На дві третини вибори фінансуються з чорної каси, - КВУ

Виборчі фонди українських партій досі фінансуються переважно нелегально – попри те, що вони тепер отримують гроші від держави

На дві третини вибори фінансуються з чор…

Про це в інтерв'ю DW розповів голова Комітету виборців України Олексій Кошель, інформує Depo.ua.

"Рівень тінізації партійного життя залишається, але він суттєво зменшився в порівнянні з тим часом, коли державного фінансування ще не було. Партії почали платити легальну заробітну плату, легально розміщувати рекламу в ЗМІ тощо. Якщо ми подивимось на суми, які партії отримують від держави, – а фінансування виділяється з розрахунку на кожен отриманий на виборах голос, – то побачимо, що це достатньо серйозні суми. Цих грошей може бути цілком достатньо для незалежного партійного життя у міжвиборчий період, тому я переконаний, що окремі парламентські партії можуть цілком відмовитись від коштів олігархів, які лобіюють через партії свої бізнесові інтереси", – розповів Кошель.

Разом з тим, він не став виокремлювати одну чи кілька політичних партій, бо запитання є до дуже багатьох.

"Наприклад, в 2016-му році був гучний скандал з внесками, які робилися на користь політичної партії "Батьківщина", коли пенсіонери майже одночасно перерахували однакові суми коштів в якості членських внесків", – нагадав голова КВУ.

Також Кошель розповів про те, куди саме переважно витрачається "чорний нал" на виборах.

"На останніх парламентських виборах окремі партії витрачали 70% своїх передвиборчих фондів на пряму політичну рекламу в ЗМІ. І це не кажучи про чорний ринок реклами, зокрема, так звану джинсу, коли під час виборів працюють цілі вертикалі, які розміщують однакові замовні матеріали усюди: від газети в маленькому райцентрі до впливових загальноукраїнських видань", – розповів Кошель.

"Крім того, існують значні напрямки виборчих кампаній, які оплачуються готівкою, тобто нелегально, ледь не на сто відсотків. Наприклад, в Україні 33 тисячі виборчих дільниць, на кожну з яких партії, які ведуть потужну виборчу кампанії з розрахунком на перемогу, надсилають по два спостерігачі. Це вже 66 тисяч людей. Якщо взяти ще й мобільні групи та координаторів груп спостерігачів, то маємо, що близько 70 тисяч людей задіяні в день виборів для цієї роботи. Але крім цього ще існує традиція, коли партії негласно доплачують своїм представникам в виборчих комісіях, та навіть – головам виборчих комісії. І якщо взяти члена комісії, голову комісії, двох спостерігачів, то лише одна партія в день голосування фінансує понад 150 тисяч людей. І це все кошти, які проходять у тіньовому сегменті, без укладання трудових угод, договорів тощо. А якщо врахувати два тури президентських виборів, то можна зробити висновок, що суми чорної готівки сягають десятків мільйонів доларів лише на оплату величезних мереж з контролю за виборами", – навів приклад голова КВУ.

За його словами, платять ще й групам агітаторів, які під час кампанії ходять від дверей до дверей або працюють в агітаційних наметах.

"Звичайно, партії кажуть, що це їхні активісти, які присвячують частину свого часу активній партійній роботі. Але погодьтесь, важко уявити активіста, який кілька місяців поспіль весь день працює в агітаційному наметі, або ходить агітує за політичну партію, і не має компенсації навіть на транспорт або інші витрати", – резюмує Кошель.

Нагадаємо, 10 вересня Комітет виборців України закликав політичні партії та потенційних кандидатів у президенти відмовитися від розміщення рекламних матеріалів до офіційного старту виборчої кампанії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme