Гра в трунарів: Навіщо Тягнибок почав гойдати регіони

Хмельницька міськрада звернулася до Верховної Ради з вимогою ухвалити законопроекти з так званого "Антиолігархічного пакету" авторства "Свободи"

Політичний оглядач
Гра в трунарів: Навіщо Тягнибок почав го…

На підтримку звернення депутатський корпус проголосував майже повним складом. Рішення хмельницьких депутатів на підтримку "свободівського" пакету стало першим серед місцевих рад, проте точно не останнім. А це означає, що ганебна практика перевищення депутатами на місцях своїх повноважень триває і дати цьому раду без завислих змін до Конституції, які дають президенту право розпускати такі ради, неможливо.

Нагадаємо, "Свобода" разом зі своїми прямими конкурентами за західноукраїнський електорат із "Самопомочі" були серед найактивніших противників цих змін до Основного Закону. Їхній ключовий вихід на авансцену відбувся 31 серпня 2015 року під Верховною Радою, де внаслідок кидання гранати в бік правоохоронців загинуло 4 бійця Нацгвардії, поранення різного ступеню тяжкості отримали понад сто осіб. Безпосередні виконавці злочину досі перебувають в СІЗО, а організатори безладів вийшли сухими з води.

Варто нагадати, чого ж хочуть Олег Тягнибок й інші націоналісти, які виступають єдиним фронтом. Свої вимоги вони оприлюднили напередодні Антиолігархічного маршу, яким пройшли вулицями Києва 3 квітня. Отже, йдеться про 20 законопроектів, переважно авторства депутатів "Свободи" у парламенті, які начебто спрямовані проти олігархів. Серед них - про денонсацію Конвенції між урядом України і урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування; про повернення капіталів, що перебувають та зареєстровані в Республіці Кіпр, офшорних зонах та інших юрисдикціях, звільнених від подвійного оподаткування; про ліквідацію приватних монополій; щодо мораторію на приватизацію державного майна до стабілізації ситуації у державі; про заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення; скасування грошової застави для корупціонерів. Є серед вимог скасування імунітету депутатів й закон про імпічмент президенту.

Проаналізуємо кілька "свободівських" пропозицій. Вони проти приватизації в період АТО, тому хочуть заборонити продаж цілого ряду підприємств. Мотивація – їх за безцінь скуплять олігархи. Тобто, націоналісти відкидають саму можливість відкритих торгів із залученням західних інвесторів. Це перше. Друге – держпідприємства у нинішньому їхньому вигляді є одним із головних корупціогенних факторів, їх обсіли олігархи, "смотрящі" і нечисті на руку чиновники. Тому приватизація це і є безпосередній шлях до подолання олігархії. "Свобода" ж осідлала технологію "не дамо, бо олігархи скуплять" і катається на ній.

Наступне – заборона продажу землі. Законопроект п'яти радівських "свободівців" (правда, нардеп Бублик вже пішов від Тягнибока) був визнаний профільним комітетом ВР з питань правової політики і правосуддя таким, що суперечить положенням Конституції. Значні зауваження до нього висловило й Головне науково-експертне управління парламенту. Зокрема, там зауважили, що назва проекту не відповідає його змісту, адже згідно з назвою він має встановлювати заборону торгівлі землею сільськогосподарського призначення, однак, крім відповідної заборони, у ньому забороняються інші форми відчуження землі, в тому числі шляхом обмеження кола осіб, які можуть бути спадкодавцями, що не є торгівлею. Поданий документ не узгоджується з Земельним і Цивільним кодексами. Але Тягнибок і компанія вперто наполягають на прийнятті законопроекту, який складається всього з 3-х статей і прикінцевих положень. Що також свідчить не про його якість.

Хочуть "свободівці" і новий податковий кодекс, в якому планують встановити прогресивний податок на розкіш, мінімум 30% якого направляти на зниження споживчих цін на товари першої необхідності, запровадити єдиний соціальний податок із доходів громадян із прогресивною шкалою оподаткування та базовою ставкою 20%, запровадити комплексне податкове стимулювання інвестицій у науку, освіту та інновації. Виглядає привабливо, але от біда – цього законопроекту нема, він в розробці. Тобто, хмельницькі депутати вимагають від Ради прийняти те, що навіть не написано. А, давайте тоді проголосуємо, щоб Сонце сходило на Заході!

Наступне – законопроекти про кіпрські офшори. Це популізм, розрахований на тих громадян, в головах яких міцно засіла думка, що українські олігархи вкрадені гроші вивозять на Кіпр. Офшорів багато і цей далеко не основний з них. До того ж, Головне науково-експертне управління парламенту у висновках до законодавчої ініціативи "свободівців" слушно зауважувало, що неможна взяти і денонсувати міжнародну домовленість, тому порадили авторам узгодити процедуру з МЗС та іншими відповідними органами. Те ж стосується й бажання повернути капітали з офшорів. Зобов'язати це зробити парламент може, але для цього він повинен прописати чіткі і зрозумілі процедури амністії капіталів. Що ж до примусового повернення грошей, то це протизаконно, більш того, у такому випадку Україна ризикує наразитися на серйозні проблеми з нашими західними партнерами. Тому за шаріковським принципом "забрати і поділити" не вийде.

Власне, на цьому й зупинимося, адже й так зрозуміло, що маємо справу з технологією, яку взяли на озброєння націоналісти під вибори. Будуть інші "антиолігархічні мітинги", на яких не згадуватимуть імена олігархів, які допомагають "Свободі", пана Кривецького, наприклад. Будуть і рішення, подібні до хмельницького. У цих подіях насторожує кілька моментів. Про спробу гойдати регіони ми вже згадували, але є й інші небезпеки. Одна із них – спекуляції на лівопопулістських лозунгах, що в купі з символічною смолоскипною ходою й удаваним традиціоналізмом нагадує інші часи, іншу країну, іншу партію та інших вождів. Вони погано закінчили, вочевидь, не потрібно повторювати чужих помилок. До того ж, в українській ситуації, з сусідом, який чекає, коли українці перегризуться, аби накласти лапу на наші землі, це взагалі може закінчитися катастрофою. У нас і без націоналістів вистачає бажаючих на роль трунаря держави.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme