Навіщо "Вовча комісія" допомагає Григоришину й Ахметову РАБ-тарифами

Уряд категорично проти того, щоб так зване стимулююче тарифоутворення, яке пропонується запровадити для обленерго, впливало на тарифи для населення. Якщо його запровадять у нинішньому варіанті, українці будуть змушені платити за олігархів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Навіщо "Вовча комісія" допомагає Григори…

"Впровадження стимулюючого тарифоутворення, так званого РАБ-регулювання (Regulatory Asset Base - регульована база інвестованого капіталу), для дистрибуції електричної енергії та передачі магістральними мережами не повинно вплинути на тарифи для населення. Консультації з урядом з цього приводу НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) не проводила, тому Кабінет Міністрів України наполягає, щоб нормативна база, напрацьована регулятором для встановлення РАБ-тарифів, була обговорена з урядовцями та громадськістю", - зазначили в Кабінеті міністрів.

Там додали, що НКРЕКП вправі самостійно здійснювати державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, однак усі нововведення повинні попередньо обговорюватися з урядовцями, громадськістю та учасниками ринку. "Уряд поділяє думку про необхідність енергомодернізації обленерго та залучення інвестицій у розвиток електричних мереж. Але це в жодному разі не повинно робитися коштом українців у вигляді збільшених тарифів на електроенергію. Нормативну базу, напрацьовану НКРЕКП для впровадження стимулюючого тарифоутворення, слід ретельно вивчити і за необхідності доопрацювати", - наголошують в Кабміні.

Громадськість на наміри комісії, очолюваної Дмитром Вовком, вже відреагувала вкрай негативно. Експерти й аналітики доречно вказують: якщо державний регулятор пропонує щось підвищити, шукай, кому це вигідно. І хто на цьому нагріє руки. Як пояснив економіст, екс-член комісії з регулювання у сферах енергетики й комунальних тарифів Андрій Герус, так званий РАБ-тариф, або стимулююче тарифоутворення для обленерго, може призвести до підвищення тарифів на електрику утричі, а власники енергокомпаній зроблять "інвестиції" за рахунок споживачів. "Тарифи обленерго ростуть у 3 рази, споживачам треба викласти з кишені 30 млрд. грн. у рік. Це додатково до недавно підвищених тарифів", - пояснив сенс оборудки пан Герус.

Інакше кажучи, за ідеєю енергомодернізації, яку просуває "Вовча комісія", приховується банальне бажання власників обленерго перекласти частину своїх витрат на споживачів. Тобто, на нас з вами. І це при тому, що протягом десятків років ці самі власники обленерго отримували величезні прибутки, але в модернізацію мереж вкладати кошти не бажали. Беніфіціарами обленерго є жменька олігархів – Ринат Ахметов, Костянтин Григоришин, Ігор Коломойський, Ігор Суркіс, росіяни Євген Гінер, Михайло Воєводін й Олександр Бабаков… В Україні знайдеться хоча б одна людина, яка не запідозрить цих осіб у бажанні додатково підзаробити на громадянах? Мабуть, такі люди є лише в НКРЕКП. І відверте лобіювання комісією інтересів енергетичних баронів, яке видно неозброєним оком, мало б зацікавити відповідні органи. Натомість ми бачимо зовсім інше – під шквал критики потрапляє уряд, який ламає цим хлопцям їхню хитру схему.

Нагадаємо, що у липні облизня з підвищенням тарифів отримав й "Нафтогаз". Кабінет міністрів не погодив фінансовий план національної компанії, в якому пропонувалося підняти ціну на газ. "Нафтогаз" планував збільшити вартість тисячі кубометрів газу без ПДВ на 931 грн. - до 5873 грн. Тобто з ПДВ вона мала б становити 7047 грн., або ж 7,047 грн. за кубометр. Нинішня ж ціна, встановлена на період від 1 квітня 2017-го до 1 квітня 2018-го, для населення становить 6,9579 грн. Таким чином вартість газу для населення могла зрости майже на 19%. Утім, за словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, цього не буде. "Ціни залишатимуться відповідно до інфляційних процесів, тому якихось різких змін у ціноутворенні не відбудеться", наголосив керівник уряду.

Інакше кажучи, зараз ми є свідками протидії урядовій політиці недопущення росту тарифів на газ й електроенергію. А це означає, що вже з нового політичного сезону уряд ризикує зіткнутися не лише з потужною піар-кампанією проти себе, але й з різноманітними політичними союзами, оплаченими олігархами. Мета цих союзів зрозуміла: голосно кричати про недоліки в роботі Кабміну. Такі фокуси у нас відбуваються щоразу, як енергетичним баронам наступають на хвоста.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme