На радість Коломойському: Як Тимошенко, Медведчук і Нацкорпус об‘єдналися проти землі та Зеленського

17 грудня стало найбільш напруженим поки що днем для влади Зеленського. Та попри мітинги і бійки вчорашні події продемонстрували, що соціального ґрунту для масових протестів поки в країні немає. Але його активно готують
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
На радість Коломойському: Як Тимошенко,…

Вчора під парламентом мітингували одночасно чотири групи громадян кожні зі своїми цілями. Мабуть, найбільш спокійними були "захисники християнських цінностей". Вони протестували проти ухвалення законопроекту №0931 (про гармонізацію законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації з правом Євросоюзу). На їхню підтримку висловився у Фейсбук колишній секретар Радбезу Олександр Турчинов, який зараз, після відставки, називає себе "координатор "Всеукраїнського Собору", політик і державний діяч". Цей протест частково досяг успіху: парламент переніс розгляд цього проекту, який лежить у Раді ще з 2015 року та був ухвалений у першому читанні 2016-го.

Гучнішими були "євробляхери", кількасот яких під прапорами організації "АвтоЄвроСила" вимагали дешевого розмитнення автомобілів з іноземною реєстрацією – а саме ухвалення законопроекту №2342, поданого місяць тому нардепом Олексієм Ковальовим. Від Верховної Ради ця група протестувальників пройшлася до Будинку уряду, а завершили акцію озвученою їхнім лідером Олегом Ярошевичем обіцянкою повернутися вже сьогодні під стіни Кабміну, який щосереди проводить засідання.

 

Окреме питання в тому, чи випадково власники авто на "бляхах" прийшли до Ради саме цього дня і взяли участь у створенні масовки. Але повернемося до нього пізніше.

Наступною досить численною групою під парламентом були представники Федерації профспілок України. Вони прийшли протестувати проти ухвалення розробленого урядом Трудового кодексу, який обмежує права найманих працівників. Також у виступах на їхньому мітингу звучали теми протесту проти "руйнації України як соціальної та правової держави через намагання влади запровадити тотальну лібералізацію трудових відносин на догоду транснаціональних корпорацій, проти тотальної приватизації державних підприємств із знищенням робочих місць, проти руйнації існуючої системи соціального захисту".

Фото: ФПУ.

Протестували під парламентом і самозайняті підприємці, які виступають проти знищення спрощеної системи оподаткування.

Та найбільше учасників зібрало "земельне" питання – протест проти остаточного ухвалення прийнятого в першому читанні законопроєкту №2178-10, який скасовує заборону на продаж земель сільськогосподарського призначення. Судячи з прапорів із назвами міст, протестувальники з'їхались з різних регіонів, називаючи себе аграріями і фермерами. На мітинг їхали аграрії і сільгосптехніка, але їх зупинили на під'їзді до Києва. Через це відбулися перші сутички. Та найбільш активними у "відстоюванні інтересів селян" були члени праворадикальної організації колишнього нардепа Андрія Білецького "Національний корпус" і Юлія Тимошенко.

Фото: Фейсбук-сторінка Юлії Тимошенко.

Перші намагалися встановити намети перед будівлею парламенту — правоохоронці не дали. Тоді на вулиці Грушевського поблизу готелю "Київ" зчинилася бійка. Сторони обливали одне одного сльозогінним газом і зеленкою, постраджали журналісти, кілька правоохоронців і учасників протесту. Під час сутичок помер 40-річний чоловік. Спершу радикали повідомили, що начебто від дій поліції. Та створити "скаральну жертву" не вийшло: поліцейське керівництво уточнило, що людина померла від серцевої недостатності. До вечора силовики очистили вулицю перед Радою від протестувальників, 26 з яких поліція затримала, а згодом відпустила. Обидві сторони конфлікту заявили про жорстокість дій опонентів. Відкритио кримінальне провадження, готуються підозри трьом радикалам.

 

Реакція на ці події Володимира Зеленського з’явилася у Фейсбук. Він написав, що дискусії не мають порушувати закон і що за протестами стоїть опіт "старих еліт", який він обіцяє подолати.

Стримано відреагували на ці події у посольстві США в Києві. 

Зрештою одним з наслідків акції стала злива мемів, на які соцмережі перетворили фото протесту "Нацкорпусу". Ось цього громадянина мережі назвали "молодим аграрієм", який показує поліції, яку заввишки кукурудзу він виростив цього року".

Фото: LB.ua

А це фото отримало підпис: "Молодий аграрій намагається знайти діалог з поліцейським":

https://strana.ua/img/forall/u/0/34/80060611_2547746225332816_919199215538667520_n.jpg

Що ж "класичні" політики? Тим часом, поки вулиця демонструвала свою силу поліції, лідерка партії та фракції "Батьківщина" виступила на мітингу під Радою.

 

Фото: Фейсбук-сторінка Юлії Тимошенко.

Також звучали виступи низки інших політиків, зокрема керівника ВО "Свобода" Олега Тягнибока – ця партія виступає за продовження мораторію на продаж землі.

Протести проти продажу землі синхронно зі столицею пройшли і в 10 регіонах – Харківській, Херсонській, Полтавській, Одеській, Кіровоградській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Львівській областях. Там аграрії і активісти на кілька годин перекрили центральні автошляхи. Організатором протесту стала "Всеукраїнська аграрна рада", голова якої Андрій Дикун провів пресконференцію, де наголосив, що організація не причетна до сьогоднішніх акцій, які паралізували центр столиці.

 

Вчора ж опоненти земельної реформи пустили в хід випробувану зброю – Вінницька обласна рада підтримала звернення до уряду і парламенту із закликом відкликати законопроект про продаж землі.

Тим часом у Раді достроково завершили ранкове засідання (вечірнє спікер відкрив і відразу закрив) і провели термінове засідання аграрного комітету. За словами голови комітету Миколи Сольського, наступне засідання щодо законопроекту про землю почнеться сьогодні о 15.00. У закритому режимі, але з трансляцією комітет має почати розгляд поправок до скандального законопроєкту № 2178-10 по суті.

Показово, що учора фракція "Опозиційної платформи – За життя" заблокувала трибуну під приводом протесту проти відкиття ринку землі. Але "анексувала" президію вона не сама, а разом із колегами з фракції "Батьківщини". З огляду на це заговорили навіть про ситуативний союз Тимошенко-Медведчука.

Отже, що випливає з усіх подій, що трапилися 17 грудня? Образно кажучи, "на манежі все ті ж" - "обличчями" протестів проти земельної реформи залишаються Юлія Тимошенко, лідери "Нацкорпусу", "ОПЗЖ" і "Свободи". Така ідеологічно різношерста компанія не повинна в цьому випадку дивувати: справді, змогли ж усі ці політики та їхні структури об’єднатися довкола єдиної цілі – нищення рейтингу пятого президента Петра Порошенка. А зараз перемкнулися на нові завдання, які у кожного з них свої. Але всі разом вони воюють з рейтингом вже нового президента. Бо, як казала героїня відомого кінофільму Ельдара Рязанова, "у верблюда два горба, потому что жизнь борьба".

Одні виходять на "земельні" мітинги за інтереси своїх давніх спонсорів, які ризикують недоотримати великі кошти в разі запровадження продажу земель. Інші просто вийшли на ринок політичних послуг і, граючи мускулами, продають себе подорожче. Треті сплять і бачать слабку державу Україну, а питання землі – лише важіль для цього. Є ще і ті, які намагаються бути корисними старим-новим партнерам і працюють ну своєму класичному образі – "Велика Мати захищає простого українця від зубожіння".

За "земельними" протестами виринає й постать "деміурга" відчизняної політики, Ігоря Коломойського. На вчорашніх акціях його самого не бачили, але він може бути зосім не проти трохи похитати позиції влади, яку він і "породив", напередодні розгляду законопроекту про неповернення мільярдеові його колишньої улюбленої іграшки - "ПриватБанку". Словом, на цій чутливій для українського вуха темі зійшлися корінні інтереси дуже багатьох акторів, що стрімко підвищило протестний градус.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme