"Мудаки" і д'Артаньян: Як Зеленський планує виграти позачергові парламентські вибори

Володимир Зеленський розпочав своє президентство з обіцяної "фішечки" - під час інавгурації він принизив Уряд та розпустив Верховну Раду

"Мудаки" і д'Артаньян: Як Зеленський пла…
фото: facebook

Автор: Андрій Коваленко

У день власної інавгурації Володимир Зеленський намагався максимально зберегти імідж народного президента. До Верховної Ради вирушив пішки зі свого будинку на Грушевського, поспілкувався з прихильниками і пішов до сесійної зали на урочисте засідання. 

Склавши присягу, отримавши офіційні символи глави держави він виступив з промовою, під час якої пообіцяв зробити все для припинення вогню і миру на Донбасі, навіть ціною власного рейтингу. Окрім цього, Зеленський принизив нардепів та Уряд, закликавши міністрів "дати дорогу молодим" і піти з посад, та в підсумку розпустив Верховну Раду, надавши депутатами два місяці на ухвалення важливих рішень, і озвучених ним "першочергових" законів. 

"Закликаю вас прийняти закон про недоторканність, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, багатостраждальний виборчий кодекс і зробіть, будь ласка, відкриті списки. Прошу звільнити з посад Голову СБУ, Генпрокурора, Міністра оборони. У вас на це буде два місяці. Я розпускаю Верховну Раду", - сказав Зеленський. І чомусь забув закон про імпічмент президента, який його команда раніше вважала першочерговим. 

Важливо, що Зеленський розпускає Верховну Раду попри рішення "Народного фронту" вийти з коаліції 17-го травня, що мало б означати наявність 30 днів у нардепів для формування нової коаліції. Але ці 30 днів закривали б для Зеленського шанс розпустити ВР за півроку до завершення її повноважень, бо спливали б 16-го червня. Юристи ж Зеленського давно опрацьовували історію, що коаліції "Європейська Україна" у ВР не існує з 2016-го року, коли з неї вийшли "Самопоміч" та "Батьківщина", залишивши там "Народний фронт" і БПП, які за кількістю нардепів не дотягували до необхідних 226.

Радник Зеленського Дмитро Разумков ще 17-го травня коментував вихід "Народного фронту" з коаліції словами, що самої коаліції давно нема і не було. Сьогодні ж Зеленський натякнув, що суди йому допоможуть. Мовляв, оскаржувати його майбутній Указ про розпуск - безперспективно. Насправді, воно так і є, бо за два місяці до виборів жоден суд не ухвалить таке доленосне рішення. Процес юридично завжди можна затягнути, а після виборів - це вже не буде потрібно.

Тепер Володимир Зеленський має видати Указ про розпуск Ради. Якщо він зробить це завтра, то позачергові вибори в парламент відбудуться 14 липня, замість планових 27 жовтня. 

Що все це означає

В промові Зеленського у Верховній Раді є кілька важливих меседжів. 

По-перше, Зеленський розповів про припинення вогню і мир на Донбасі, от тільки не сказав, з ким буде домовлятися. 

"Можу запевнити –  задля того, щоб наші герої більше не гинули, я готовий на все. Я точно не боюся схвалювати складні рішення. Я готовий втрачати свою популярність, свої рейтинги, і, якщо буде треба, я без вагань готовий втратити свою посаду, щоб тільки настав мир. Не втрачаючи наші території. Ніколи", – наголосив Зеленський при цьому не сказавши, з ким він готовий говорити заради такого миру. 

Логічно, що його слова можуть наштовхнути на думку про "мир за будь-яку ціну". А втрата рейтингів і посади, про що говорить Зеленський, може бути суміжним з переговорами із представниками "Л-ДНР", на яких неодноразово наполягала Росія. От тільки раніше проти була вже колишня українська влада та Захід. І тут на стороні Зеленського грає суспільна думка. За останніми опитуваннями Українського інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка та Соціологічної групи "Рейтинг", 74,9% українців вважають, що новий президент має йти на прямий діалог з Росією заради встановлення миру на Донбасі, і 55% переконані, що такий діалог треба проводити з керівниками так званих "народних республік".

Якщо така думка панує в масах, Зеленському нічого не коштуватиме втілити ці очікування в життя. І не факт, що це сильно вдарить по рейтингах "Слуги народу" на майбутніх виборах. Принаймні серед Східного виборця - на Заході він втратить, звісно. Під час власної промови у ВР він навіть перейшов на російську та розповів про майбутній діалог з Путіним: "Мы готовы к диалогу с Россией. Я уверен, что первым шагом для начала этого диалога станет возвращение всех украинских пленных". 

Зайвий раз не варто говорити, що за повернення полонених Росія може попросити. Влада Януковича колись так само домовилася з Путіним про розміщення Чорноморського флоту в Криму в обмін на поступки у газовому питанні. Що із цього вийшло - ми всі бачимо. 

По-друге, Володимир Зеленський кепкував з нардепів і наїхав на Уряд цитатою Рейгана. 

"Дозвольте мені процитувати одного американського актора, який став класним американським президентом: "Уряд не вирішує наших проблем. Уряд і є нашою проблемою", - зазначив шостий президент. 

І продовжив критикувати міністрів та прем'єра, що "уряд лише розводить руками, і нічого не може зробити". А також порадив їм "взяти аркуш, взяти ручку і звільнити свої місця для тих, хто буде думати про наступні покоління, а не про наступні вибори". Безперечно, Зеленський натякнув на прихід власних людей в Уряд - молодих та прогресивних. От тільки яким чином "Слуга народу" бачить призначення своїх кадрів після такої критики? Наприклад, губернаторів, які мають подаватися Кабміном. Голів СБУ та ГПУ, а також Міністра закордонних справ та міністра оборони, які повинні бути схвалені Верховною Радою? До речі, Василь Грицак з СБУ і командувач ССО Луньов не віддали честь Зеленському сьогодні. Не дуже гарний знак. 

Таке враження, що Володимир Зеленський про це не думав, або ж його це не хвилює. І тут існує два варіанти: або в нього є домовленість з певними групами впливу у ВР, що в кадрових рішеннях йому підуть на зустріч перед виборами - та сама "Батьківщина", "Відродження", мажоритарники з БПП чи позафракційні (не кажучи вже про людей Авакова в "Народному фронті"). Або ж навпаки, Зеленський гратиме на протидії депутатів, демонструючи наявність конфлікту і перешкоджання зі сторони "старої команди" його кадровим рішенням. В такому разі наступні два місяці до позачергових виборів перетворяться на певних хаос, із якого Зеленський намагатиметься отримати зростання власних рейтингів на "гріхах старої влади" у Раді.

І це насправді є третім меседжем, на якому гратиме Зеленський. В наступні два місяці до виборів він буде вносити в Раду озвучені сьогодні законопроекти про недотрканність, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, багатостраждальний виборчий кодекс, відкриті списки. Депутати, швидше за все, не будуть за це голосувати. І Зеленський розповідатиме, чому потрібно пошвидше "вимести" їх з Ради, завести туди "Слугу народу", можливо, якісь ще сили, і "назавжди забути" про "старі обличчя". Тактика, на перший погляд, безпрограшна. І якщо за допомогою окремих юристів часів Януковича, які повернулися в Україну (мова про Андрія Портнова) будуть відкриті кримінальні справи проти членів вже колишньої влади, а саме Портнов обіцяв зробити Петра Порошенка і його партію "токсичними", то Зеленський опиниться у справді гарній позиції. 

Чи будуть ці два місяці до позачергових виборів продуктивними на міжнародній та внутрішній арені - побачимо в найближчому майбутньому. Все точно стане зрозуміло тоді, коли Рада голосуватиме за кадрові подання Зеленського. А поки, як сказав спікер Андрій Парубій, "було весело". 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme