ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

"Нафтогаз" хоче суттєво знизити тарифи на транзит газу

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" направила Нацкомісії з державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) пропозиції знизити тарифи на транзит газу

Depo.Влада
16 липня 2018 16:26
ФОТО: depo.ua

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на повідомлення "Нафтогазу".

Повідомляється, що НКРЕКП направили пропозиції щодо зміни діючої методики розрахунку тарифів на послуги з транспортування природного газу, яка була прийнята у вересні 2015.

Ці зміни мають привести методику у відповідність з вимогами Регламенту Європейської комісії № 2017/460 про затвердження Мережевого кодексу щодо гармонізованих тарифів на транспортування газу, який був прийнятий в березні 2017 року.

"Запровадження нової методології могло б знизити вартість транзиту газу по території України починаючи з 2019 року в 2,3 рази в порівнянні з витратами за чинними регульованими тарифами, якщо будуть виконані певні умови", - йдеться в повідомленні.

Беручи до уваги те, що з 2019 починається новий регуляторний період в 5 років, "Нафтогаз" вважає, що тарифи на наступний регуляторний період мають бути розраховані після внесення відповідних змін до методики. Серед інших запропонованих змін передбачено:

  • Приведення методології алокації необхідного доходу на тарифи по точках входу/виходу у відповідність з вимогами Регламенту № 2017/460.
  • Включення до розрахунку необхідного доходу на наступні два регуляторних періоди доходів, які були недоотримані або надмірно отримані оператором газотранспортної системи ("under-recovery" та "over-recovery" згідно з визначеннями Регламенту № 2017/460).
  • Кластеризація деяких точок входу і виходу (зокрема, точок входу для видобутку в Україні, точок входу на східному кордоні, точок входу на західному кордоні, точок виходу до газорозподільних підприємств і прямих споживачів).

У доповнення до проекту змін до методики "Нафтогаз" надав індикативний розрахунок тарифів на вхід/вихід, проведений у відповідності з запропонованими змінами, а також з використанням довгострокових параметрів регулювання (регуляторної норми прибутку та коефіцієнтів економії операційних витрат), встановлених для поточного регуляторного періоду.

Під час розрахунку тарифів "Нафтогаз" виходив зі сценарію майже повного завантаження потужностей ГТС на точках виходу в ЄС - тобто з урахуванням транзиту газу на рівні 141 млрд куб. м/рік, що відповідає фактичним обсягам транзиту в 1998 році.

Такий сценарій можливий у випадку провалу будівництва "Північного потоку - 2", а також у разі розблокування російською стороною транзиту газу, що видобувається приватними російськими компаніями і компаніями з Середньої Азії.

Виходячи з цього сценарію та в разі переведення розрахованих тарифів за потужність у тариф обсягів фізичного транспортування в розрахунку на 100 км, розрахункова середня вартість транзиту через територію України на новий регуляторний період складе близько 2,17 дол/тис. куб. м на 100 км (з ПДВ та паливною складовою).

Цей рівень тарифу є на 20% менше ставки плати за транзит за контрактом з "Газпромом", а також в 2,3 рази нижче середньої вартості транзиту за чинним регульованими тарифами, встановленими НКРЕКП у грудні 2015 року. Крім того, такий тариф менше очікуваної вартості транспортування газу через "Північний потік - 2" в розрахунку на 100 км, що додатково доводить економічну необґрунтованість цього трубопроводу.

У відповідності з параметрами сценарію для вищезазначеного розрахунку, рівень тарифу для внутрішніх точок входу для видобутку в Україні становить 127 грн/тис. куб. м з ПДВ, для внутрішніх точок виходу до газорозподільних підприємств і прямих споживачів - 136 грн/тис. куб. м з ПДВ.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що "Нафтогаз" не буде підвищувати ціни на транзит газу з Росії після 2019 року.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада