Насіров позбудеться "митних кістяків" разом з митницею

Керівник ДФС спокійно дивиться на те, як ділять митницю, бо для нього вона "п'яте колесо"
Depo.Влада
26 січня 2016 11:00
ФОТО: depo.ua
Насіров позбудеться "митних кістяків" разом з митницею
Насіров позбудеться "митних кістяків" разом з митницею

У політичних колах активізувалися розмови про те, що треба щось робити з митницею, яка ще при Януковичі була об'єднана з податковою під "дахом" Мінфіну. Тоді цей "монстр" очолюваний втікачем Олександром Клименком називався Мінздохом. Після Революції Гідності його знову розділили на Мінфін, який очолила "американка" Наталя Яресько і підпорядковану її відомству Державну фіскальну службу (ДФС), яка складається з податкової та митниці і яку очолив Роман Насіров.

Так от у лавах народних депутатів виникла ідея відокремити митницю і у ВР вже зареєстрований законопроект "Про Національну митну службу України" і ця служба має бути підпорядкована Мінфіну напряму. Цікаво, що сам Насіров дуже спокійно ставиться до цієї ідеї, хоча на кону стоять дуже серйозні фінансові потоки.

За словами колишнього керівника митниці в ДФС Костянтина Лікарчука, організація і заступництво корупційних схем дають можливість збирати "кеш" у розмірі 20-30% від загального обсягу митних надходжень до держбюджету. Є й інші оцінки - повз скарбницю проходить приблизно половина коштів, зібраних на митницях. Тобто корупційні схеми приносять організаторам від 3 до 9 млрд грн. в місяць. А значить, крісло глави митниці цілком може стати вагомим аргументом у Раді при торгах за голосування з важливих питань.

Утім, Насіров, який ще у вересні минулого року звільнив Лікарчука, так і залишив митницю без голови і керує нею напряму. Разом з тим джерела depo.ua в Одеській митниці говорять, що Насіров практично не цікавиться митними справами, оскільки нічого в них не розуміє – от "ручне керування" поверненням ПДВ – це його стихія, а "митні схеми" – ні. З іншого боку, Насіров не може просто взятися і спекатися митниці, яку вважає "п'ятим колесом" і чекає вирішення її долі "нагорі". За таких умов, що митниця в ДФС існує в якості "валізи без ручки" там продовжують крутитися схеми і кадри ще часів Януковича, а боротьба з корупцією на митниці залишається балаканиною.

Яскравим тому прикладом є керівник митного поста "БОНД" Іллічівського порту в Одеській області Олександр Гаврилюк. Гаврилюк останні 5 років працював начальником митних постів "ЗАЗ" та "БОНД" в Іллічівську, через які проходять всі основні вантажопотоки, що складаються з "білих" і "сірих" вантажів. Головним "дахом" Гаврилюка за часів Януковича був начальник Одеської митниці Володимир Григор'єв, який орієнтувався на Юру Єнакієвського. Революція фактично змела і Григор'єва, і Єнакіївського, начальників на Одеській митниці вже кілька змінилося, а от Гаврилюк увесь час залишався на своєму місці. Правда, через галас, який підняв Саакашвілі навколо митниці Гаврилюку стали підшукувати нове місце. Справа в тому, що, як вже писали ЗМІ, існує певна неофіційна домовленість між керівником ДФС Романом Насіровим і губернатором Одещини Міхеілом Саакашвілі, згідно з якою "сірі вантажі", які прибувають в Іллічівськ та Одесу, по-тихому і по-швидкому транзитом котяться з Одеської області подалі ... або ближче. Наприклад, в Херсонську область. Таким чином, Саакашвілі уникає "репутаційних ризиків", а "сірі схеми" продовжують працювати. Тому Гаврилюк останнім часом стажувався в якості першого заступника керівника Херсонської митниці. В свою чергу, остання подія сколихнула громадськість та підприємців Херсонщини і під стінами ДФС в Києві була масштабна акція протесту. А галас це те, чого найменше зараз хоче Насіров, який, нагадаємо, взагалі мало цікавиться митницею, але страждає через неї репутаційно. Власне, тому Насіров і буде дуже радий, якщо з-під нього виведуть митницю разом із старими "кістяками Януковича" у вигляді того ж одеського Гаврилюка.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада