Нові старообрядці: Коли "розкольники" Онуфрія поїдуть служити на Чукотку

Спікер російської Думи В'ячеслав Володін хоче полегшити отримання громадянства РФ "постраждалим за віру" в Україні. Та навряд чи клірики УПЦ МП клюнуть на таку пропозицію

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Нові старообрядці: Коли "розкольники" Он…

Відроджена українська церква стане центром тяжіння для більшості православних українців. Це розуміють у Російській православній церкві в Україні, і нервово реагують на нову реальність: одних своїх "відступників" від церкви відлучають, інших лякають, а найбільшим любителям "русского міра" пропонують сумнівну перспективу – переїхати до якогось бідного приходу на неозорих російських обширах. Сумнівно, що бідні Нечорнозем'я чи Сибір зваблять хоч якусь кількість священства з України.

Натомість митрополит Київський і всієї України Епіфаній наполегливо повторює – у новій церкві чекають на всіх православних українців, зокрема й на представників Української православної церкви Московського патріархату. "Протягом десятиліть в нас були суперечки, але сьогодні ми готові відкрити нову сторінку", - заявив предстоятель під час свого першого телевізійного ефіру.

Разом із тим, він, схоже, є прихильником поступового розвитку подій і уникатиме штучного їх прискорення. Варто, каже Епіфаній, дочекатися отримання Томосу, який буде наданий 6 січня 2019 року Вселенським патріархом Варфоломієм після спільного з українським предстоятелем богослужіння в Стамбулі.

"Є багато наших співбратів, які досі не вірять, що в Україні постала незалежна церква. Нам треба показати єдність, засвідчити, що ми готові прийняти всіх, – наголошує митрополит Епіфаній. - Багато хто з них прагне долучитися до нової єдиної церкви, в них є таке бажання, але вони бояться, зокрема, можливих санкцій".

Над проукраїнськими єпископами їхні колишні брати по церкві вже розправилися – як вони уміють. 17 грудня на позачерговому засіданні синоду УПЦ МП в Києво-Печерській лаврі учасників Об'єднавчого собору митрополитів Вінницького і Барського Симеона (Шостацького) і Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинка) оголосили розкольниками.

Крім того, за участь у відродженні українського православ'я і "співслужіння екзарху Константинопольського Патріархату" синод УПЦ МП заборонив служити і причащатися в храмах Московської церкви ще чотирьом клірикам: архимандриту Дорофею (Маркевичу), протоієреям Петру Зуєву і Богдану Гулямову та протодиякону Ростиславу Воробію.

Це батіг для високопоставлених. А як же Москва та її провайдери в Україні лякатимуть мирян і цілі приходи, утримуючи їх від переходу до української церкви? Відповідь на це питання дає оприлюднена сьогодні заява Синодального управління військового духовенства Православної Церкви України (СУВД). Військові капелани повідомили, що УПЦ МП разом із ФСБ Росії активують вже створені в нашій країні оперативні силові групи із "забезпечення майнових прав", які блокуватимуть перехід парафій УПЦ МП до Православної церкви України. "Фактично формується надзвичайно небезпечна кон'юнктура, коли РПЦ в Україні бажає зробити з вірян і священиків своїх кріпаків", - зазначають військові капелани.

Погрози діють не всюди. Цього тижня на Буковині відбувся перший перехід громади зі священником з Московського Патріархату до Православної церкви України. Таке рішення ухвалили на зборах мешканці села Шишківці Кіцманського району. Це перша громада в області (Буковина є малою батьківщиною і Епіфанія, і керівника УПЦ МП Онуфрія), яка зробила рішучий крок.

Тим часом очевидна контрпродуктивність позиції Московського патріархату, який сам себе заганяє у становище секти і тягне в розкол своїх вірних, змушує росіян діяти не лише батогом, але й пряником. Щоправда, черствим і начиненим невідомо чим. Так чи інакше, долею священиків УПЦ МП, які "постраждали за віру", раптом перейнявся особисто голова Держдуми Росії В'ячеслав Володін. Він не виключив, що російські депутати підготують законопроект, який передбачатиме спрощений порядок отримання російського громадянства "постраждалим за релігійною ознакою українцям". Невже в Кремлі передумали робити УПЦ МП "церквою-мученицею" і "мучеників" забирають до себе? Це нагадало старий анекдот: "Куме! Чули, що москалі в космос полетіли? Кум замислено: "Невже всі?".

Також у Думі готують заяву в міжнародні організації і національні парламенти Європи "про неприпустимість розпалювання релігійної ворожнечі і гонінь проти віруючих і священнослужителів на Україні". Писати "листи у Спортлото" – нова московська мода. Нагадаємо, перед об'єднавчим собором патріарх РПЦ Кирило направив у всі можливі інстанції звернення про "порушення прав" ієрархів та вірних Української православної церкви Московського патріархату. Зворотної реакції не було жодної, як і ефекту. Тепер ще "думці" поставлять "галочку" в розділі "листи".

А щодо практичного втілення слів російського спікера про готовність приймати українських священників, то навряд чи ми побачимо на україно-російському кордоні черги людей у священничому вбранні. Надто сумнівне це задоволення – після теплої України з її щедрими прихожанами опинитися десь у Сибіру або на Чукотці. Приходи у великих містах чи Підмосков'ї зайняті своїми, і на всіх готових до переїзду їх не вистачить. Тим паче що конфліктність зберігається переважно на найвищому рівні церковного керівництва. Низовій ланці колишньої УПЦ МП резону їхати до Росії взагалі нема.

Її представники і адекватні єпископи екс-УПЦ МП поки що уважно стежитимуть, як житиме і про що говоритиме відроджена українська церква. І якщо побачать, що миролюбні заяви митрополита Епіфанія є керівництвом до дії, і ламати їх через коліно ніхто не збирається, то рано чи пізно вони зважаться на вірне рішення. Тому процес переходу у підпорядкування Православній церкві в Україні вже не зупинити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme