Насіров-2. Навіщо затриманням Мартиненка НАБУ накручує рейтинг Лещенку

На жаль, у Ситника не розуміють, що обрана тактика піару навколо гучних справ і залякування за допомогою точкових ударів по окремих персонажах, лише підриває довіру суспільства до боротьби з корупцією

Depo.Влада
20 квітня 2017 21:36
ФОТО: depo.ua

У відомстві Артема Ситника пояснили: затримання колишнього народного депутата відбулося в рамках розслідування справи про постачання уранового концентрату за завищеними цінами. Йдеться про ДП "Східний ГЗК". Слідство вважає, що інтересам підприємства було завдано збитків у розмірі $17,28 млн. Сам Мартиненко запевняє: звинувачення проти нього сфальшовані особисто Ситником. "Ця справа є політичною і не підкріплена жодними доказами", стверджує політик. І звинувачує НАБУ в піарі. Приблизно у тому ж дусі відреагували на затримання соратника і у "Народному фронті". Там попередили: Бюро сподівається отримати санкцію на арешт Мартиненка за допомогою одіозного судді Солом'янського суду Бобровника. Судове засідання має відбутися завтра. Адвокати колишнього депутата стверджують: звинувачення на адресу їхнього клієнта – абсурдні, тому вони добиватимуться притягнення до відповідальності фальсифікаторів цієї справи.

Власне, іншої реакції сторін ніхто й не очікував. Чи постановить суд тримати Мартиненка під вартою, насправді не так вже й важливо. Набагато важливіший політичний компонент у цій справі, адже Микола Володимирович - не просто екс-нардеп, але й людина, яка є одним зі стовпів "НФ" і всієї системи противаг, вибудованої між членами коаліції.

Що ми бачимо зараз. По-перше, окрім "фронтовиків", які зі зрозумілих причин захищають соратника, більше ніхто на цю подію не відреагував. Чи могло бути інакше? Навряд. В українському політикумі розуміють, що ця справа політична, проте ставати на захист Мартиненка вони не поспішатимуть. Головна причина – його підозрюють в корупції і "вписуватися" тут – не на користь власному рейтингу. Зокрема, ні Арсеній Яценюк, ні Арсен Аваков, ні Андрій Парубій, ні Олександр Турчинов свого слова поки не сказали. Чи скажуть? Питання риторичне. З іншого боку – Мартиненку це не дуже й допоможе. Тому що існує ще одна проблема – недовіра суспільства до заяв політиків. Не лише перерахованих, а і взагалі. Тут логіка проста – якщо політики захищають політика, це лише підтверджує правоту дій НАБУ.

По-друге, історія із затриманням "фронтовика" дуже нагадує інше гучне шоу – з Романом Насіровим. Тільки без спецефектів, бо Мартиненко не ховатиметься по лікарнях від детективів Ситника. Вердикт щодо нього також, скоріше за все, виноситиме Бобровник. Утім, схожість в іншому – як і за Насірова, за Мартиненка ніхто воювати не хоче. Насправді, це велика проблема нинішнього політичного класу, представники якого в подібних ситуаціях думають приблизно так: добре, що цього разу затримали не мене. Можливо, ми помиляємося, але під час судового засідання в залі суду навряд чи буде навіть фракція "НФ" у повному складі. І як тут не згадати ті часи, коли судили Юлію Тимошенко. Фактично всі опозиціонери приходили, виступали, в ефірах стояли горою за свою лідерку. Зараз все зовсім інакше. Тому НАБУ посилює градус власного піару. А заодно – накручує рейтинги Лещенку та подібним до нього особам.

Тут не йдеться про те, що завтра всі члени коаліції мають прийти до суду і зірвати засідання. Йдеться про інше, - народні депутати повинні аргументовано пояснити суспільству, що справа Мартиненка – дійсно політична. А НАБУ боротьбу з корупцією перетворило на політичну технологію. Для себе і своїх помічників з депутатськими мандатами. І ніяк інакше, адже судове майбутнє всіх гучних справ дуже сумнівне. Як і по Насірову, так і по Мартиненку. Навіть очільник САП Назар Холодницький неодноразово нарікав на те, що в НАБУ занадто багато піару. Яким підміняють якість розслідування. Тому обвинувачення дуже складно представляти ці справи в судах. І зовсім не тому, що судді – продажні. Просто детективи халтурять. Через це і такі результати.

Ми не захищаємо окремо взятих Насірова чи Мартиненка. Питання в іншому – ці дві історії свідчать про профанацію боротьби з корупцією. Все відбувається за наступною схемою: хтось когось звинувачує в корупційних діях, якщо в НАБУ приймають рішення про корисність цієї справи, дають їй хід. Під корисністю розуміється інформаційний вихлоп від неї. Потім навколо розслідування з'являється сила силенна меседжів, особливо з боку різноманітних анти корупціонерів. Зрештою підозрюваного, а насправді просто затаврованого, арештовують, через певний час він виходить під заставу і далі все затихає. За деякий період з'являється новий фігурант, і все – по-новому. Тобто, після Мартиненка буде ще хтось. А його справа, скоріше за все, розвалиться у суді. Який до того ж триватиме довго.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада