Без Данилюка: Навіщо Луценко програмує на осінь політичну кризу

Слідчі дії Генпрокуратури стосовно міністра фінансів Олександра Данилюка можуть призвести до зриву бюджетного процесу

Ігор Петренко

На початку липня генпрокурор Юрій Луценко анонсував відкриття кримінальних проваджень щодо деяких міністрів нинішнього уряду. І от стало відоме прізвище першого (і, скоріш за все, останнього) урядовця, який потрапив під каток слідства. Сьогодні стало відомо, що ГПУ проводить перевірку міністра фінансів Олександра Данилюка у справі про можливе ухилення від сплати податків. Експерти зауважують: ця справа ризикує призвести до вкрай негативних наслідків для функціонування уряду й системи влади взагалі.

По-перше, Україна зараз входить у традиційно надзвичайно складний бюджетний процес. Так, до 15 вересня Кабмін має внести до Верховної Ради проект бюджету-2018, який власне й готує зараз Мінфін. Можна не сумніватися, що розслідування ГПУ по Данилюку підготовку точно не прискорить. Тим паче, міністр цілком може спробувати використати дії слідчих в якості свого захисту, наголошуючи на навмисному зриві бюджетного процесу.

По-друге, варто розуміти, чому саме Данилюк потрапив під удар. Він знаходиться у достатньо давньому конфлікті з головою парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною. Остання, як відомо, свого часу вважалася одним із головних претендентів на посаду міністра фінансів, а коли це крісло зайняв Данилюк, Южаніна стала одним з головних парламентських критиків Мінфіну.

Та й на Банковій, звідки Данилюк прийшов до уряду, він ніколи не був "своєю" людиною. Немає у нього підтримки і в інших органах влади. Зокрема, сумнівно, що міністр зможе розраховувати на дружнє плече парламентрів. Подейкують, що Южаніна позбавила главу Мінфіну будь-яких можливостей працювати з президентською фракцією.

До чого це може призвести? Наразі йде до небезпеки появи в уряді чергової серйозної кадрової діри. Так, без міністра після добровільної відставки Юрія Стеця залишилося Мінінформполітики. Вже більше року нема очільника в Міністерстві охорони здоров'я, де зараз працює третя за ліком в.о. міністра Уляна Супрун. Не варто забувати і про Міністерство аграрної політики, яке після заяви про звільнення залишив Тарас Кутовий. У разі ж звільнення ще й Данилюка некомплект сягатиме чотирьох міністрів. Це не призведе до паралічу уряду, але до кризових явищ призведе точно.

Авжеж, дуже добре, що ГПУ демонструє роботу. Але тут доречно нагадати: Данилюк ніколи й не приховував, що далеко небідна людина, його родина живе не деінде, а в Лондоні. Тобто, нагода перевірити його на предмет ухилення від сплати податків була раніше, та руки до цього чомусь дійшли лише зараз. До того ж, дуже сумнівно, що вдасться довести справу до суду.

З огляду на це, потрібно розуміти наслідки. Близькі – Данилюк ходитиме на допити, або й взагалі звільниться від гріха подалі, аби вийти з-під пресингу слідчих. У такому разі ГПУ запише собі це у заслугу в боротьбі з незаконними доходами чиновників. У середньотерміновій перспективі дана історія – реальна загроза бюджетному процесу. А от далекі її наслідки - уряд перебуватиме в стані турбулентності. Вкупі з нестійкою парламентською більшістю, на яку з вересня очікують нові випробування із задоволення подань Генпрокуратури на колег-депутатів та інші політичні стреси, пов'язані з підготовкою до майбутніх виборів, матимемо ситуацію підвіщеності в Раді як урядових законодавчих ініціатив, так і небажання парламентарів закривати кадрові вакансії в Кабміні. А це - серйозна небезпека розлагодженості державної системи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада