переповненими СІЗО, де сидять і здорові і хворі на, зокрема, туберкульоз, цвіль, жахливе харчування тощо. А аспект зі звільненнями уникнути в даному випадку було складно. Що ж до повторних злочинів, то проблема тут не у законах, а у системі виконання покарань, яка абсолютно вижила себе. Виправна система, за логікою речей, повинна допомагати людям, виправляти їх, виховувати. Втім, система замість цього часто ще більше заганяє людей у тенета злочинного світу, виходу з якого вже нема.

Втім, якщо говорити про проблему рецидивістів та тих, хто скоїв особливо тяжкі злочини, то тут все ж таки варто ввести чіткі зміни до "закону Савченко" – він на них не повинен розповсюджуватися. Є й інший – американський – варіант. Так, у змінах до Кримінального кодексу можна ввести зміни, які б стосувалися того, що в разі повторного вчинення злочину, це б автоматично збільшувало строк відсидки. Так би мовити – по сукупності.

Втім, поки що влада не поспішає з відповідними змінами ані у КК, ані у "закон Савченко". Це при тому, що у Генеральній прокуратурі ще у квітні заговорили про необхідність того, щоб переписати даний нормативний документ. Але як це буває, окрім балачок жодними реальними кроками це не завершилося. У всякому випадку, поки що…

Більше новин політики читайте на Depo.Влада