Між Коломойським і Козаком: Які завдання вирішуватиме Єрмак для Зеленського

З приходом в Офіс президента Андрія Єрмака цікаво простежити, що зміниться у стосунках Києва і Москви, а також чи почнеться звільнення Зеленського з-під опіки Коломойського

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Між Коломойським і Козаком: Які завдання…
Фото: УНІАН

На початку роботи на Банковій Андрія Богдана мало не одностайно вважали таким собі "постпредом" Ігоря Коломойського серед "нових облич" української політики. Побоювання щодо можливої ангажованості президентського адміністратора висловлювали й західні партнери України в Європі та США. Проте насправді все виявилося не настільки лінійно простим. Більше того, за деякими версіями, які побутують у довколаполітичному середовищі, останнім часом Коломойський якраз був зацікавлений у відставці свого екс-адвоката, бо не отримував від Богдана підтримки, на яку розраховував. Звідси і коментарі щодо кадрового рішення президента з боку людей з орбіти олігарха – від стриманих до стримано-позитивних.

Тож не заміна на Банковій одного Андрія на іншого стане достовірним індикатором початку процесу відсторонення президента Зеленського від Коломойського, а скажімо, вирішення Ігорем Валерійовичем інших цікавих йому питань. Серед яких – відставка прем’єра Олексія Гончарука, замість якого у це крісло може сісти якась із креатур Ігоря Валерійовича. Хоча б топ-менеджер "Нафтогазу" Юрій Вітренко, компліментів талантам якого Коломойський публічно ну просто не шкодує.

Показовим також стане той чи інший розвиток справи "1+1", де минулого тижня пройшли обшуки у справі про прослуховування розмов у будинку уряду. Поки цю справу поставлено на паузу. Варто стежити і за процесами, що відбуватимуться довкола цікавих мільярдеру підприємств, які перебувають у власності держави. Адже вся політика у нас завжди зводиться до питань економіки і грошей. Скажімо, чи зможе влада повернути собі контроль над лідером нафтовидобувної галузі України "Укрнафтою", звідки, за даними "Дзеркала тижня", лише за 9 місяців 2019 року на структури групи "Приват" було перераховано 13,5 млрд грн (уся виручка компанії становила 21 млрд грн). Нагадаємо, державі в особі НАК "Нафтогаз України" належить 50%+1 акцій "Укрнафти", групі компаній "Приват" Коломойського - близько 43% акцій. Але саме остання ще 2003 року завела на підприємство свій менеджмент.

Наразі сигналом про локальний успіх Коломойського можна вважати поновлення через суд колишнього голови правління АТ "Укртранснафта" Олександра Лазорка, відстороненого 2015 року. Того ж року Лазорка оголошували в розшук за ініціативою СБУ. Відразу після зміни влади, у травні 2019-го, розшук припинили. Днями цей кадр обійняв посаду заступника генерального директора "Укртранснафти" з питань взаємодії з нафтопереробними заводами.

Або от як розвиватимуться події довкола 285 позовів проти "Приватбанку", які у грудні-січні подали пов'язані з олігархом структури. Бо справжню дистанцію між президентом і бізнесменом, яка існує на цей час, покаже спроможність власника "1+1" повернути собі "Приватбанк" або отримати компенсацію за нього з держбюджету. В Раді лежить законопроект, який забороняє реверс власності щодо банків. Такого рішення чекає від Києва Міжнародний валютний фонд. Але Коломойський у своїх інтерв’ю прямо радить молодим керівникам держави МВФ "послати".

І тут ми підходимо до другої частини прогнозу щодо результатів діяльності нового глави Офісу президента України. Головним напрямом діяльності Андрія Єрмака, на якому він заробив собі бали у глави держави, є стосунки з представниками Кремля. Точніше, здатність домовлятися з формальними і неформальними постпредами російського лідера про конкретні речі. Два результативні обміни полоненими, відведення військ на кількох ділянках – на всі ці речі можна по-різному дивитися з різних ракурсів. Але в очах Володимира Зеленського це саме те, що довело для нього ефективність Єрмака і вплинуло на рішення про підвищення помічника президента до ролі керівника Офісу.

На першій своїй пресконференції після призначення новий глава ОП назвав кілька головних напрямків своєї роботи. Окремим рядком було згадано продовження перемовин з росіянами і збереження за Єрмаком ролі головного представника України в цьому процесі. Сама його поява на посаді може вважатися реверансом Кремлю – з російського боку контрагентом Єрмака є Дмитро Козак, буквально днями підвищений Путіним до статусу заступника глави адміністрації президента РФ. Для уважних до таких речей росіян вочевидь було потрібно, щоб з українського боку з ними розмовляв не менший за рангом чиновник.

Зараз робота в групі "Єрмак-Козак" триватиме або й активізується. Одне з головних завдань – домовлятися про особливий статус Донбасу. 5 грудня минулого року Андрій Єрмак говорив про готовність України змінити Конституцію в частині децентралізації і розповсюдити дію закону про особливості місцевого самоврядування на непідконтрольні Києву території Донбасу. 12 грудня Верховна Рада продовжила на рік дію закону про особливий статуc регіону.

Поки достеменно невідомо, як просувається робота над новим законопроектом "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей". Можемо судити про це лише за витоками інформації. Так, голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко заявив, що його колеги притримуються позиції не закріплювати в Конституції особливий статус ОРДЛО.

За словами Корнієнка, у партії чекають "зовнішньополітичного сигналу від президента". Можна припустити, що багато в чому цей "сигнал" буде запрограмовано результатами, яких дійдуть Єрмак з Козаком у робочій групі. Новий очільник президентського офісу вже заявив, що у нього і у президента є "чіткий план, щоб у цьому році вибори відбулися по всій території України" - включно з Донбасом. За словами Єрмака, можливі компроміси будуть не на шкоду Україні.

З цих заяв складається враження, що і в новій ролі "переговірник Зеленського" продовжить займатися тим же проектом, яким він опікувався як помічник гаранта: домовленостями щодо перспектив замороження ситуації на Донбасі. Саме так, замороження, бо реального завершення війни на своїх умовах у нинішніх обставинах Київ досягти не може, а Москва цього не допустить. Якщо особливого статусу Донбасу в українській Конституції не буде, то про що Єрмак говоритиме з Росією? В кращому випадку – про повернення в’язнів, які залишаються в російських і донбаських тюрмах.

На тлі припущень про певну внутрішню лояльність Єрмака до російського порядку денного головну небезпеку для України оглядачі бачать у перемовинах в обхід офіційних міжнародних каналів зв’язку. Бо хтозна, про що сторони домовляться в умовах візантійщини і таємничості. Та на рейтингах чинної влади і президента ця ситуація поки негативно не відображатиметься: Зеленський все ще користується карт-бланшем від українців , які вірять в його обіцянки завершити війну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme