Наступник Карімова. Як надовго в Узбекистані тимчасовий компромісний керманич

Тимчасовим наступником померлого днями президента Узбекистану Іслама Карімова став Шавкат Мірзіяєв, якого називають фаворитом на майбутніх президентських виборах
Depo.Влада
8 вересня 2016 16:50
ФОТО: depo.ua
Наступник Карімова. Як надовго в Узбекистані тимчасовий компромісний керманич
Наступник Карімова. Як надовго в Узбекистані тимчасовий компромісний керманич

Сьогодні прем'єр-міністра Узбекистану Шавката Мірзіяєва було призначено тимчасово виконуючим обов'язки президента країни тобто наступником Іслама Карімова. Варто зазначити, що останній очолював Узбекистан з 1989 року і вся політична еліта так чи інакше пов'язана саме з Карімовим.

Мірзіяєв – не виключення з правил. Він народився 1957 року. У більшості біографій стверджувалося, що він народився в Заамінскому районі Джизакской області Узбекистану, але є інформація про те, що його батьки були з узбецького кишлаку Ганчінского району Таджицької РСР. У 1981 році Мірзіяєв закінчив Ташкентський інститут іригації і меліорації, у якому отримав освіту за спеціальністю "інженер-механік".

З 1981 по 1992 рік Мірзіяєв працював в інституті - був спочатку молодшим науковим співробітником, секретарем комсомольської організації, пізніше - парторгом інституту. У тому ж виші Мірзіяєв отримав ступінь кандидата технічних наук. Найвищою посадою, яку він займав в інституті до 1992 року, став пост першого проректора.

У 1990 році Мірзіяєв був обраний депутатом Верховної ради Узбекистану, а в 1994-му обраний і в новий парламент країни. У 1992 році Мірзіяєв став хокім (головою адміністрації) Мірзо-Улугбекского району Ташкента. У 1996 році указом президента Узбекистану Іслама Карімова Мірзіяєв був призначений хокім Джизакской області Узбекистану. У 1999 році він переобирався в Олій Мажліс другого скликання від Джизакської області, і зберігав мандат до 2004 року. У 2001 році Мірзіяєв отримав хокім Самаркандської області.

А вже 12 грудня 2003 року Мірзіяєв отримав найвищу посаду, яку міг займати в Узбекистані не-Карімов - прем'єр-міністра країни. Після смерті Карімова експерти вважають Шавкат Мірзіяєва одним з найбільш ймовірних кандидатів на пост президента.

Наступник Карімова. Як надовго в Узбекистані тимчасовий компромісний керманич - фото 1

На думку експертів, Мірзіяєв дуже близький до президентської сім'ї, особливо до впливової дружини Карімова. Всі сходяться на тому, що якщо він змінить Карімова, мало що зміниться. Тим паче, що політичні "еліти" Узбекистану, які складаються з восьми розрізнених кланів, серйозно побоюються дестабілізації і зроблять все, щоб уникнути її. Втім, попри невисоку ймовірність конфлікту система "кланової демократії" в Узбекистані все ж таки може дати збій. І тоді країну може чекати розкол.

Схоже, креатура Мірзіяєва спрямована саме на те, щоб погасити конфлікти і реалізувати компромісний сценарій, в результаті, якого ситуація в Узбекистані знову законсервується…

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада