"Нафтогаз" проти "Газпрому": На які компроміси з Росією може піти Україна

Незважаючи на те, що віденські газові переговори між представниками "Нафтогазу" й "Газпрому" наразі не мають чітких результатів, ці питання все-таки вирішуватимуться комплексно – з пошуком компромісів із загального пакету, в який входить підготовка контракту на транзит газу, на закупівлю газу безпосередньо у "Газпрому" і вирішення питань з поданих позовів "Нафтогазу" в арбітраж і виконанням вже винесених рішень з контрактів 2009 року

"Нафтогаз" проти "Газпрому": На які комп…

Про це передає Depo.ua з посиланням на "Українські Новини".

Так, за словами міністра енергетики та захисту довкілля Олексія Оржеля, Україна має "дуже багато елементів, які треба узгоджувати".

"Не секрет, що російська сторона пропонує пакетне рішення. Вона пов'язує транзитний контракт і обсяги, прямі поставки. А з нашого боку дуже аргументована позиція рішень арбітражів", – заявив Оржель в ефірі "Свобода слова Савіка Шустера" 29 листопада.

Окрім цього, за інформацією "Українських Новин", в рамках компромісу українська влада не має наміру прощати "Газпрому" виплати з вже ухвалених рішеннь арбітражу, але готова отримати газом близько $3 млрд ($2,56 млрд + відсотки). Цікаво, що і "Газпром" не проти такого варіанту. З огляду на те, що Україна може наполягати на імпорті з РФ 5-7 млрд кубометрів газу в рік – близько 50% від загального імпорту, в ідеалі борг "Газпрому" може покривати імпорт газу близько трьох років.

Однак, наразі не відомо, чи порушувала Росія питання виконання рішення арбітражу про закупівлю Україною 4 млрд кубометрів газу за умовою "бери або плати" в 2018 і 2019 роках. Відомо, що у березні 2018 року "Газпром" відмовився постачати газ, оскільки, таким чином визнав би рішення арбітражу. За інформацією агентства, другий раз НАК "Нафтогаз" отримав відмову від російської компанії постачати газ на початку осені 2019 року.

Видання зазначає, що з того, що Україна може переглянути в рамках компромісу – це позов в арбітраж на $12 млрд за компенсацію відсутності транзиту і вимоги зі штрафу Антимонопольного комітету України на суму 172 млрд гривень.

Також наголошується, що за транзитним контрактом Україна наполягатиме на 10-річному документі з максимальним об'ємом транзиту – бронювання потужностей на 60 млрд кубометрів "Газпромом" і 30 млрд – іншими компаніями, зокрема, європейськими. Та, за інформацією агентства, елементом компромісу може бути зниження обсягів транзиту після декількох, ймовірно, п'яти років дії контракту.

Нагадаємо, 28 листопада у Відні відбулися двосторонні газові переговори між Україною і Росією. За словами виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Юрія Вітренка, організатором з українського боку було Міністерство енергетики, яке очолює Олексій Оржель. За його словами, представники "Нафтогазу" були запрошені на переговори в останній момент.

29 листопада росЗМІ повідомили, що технічні консультації щодо транзиту газу, які повинні були відбутися в п'ятницю, 29 листопада, між Україною, Європейським Союзом і Росією, нібито перенесені на наступний тиждень.

За словами міністра енергетики РФ Олександра Новака, Росія плануює продовжити двосторонні газові перемовини з Україною.

Як відомо, дедлайн для укладення довгострокового контракту на транзит російського газу в Європу через територію України за європейськими правилами і українським законодавством спливає 13 грудня.

Довідка: Експертні консультації 29 листопада мали передувати "газовій зустрічі" на рівні міністрів, яка була запланована на початок грудня. Тепер, імовірно, консультації на рівні міністрів навряд чи відбудуться наступного тижня, оскільки сторонам потрібно до них підготуватися.

Остання тристороння зустріч міністрів відбулася 28 жовтня в Брюсселі, проте не мала практичних результатів. Відтоді пройшло вже два раунди консультацій на рівні експертів. За їхніми підсумками стало зрозуміло, що сторони серйозно розходяться у позиціях.

 

Читайте також: Прибрати Коболєва: Як Зеленський замикає на себе питання газу

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme