Мовний закон: Що він передбачає

Сьогодні, 25 квітня, Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому проект закону №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

До законопроекту після голосування в першому читанні ще в 2018-му було понад 2 тисяч правок. І сьогодні депутати дуже швидко його схвалили 278 голосами. 

Що передбачає мовний закон

Українською можуть говорити всі громадяни України та ті, хто хоче стати громадянином України. Серед посадовців українською вільно мають розмовляти, наприклад, президент, голова парламенту та його заступники, прем’єр-міністр та віце-прем’єри, голови міністерств та усіх державних установ, депутати, держслужбовці, посадові особи органів місцевої влади, судді та адвокати, викладачі та медпрацівники. 

Говорити українською мають у публічному просторі, державному та комунальних секторах, у сфері обслуговування, у підписах та маркуванні товарів та послуг. Це стосується і медичної допомоги, і обслуговування в транспорті, і у публічних закладах. Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або мовами Євросоюзу. У театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську. На телебаченні, в Інтернеті та друкованих ЗМІ. Передбачається, що держава гарантує право на отримання освіти державною мовою.

Про примусову українізацію не йдеться. Норма про обов’язкове дублювання контенту українською вступає в силу через 30 місяців після прийняття закону і не стосується мов Європейського Союзу (офіційними мовами ЄС є 24 мови, носії яких мешкають в Україні). Миттєвого і взагалі закриття російськомовних ЗМІ не буде.  ЗМІ та сайти можуть видаватися кількома мовами. Але передусім – державною мовою. У кожному місці розповсюдження друкованих ЗМІ україномовних газет та журналів має бути не менше 50 % назв друкованих ЗМІ. Можна видавати газету чи журнал у двох чи більше мовних версіях, одна з яких має бути державною мовою. Сайти за замовчуванням спочатку завантажуються українською, але можуть мати також інші версії. При цьому українська версія має бути за обсягом не меншою за версію іншою мовою.

Видавець має видавати українською не менше 50% від усіх виданих ним упродовж року книжкових видань. 

Мовний законопроект не регулює приватне спілкування і мови релігійних обрядів, не створюється мовна поліція, мовні інспектори, законопроект не передбачає кримінальну відповідальність за використання будь-якої іншої мови або будь-яке порушення закону. Санкції - це найбільше адміністративна відповідальність. Мова про штрафи, попередження, позбавлення ліцензії. Має бути створена Національна комісія зі стандартів державної мови і Уповноважений із захисту державної мови.

Законопроект не регулює і не забороняє використання інших мов. При цьому, використання кримськотатарської, мов корінних народів і національних меншин регулюватиметься іншим законом, його повинен розробити та внести в парламент Кабінет Міністрів. Представникам нацменшин, особам, які належать до корінних народів, іноземцям та особам без громадянства, які не знають української мови, будуть створені умови для її вивчення.

Держава гарантує право на навчання мовою нацменшини або мовою відповідного корінного народу одночасно з українською. Для них заплановане створення окремих класів або груп із навчанням мовою відповідної нацменшини чи корінного народу одночасно з українською.

Мовний законопроект не передбачає обов'язкової сертифікації на знання мови для всіх громадян. Вона є умовою для можливості займати державні посади. Сертифікація існує і зараз - це відповідає європейській практиці. Підтвердження рівня володіння мовою для військовослужбовців, медичних працівників - не потребує складення додаткових іспитів. Буде цілком достатнім вивчення української мови в школі.

Переважна більшість норм закону набирає чинності через 2 роки. У деяких випадках, як для друкованої преси, терміни більші. 

Які загрози існують

Як вже писав Depo.ua, регіонали і проросійські сили хочуть іти в Конституційний суд.  На їхню, включно з Віктором Медведчуком, думку, норми законопроекту №5670-Д "не кореспондуються" з положеннями статей 10, 11, 12, і 22 Конституції України. А також "не співвідносяться з ратифікованими" Україною Європейською хартією регіональних мов або мов меншин, Рамковою конвенцією про захист національних меншин і Міжнародним пактом про громадянські і політичні права. Апеляції до норм Конституції і міжнародного права є сигналом до того, що у перспективі ці речі можуть стати підставою для спроби оскаржити мовний закон у Конституційному суді. Окремо противники закону намагатимуться розкрутити критику України зі сторони європейських інституцій. Не дарма ж противники закону апелюють до того, що його перед прийняттям потрібно показати Венеціанській комісії, щоб вона оприлюднила власний висновок, як це було зроблено із законом "Про освіту".

Супротивники мовного закону натякають на порушення статей Конституції України.

Стаття 10 Основного Закону прямо вказує, що "державною мовою в Україні є українська мова, держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України". Але також ця стаття гарантує "вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України". Проросійські сили грають саме на цьому моменті - держава має захищати і гарантувати вільний розвиток російської та інших мов нацменшин, а мовний закон, мовляв, несе загрозу цьому.

Окрім цього є ще Стаття 11, в якій підкреслюється роль держави, яка сприяє "консолідації і розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України". Знову ж таки, в суспільство закидається міф про те, що корінні народи постраждають від "титульної української".

У Статті 12 декларується забезпечення державою "задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за межами держави". Тут закон про мову буцімто може звузити потреби російськомовних українців за кордоном. але претензії дивні, бо він лише сприятиме захисту державою україномовних українців за кордоном. 

А в Статті 22 при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних "не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод". Проросійські сили наполягають, що мовний закон звузить права і свободи представників національних меншин.

Вийде в них оскаржити його чи ні - покаже час. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна