Митниця, Росія чи "тіньовий прем’єр": Для чого Зеленському Хорошковський

Валерій Хорошковський, статус якого за часів Кучми, Ющенка і Януковича не підлягав сумніву, а фігура проглядалася за серпанком легкої таємничості, зараз консультує Офіс президента Зеленського. Таке зізнання зробив керівник Офісу Андрій Богдан

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Митниця, Росія чи "тіньовий прем’єр": Дл…

У Зеленського обрали консультантом Хорошковського, бо його рекомендували "і друзі і недруги", каже Богдан: коли той очолював митницю, її доходи зросли чи не учетверо. Ексвіце-прем’єра начебто покликали допомогти фаховими порадами нинішньому голові Державної митної служби (ДМС) Максиму Нефьодову, "професійній людині з чистими помислами", яку можуть водити за ніс саботажники зі старої системи митниці.

На те, що саботаж таки має місце, вказує падіння доходів від митниці, спричинене як об’єктивними мотивами - неочікуване зміцнення гривні і зниження ціни імпортованого газу - так і людським фактором. По суті, проект "нова митниця" ще й не починав працювати: ця структура досі перебуває в процесі реформування й розділення функцій з колишньою Державною фіскальною службою. Це ще одне пояснення значного зменшення надходжень до державного бюджету від митників. А розміри недобору оцінюються аж до 30 млрд грн за цей рік. Це вже загроза виконанню держбюджету в його нинішніх параметрах. Нефьодов приніс у ДМС нові підходи, які поки важко приживаються на ґрунті, який десятиліттями щедро засівався багатомільярдними потоками "чорної" готівки від різноманітних схем. Всередину системи, щоб зруйнувати її, новий керівник поки не потрапив, що яскраво підкреслив його візит разом із не менш молодим прем’єр-міністром Гончаруком на пункт пропуску "Порубне" на Чернівеччині, де гостям показали відверту показуху.

Свого часу, за часів президентства Віктора Ющенка, коли Валерій Хорошковський керував митниками (2007-2009 роки), він довів спроможність ефективно закрити низку цих схем. Тому в цьому контексті його поява в статусі консультанта молодих реформаторів митниці виправдана.

Час присутності Хорошковського в українській політиці відлічується з 1997 року. Здається, він встиг попрацювати на всіх можливих посадах: був помічником прем’єра Пустовойтенка, народним депутатом, заступником глави адміністрації президента Кучми, міністром економіки та євроінтеграції, міністр фінансів, перший віце-прем’єр, першим заступником секретаря Радбезу, керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України, головою СБУ (2011 року йому присвоїли військове звання "генерал").

Та для людини, яка раніше була своєю серед своїх на верхніх поверхах української влади, недостатньо масштабу самої лише митниці. Які ще функції може виконувати Хорошковський у нинішній владній конфігурації? Насамперед в оточенні Зеленського його можуть спробувати в ролі комунікатора між бізнес-політичними групами. Свого часу він був вхожим до оточення мільярдера Віктора Пінчука, який і зараз утримує на своїх орбітах чи підтримує дружні стосунки з цілою низкою різного масштабу політиків, чиновників і крупних бізнесменів, від Леоніда Кучми до Святослава Вакарчука (лідер фракції "Голос" і гурту "Океан Ельзи" такий прямий зв'язок заперечує), від екс-президента Польщі Олександра Кваснєвського до чільних представників американської Демократичної партії, від міжнародного мецената Джорджа Сороса до українського інвестора чеського походження Томаша Фіали… Хорошковський теж обертався у цих колах і, вочевидь, зберіг певний рівень контактів.

Повідомляли ЗМІ й про ниточки, що пов’язують Валерія Івановича, який свого часу був одним із власників телеканалу "Інтер", з російським політикумом і великим бізнесом. З огляду на це його вважають потенційним переговірником з тими чи іншими групами впливу в Кремлі. Вектором застосування його талантів може стати налагодження контактів з кураторами бойовиків "ЛДНР" у російській столиці. Ця робота може вестися неформально і посилити напрямок, яким зараз монопольно займається помічник президента України Андрій Єрмак.

Не виключено, що Хорошковський, однією рукою допомагаючи Нефьодову на митниці, спробує посісти місце "тіньового" координатора стосунків Києва з топовими представниками російського бізнесу (зокрема, банківського, якому Валерій Іванович не чужий), які мають інтереси в нашій країні.

Якщо ж колишнього голову СБУ на Банковій бачать в ролі "підсилювача" для недосвідченого в роботі спецслужби голови й президентського товариша Івана Баканова, то можна припустити, що Хорошковському, якщо він згадає старі часи й повернеться на Володимирську, будуть цікаві такі напрямки, як налагодження контролю служби над ринком нафтопродуктів та загалом енергоносіїв.

Нарешті, наразі немає підстав припускати, що повернення такої фігури, як Хорошковський, потрібне Зеленському і групі його соратників, щоб почати створення противаги впливам мільярдера Ігоря Коломойського та розірвати обійми олігарха, в яких президент може й задихнутися. Просто нагадаємо, що після повернення додому Хорошковського називали "тіньовим прем’єром"…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme